Cyclamen

tinaM

Member
Recunosc, mare lucru nu fac pentru ei: stau afara pe pervaz (orientare vest), ud numai cand se usuca pamantul la suprafata si la 2-3 saptamani dau ingrasamant de orhidee. Le merge tare bine afara acum! Si daca se va raci vremea mai tare (cum vad ca are de gand), am sa-i tin pe balcon neincalzit.
 

tinaM

Member
Cristina, daca este cumparat, aia-s dresati sa faca florile odata si se duc cam tot asa. Cauta sub frunze si vezi daca mai are boboci. Daca da, pune floarea intr/un loc mai racoros si da-i si un pic de ingrasamant. Mult noroc!
 

nutilepadat

Active Member
V.Cristina nu fii suparata ,ca tot asa am patit si eu,si m-am lasat pagubasa cu toate ca imi plac mult...dar asta este,am o colega de servici care ii are de 2 sau 3 ani si le merge..... :roll:
 

daisy111

Active Member
Fetelor mie mi se pare o floare printre cele mai pretentioase pt ca nu reusesc sa-i asigur conditiile,sau nu stiu eu....oicum cea de care va ziceam nu a mai dat nimic din ea :cry: sta in ghiveci ca un bulb,maine ma uit sa vad daca macar mai e in viata :( .Asta e,nici ca nu mai incerc cu aceste flori...si-mi plac asa de mult :cry: :cry: :cry:
 
Nu se poate.Eu care am omorat cu grija mea atatea plante pot sa te asigur ca nu e deloc greu cu ea.Am luat-o inflorita prin martie si-am pus-o pe pervazul de la bucatarie la 10 cm de aragaz,dif de temperatura fiind mari.Nu-ti spun ca mai sta si geamul deschis ca de,fie gatesc,fie fumez.Au trecut florile si usor,usor a-nceput sa cheleasca.Aproape toata vara a stat sub centrala si nu cred c-am udat-o mai devreme de-o luna.Prin sept.au inceput sa-i dea frunzite.S-a imbracat frumos decand am pus-o la loc.Mai sare cate-un strop de ulei pe ea,dar are bobocei in formare.Mai pe seara ti-arat poze,sper!Parca nu e greu!Mentionez ca e inca in ghiveciul in care am cumparat-o.
 

daisy111

Active Member
Multumesc simonacerasela :* ,m-ai facut sa ma razgandesc si in curand imi incerc norocul cu inca una si sper sa reusec :rugaciune:
 

daisy111

Active Member
A...te mai intreb cea,ce culoare au florile? :oops: ca poate anumite flori de anumite culori sunt mai rezistente,insa nu stiu asta sigur :nu stiu: :*
 
Draga Daisy ti-am promis poze.Iat-o pe micuta mea si locatia ei

L-ai vazut?Si nu e singurul,sunt o multime.Spune drept mai renunti acum?
 

mimish

Active Member
azi mi-au venit si mie tuberculii de cyclamen pe care i-am comandat la kertimag..par cam uscati si inainte de a-i planta, va rog sa imi dati cateva sfaturi cu privire la acest procedeu. nu stiu daca trebuie sa ii tin inainte in apa sau daca se pun direct in pamant! orice sfat legat de plantarea lor este binevenit! Va multumesc!
 

lelia

Well-Known Member
Eu am plantat direct in pamint ,amestec de turba universala ,nisip si pamint de gradina,acoperi trei sferturi din bulb cu pamint si apoi uzi dar nu foarte mult ,pui ghiveciul la lumina si temp. in jur de 22 grade .
 
Sus