Curmali din samburi

IoanaM

Member
Stefana:

Acum un an am plantat mai multi samburi de curmal din care s-au prins 3. Astazi arata cam ca niste fire uriase de iarba ( 35 cm ). Nu mai cresc si nu stiu cum sa-i ingrijesc. Oare trebuie sa-i tin la umbra? I-am scos pe balcon unde este f. mult soare( cand e icon_smile.gif ) si astept reactia.
Stie cineva ce as avea de facut mai departe?

Pitigus:

am si eu un curmal obtinut tot din samburi .Creste foarteeee greuuuu.Inarmeaza-te cu multa rabdare.

Cristina Baltaru:

Curmalii, in primii ani, cresc foarte greu, dar pe masura ce imbatranesc ritmul de crestere se accelereaza.
Am si eu doi curmali, au aprox un an si cam 7-8 frunze. Daca ar creste prea repede nu as avea unde sa-i tin iarna...
Asa ca poate, pana mai cresc, ma mut la curte.

Andrada:

Nu am poze cu curmal dar poate te ajuta aceste link-uri:
http://www.cc.jyu.fi/~pamakine/kuvat/ka ... lifera.jpg
http://members.cox.net/joeb9/phoenixd.jpg
http://www.dipbot.unict.it/Palms/descr02.html

Carla_ro_b:
La inceput face frunze asa ca in prima poza. Ulterior frunzele care cresc sunt desfacute in mai multe fire ca in restul pozelor. Eu am un curmal de 1 an din sambur si i-au dat 5 frunze in primul an si vad ca acum ii mai da una. I-a priit la soare pe sud si udat zilnic. L-am plantat in pamant pentru citrice.

Monicatrusca:

Stefana,... intervin si eu pt. ca am 3 curmali , obtinuti din seminte. Doi sint tineri, 2 ani si 3 ani iar unul are 16 ani- e mare , pina in plafon! Asa cum au subliniat f. bine, ceilalti colegi, la inceput creste f.f. incet dar, cu cit "inainteaza in virsta", cresterea se accentueaza. Contrar "legendei', ii place sa fie udat la timp, nu-i place soarele direct , trebuie fertilizat si nu (!!!) ii place sa-i deranjezi radacina, deci mare atentie la schimbarea pamintului/ghiveciului. In mod normal, aceasta schimbare se face la 3-4 ani. Eu am pierdut un curmal de 10 ani, schimbindu-i ghiveciul!!!! Am rupt radacina, din greseala , iar curmalul meu.... a murit!!!!

Ribana:

Da, e foarte greu sa muti un curmal.... Cu ani in urma am avut si eu un curmal si la mutare l-am pierdut ... Am fost foarte atenta cu radacinile dar.... tot l-am pierdut... de aceea nici n-am mai incercat sa pun altul.... sau daca o sa-l seman am sa-l pun in vas mare si o sa-l las numai acolo (n-o fi bine? icon_rolleyes.gif )

Dar mi se pare o planta ornamentala foarte frumoasa.

miha1950

Sa va spun ce am patit si eu anul acesta cu un curmal rasarit din sambure: avea vreo 4 frunze si 2 ani de existenta.Pentru ca se umpluse ghiveciul de radacini,am procurat un ghiveci adanc.L-am scos cu mare grija si totusi...Au inceput sa se usuce frunzele.Una a ramas catre radacuna verde.Cand m-am decis sa-l arunc (mi-ar fi trebuit ghiveciul) am observat ca... ii dadea o noua frunza, care la ora actuala este verde si sanatoasa, dar bineinteles ca sta mai mult in loc.
 

cooki

New Member
Am pus in 24 aprilie vreo 6 samburi de curmali in pamant.....iar sapt asta a iesit un un ciot :) a germinat un singur sambur. Am citit ca nu e bine sa ii deranjez radacina iar eu am pus samburii intr-un recipient fara gauri de scurgere fara sa stiu ca e sensibil la mutat. Daca il mut acum e bine sau sa mai stau sa mai creasca?....radacina se vede destul de bine pe fundul vasului, ce sa-i fac?? aveti sfaturi pt mine din experienta voastra??
http://s181.photobucket.com/albums/x231 ... Curmal.jpg
 

schlucky

Member
si eu l-am mutat , deci era mai mare ca al tau, cca 10cm, dar am pus in acelasi vas (mic de 8cm diam) 3 samburi, a iesit unul si am spus ca e ok sa ramana acolo, dar dupa cca 1 luna mai iesit unul si ma gandeamc a daca li se "incurca radacinile" e mai rau asa ca ii mut, cand m-am apucat de mutat am vazut ca si al 3-.lea sambure a incoltit....
acum la mai bine de o luna dupa ce l-am mutat se vde ca incepe iar sa creasca, a stagnat o vreme si chiar ma gadeam ca il pierd caci nu mai era sa de stabil, era oarecum f. flexibil
dar acum e ok
 
A

Anonymous

Guest
Cel mai bine e sa-l muti cu tot pamantul lui cu maaare grija sa nu-i deranjezi radacina. Este ca un pivot si are varf sensibil, daca-l rupi din gresala, moare planta.
Curmalii mei nu-i mai pot muta (dupa 2 ani e prea tarziu) asa ca stau impreuna cu un hibiscus rosu involt (acolo am pus la incoltit semintele :D ), in plin soare. Problema am doar iarna, cand palmierilor le place mai racoare iar hibi vrea la cald :twisted:.
Abia a aparut a patra frunza, tot ca un fir rigid de iarba.
 

ella

Member
Si ai mei sunt in 2 frunze (fire subtirele), nu i-am pozat pt. ca nu au facut nimic nou. :cry:
 

cooki

New Member
Problema ca deja are radacina destul de mare pe fundul vasului si langa el mai am cativa samburi.....daca au germinat si ei (vreau sa pastrez cat mai multi ca poate nu imi supravietuiesc toti si sa am macar unu :( ) Il voi muta zilele astea si daca nu supravietuiesc ....altii la rand :roll:
 

ikim

New Member
ai grija ca din cate stiu eu astia suporta greu mutare sau nu o suporta, eu am pus un sambure intr-un pahar, am 4 germinati
 

florisiplante

New Member
cooki a spus:
Problema ca deja are radacina destul de mare pe fundul vasului si langa el mai am cativa samburi.....daca au germinat si ei (vreau sa pastrez cat mai multi ca poate nu imi supravietuiesc toti si sa am macar unu :( ) Il voi muta zilele astea si daca nu supravietuiesc ....altii la rand :roll:
Mai bine faci cateva gauri recipientului de plastic cu un cui incalzit. Si il poti lasa acolo pana ce radacinile se vor incolaci. Apoi il muti cu atentie in alt vas, asta peste un an si ceva. La samburii ceilalti te poti uita usor daca stii locul, cred ca-i poti muta daca nu au rasarit.
 

Roxana

Active Member
stiti cumva de unde imi pot achizitiona un curmal pitic? (am auzit ca purifica aerul din camera)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai rabdare............eu am pus acum citeva luni simburi in diferite ghivece,pur si simplu de distractie.Si se pare ca a rodit aceasta joaca a mea ca mi-a daruit cinci puiuti.Este adevarat ca am pus vreo 25 dar atita au vrut ei sa iasa.Si acum dupa ce i-am asezat pe fiecare in ghivecelul lui vad ca merg binisor.Cresterea este insa inceata dupa cum ai citit..
Daca vrei si ai rabdare multa iti dau o sabiuta mica de citiva cm.
 

Roxana

Active Member
aaa. asta e tot. Doar trebuie sa pun samburi de curmal in pamant si gata?
(am un pachet de curmale in dulap. ma apuc sa le mananc si sa pun samburi in pamant sa vad ce o sa iasa)
 

Roxana

Active Member
dar acum vara mai pot sa pun in pamant seminte de curmal?
Imi puteti spune si mie cate ceva despre ingrijirea lui?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pune-le in pamint,uda-i cit poti si-ti iei gindul ca le-ai pus ......astepti.....astepti..astepti..........si GATA!!!! :tavalit:

AHHHHHHHHHH...dar intii maninca curmalele!!!Sunt foarte bune! :rofl: :rofl: :rofl:

Citeste si mai sus ce s-a scris.
 

Roxana

Active Member
Trebuie sa-l tin in soare direct? (si pe timpul germinatiei si dupa aparitia primei frunze?), trebuie pulverizat pe frunze? cat de des trebuie sa-l ud?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Nu soare ,sub nici o forma.Cald dar semiumbra.Si care frunze???Ca face un betisor ca o sabiuta sau ca un fir de iarba mai gros.Pina va face frunze.....mai maninci citeva serii de curmale!!! :rofl:
 

Roxana

Active Member
Monicatrusca:

trebuie fertilizat .
La cat timp trebuie fertilizat? ( o saptamana sau 2?)

Monicatrusca spune ca trebuie udat la timp, iar pe nett udarea se face foarte rar. Care Varianta este adevarata?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din observatie proprie:nu trebuie sa sufere de sete.Cel putin la inceput,cind sunt pui.
Eu inca nu am pus nici un fel de ingrasamint.Ii mai las putin sa se dezvolte.
Ai mei au cam o luna.
 
Sus