Curmali din samburi

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa e.Dana are dreptate.Ru ii infig primavara de obicei prin diverse ghivece.Uit pe unde i-am pus si ma trezesc cu o gramada.Insa atentie la transplantare .Sunt foooooooooooarte mofturosi.Nu le place sa le atingi radacinile .Dar pina la transplantare tu trebuie sa-i infigi :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Asa e.Dana are dreptate.Ru ii infig primavara de obicei prin diverse ghivece.Uit pe unde i-am pus si ma trezesc cu o gramada.Insa atentie la transplantare .Sunt foooooooooooarte mofturosi.Nu le place sa le atingi radacinile .Dar pina la transplantare tu trebuie sa-i infigi :rofl:

Merci! Ma indoiesc ca voi avea probleme la...infipt! :) Cat despre transpantare...vazand si facand...stai sa rasara intai! Nu de alta, da inca nici n-am cumparat si mancat curmalele :) :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:aoleu: pai noi despre ce vorbim pe acilea?De ceea ce e in raft???Esti grozava Claudia draga :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Azi fiind o zi frumoasa, am facut inventarul plantelor care au supravietuit iernii. E drept ca zapada nu s-a topit complet la noi in gradina, dar nu mai aveam rabdare.
Ei bine, nu mica mi-a fost mirarea cand am dat peste un... pui de curmal :eek:. A iesit probabil dintr-o samanta cazuta intamplator pe pamant.
Si cum stiu ca afirmatia mea e tare greu de crezut, i-am facut si o poza drept dovada:



Frunza mare e inghetata si uscata. In schimb cea mica e cat se poate de verde.
 

sonia_i

Active Member
Cumalii mei din seminte au dat coltul si ausfarsit la cos.
Nu o sa mai pun, pentru ca la cea mai mica atingere se plosteau...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Azi fiind o zi frumoasa, am facut inventarul plantelor care au supravietuit iernii. E drept ca zapada nu s-a topit complet la noi in gradina, dar nu mai aveam rabdare.
Ei bine, nu mica mi-a fost mirarea cand am dat peste un... pui de curmal :eek:. A iesit probabil dintr-o samanta cazuta intamplator pe pamant.
Si cum stiu ca afirmatia mea e tare greu de crezut, i-am facut si o poza drept dovada:

Frunza mare e inghetata si uscata. In schimb cea mica e cat se poate de verde.
:eek: :eek: :eek: Cum mama zmeilor a supravietuit??? Daca ala nu-i ceva mutant, :) , atunci zau ca-mi fac o plantatie...Ce chestie... :eek:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A fost acoperit de un strat generos format din frunze de vita de vie, tulpini putrezite de tropaeolum (coltunasi) si 0.5m de zapada. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
A fost acoperit de un strat generos format din frunze de vita de vie, tulpini putrezite de tropaeolum (coltunasi) si 0.5m de zapada. :rofl:
Stii ce, m-ai starnit! Acum ma apuc de googalit dupa ceva informatii, ca daca e vorba doar sa-i pun toamna multe bulendre-n cap si el ma fericeste in schimb cu fructe, merita deranjul :) :)

P.S. Revin, dupa o tura pe "surse". Concluzia: in the veci you'll never see asa ceva :mrgreen: Adica virgula curmale in gradina proprie :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Asta stiu. Dar tot e interesant faptul ca samburele acela a trecut afara peste o iarna ca cea de anul asta in Bucuresti.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
:rofl: Asta stiu. Dar tot e interesant faptul ca samburele acela a trecut afara peste o iarna ca cea de anul asta in Bucuresti.
Asta fara discutie...sunt surprizele pe care ni le ofera plantele :)
 

cory_helen

Active Member
pana la urma am mai pus niste samburi la germinat... cred ca dupa anul nou, cam asa...

am pus ghiveciul pe calorifer si il udam frecvent... azi am observat un caputz de curmal iesit...

asa ca... am unul... sa vedem daca ramane singur sau mai are si frati... :D
 

doru26

New Member
am si eu ,un curmal de aproximativ 10 ani iesit tot din niste seminte plantate intr-un ghiveci .
acum are cam 2-2.5 m ...si nu prea mai are loc in camera ......
ma gandesc sa-l tund .. cand pot sa fac aceasta operatiune ??
voi reveni curand cu poze
multa bafta :D
 

Aura

Member
Doru, cum sa tunzi curmalul?? :cry: creste asa greu si vrei sa-l tunzi???eu nu am auzit de "coafatul" curmalilor...si nu prea vad ce ai putea tunde la ei....ce ?frunzele acelea atoase?am vazut si eu curmali....care aveau peste 10 ani...erau ca niste palmieri..persoana care ii avea...ii lasase sa creasca in voie....si al tau are o varsta..nu cred ca poti sa- l faci bonsai...dar aici nu ma pricep, nu stiu......si nu zic mai multe....
...mie mi-ar parea rau sa-i tund...:wink: as gasi eu o solutie...si un locusor pt ei...
da' curmalele ti-au facut? :oops:
Aura
 

doru26

New Member
vreau sa-l tund pt ca are cateva ramuri uscate ,
curmale nu a facut , nu stiu de ce
poate mai trebuie sa-i pun ingrasaminte ...... :D
 

Aura

Member
..pai tu nu ai mentionat treaba aceasta cu ramurelele uscate....asa e altceva...tu ai zis ca a crescut muuult si ca nu mai unde sa-l tii...
si eu am "curmalismo" (asa il alint eu)care are jumate de metru...e doar o frunzulita..acum doi ani am avut unul care trecuse de 1 m...si avea doua frunze :mrgreen:
bafta cu el...si poate intr-un viitor...si curmale...
Aura
 

Raven77

Member
Nicio sansa sa fructifice pt ca:
Curmalul, ca orice palmier este dioic (florile femeiesti sunt pe o planta iar cele barbatesti se dezvolta pe alta planta).
Palmierii cultivati in zona de clima temperata nu au mari sanse sa fructifice sau daca fructifica, curmalele nu reusesc sa ajunga la maturitate din lipsa de suficienta caldura. Pentru coacerea fructelor sunt necesare temperatura de 38-40 de grade. Fructele se coc in septembrie-octombrie.Cel mai adesea, fructificarea incepe destul de tarziu, dupa ce planta a ajuns la 10 ani.
 

Aura

Member
am si eu niste curmali din samburei....3 la numar(si cu cel din ghiveciul avocado-ului ..as avea 4). Acestia trei au ajuns la aproame 1m..si au fiecare ..cate doua frunzulite...pe la varf au inceput sa se usuce....de ce?stiti ceva? aveti idee?la mine e poveste veche cu dorinta de a avea curmali..am avut in mai multa randuri..dar niciodata nu am ajunsa sa trec de etapa 1m ca pateau ceva...
http://libellule.sunphoto.ro/curmal
http://libellule.sunphoto.ro/curmal/15654907
Aura
 

gabiee

Active Member
s-au lungit asa de mult ca probabil nu au avut lumina suficienta ....
frunzele uscate .... mai stropeste-le cu apa din cand in cand .....
 
Sus