Cryptocereus anthonyanum

cornelia

Fondator
Membru staff
Pe firul ... infloririi:

- abia crapat bobocul - parfumul este foarte intens, greu de suportat si greu definibil



- ca sa pot sa pozez in voie, am mutat cu grija planta pe masa din sufragerie; petalele incep sa se desfasoare in stil spiralat; parfumul devine tolerabil si treptat dulceag




A trecut cam o ora si jumatate de cand a inceput desfasurarea bobocului. Mai dureaza inca vreo 30 min pana se desfasoara si ultimul rand de petale si se vede galbenul dantelat de la mijloc.


 

cornelia

Fondator
Membru staff
In comparatie cu mana mea, ca sa vedeti dimensiunile:



Si cateva macro-uri ca sa vedeti nuantele, dispunerea petalelor si volumul florii:


 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Superb, nu mi-am schimbat nici un piculet parerea de anul trecut! :clap: :hipnotizat: :visator: :indragostit:
Chiar azi cand l-am udat pe-al meu m-am gandit ca ar trebui sa-si deschida floarea, ca ne-ai anuntat de ceva timp de aparitia bobocului. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da. A facut el multi boboci dar n-a tinut decat 2. Asta care s-a deschis azi si inca unul. Cat sunt mici bobocii sunt tare fragili. Iar floarea de azi, dupa cum am calculat eu, s-a deschis cu o zi mai tarziu. Banuiesc ca temperaturile scazute de peste noapte a facut-o sa intarzie.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E bine de tinut minte aceste lucruri ca si-al meu o sa infloreasca candva! :wink: :D Multumesc inc-odata! :hug:
 

magda

Active Member
Moderator
Superba floarea si prezentarea este pe masura ! :clap: Sa-ti traiasca frumusetea si sa te incante cu cat mai multe flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Este in plina desfasurare a doua floare pe anul asta. Parfum imbatator.
Nu-i mai fac poze ca ar insemna sa ma repet. :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu imi vine sa cred ca au trecut 3 ani si nimeni nu a mai zis nimic despre aceasta splendida planta. V-au mai inflorit intre timp? Cum mai evolueaza?

De la o minunata forumista am primit si eu doua fragmente din aceasta planta, le-am divizat si pus la inmultit. S-au inradacinat cu usurinta si trei dintre ele au supravietuit si acum dau semne de crestere. Mai am mult de asteptat pana la inflorire, dar forma atractiva a cladodiurilor ma multumeste pe deplin. Sper ca in cativa ani sa pot si eu admira frumusetea florilor.
 

lelia

Well-Known Member
Am crezut ca ai deja flori :rofl: de la tine ma astept la orice !
Sunt super plantutele ,sa-ti traiasca si la anul sa-nfloreasca !
La mine ca de obicei ...planta e mare ,vreo 70 cm ,bine ramificata ,cu o multime de radacini adventive,dar fara semne de inflorire .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ei, nici chiar asa, Lelia! Abia am primit butasii in toamna! Mai e cale lunga de parcurs! :rofl:

Planta ta insa e in plina putere, de la ea as avea pretentii... :D Primeste soare, o tii in interior in sezonul cald, sau afara? Sa se mai inzdraveneasca piticii mei si vremea sa se moaie, ca imediat ii scot afara sa ii gadile soarele diminetii!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adina ce bine arata piticii tai! :visator: Al meu creste fara ramificatii si-si vede de fitele lui, nici gand de inflorire. :x O sa vad daca-i gasesc un locsor afara mai la umbra, ca la soare am, dar e prea puternic si se arde :gandit: :nu stiu: :nu-mi_place:
 

lelia

Well-Known Member
Pana acum a stat in casa ,de cateva zile am dat-o pe terasa ,ma enerveaza groaznic ,,paianjenii” ceia agatati de ,,frunze” ,soare n-am cum sa-i dau ...pe strada mea nu rasare soarele ... sper sa se multumeasca cu aerul curat si sa nu mai faca radacini aeriene, ca la flori nu mai sper .Planta mama era un monstru de 2 m diametru ,o umbrela uriasa si nici macar o radacinuta aeriana ....dar in Cipru e clima perfecta pentru frumuseti .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Lelia daca nu poti sa-i dai clima din Cipru hai sa improvizezi ceva care-i place.
viewtopic.php?f=14&t=18175
In ultima postare exemplific un pic conditiile artificiale care le putem asigura unor plante.
Sunt convinsa ca la cum te implici in ingrijirea plantelor tale o sa gasesti ceva care sa-i placa si sa te rasplateasca cu flori. :hug: Pentru lumina acum multi ani eu lasam un lampadar aprins, indreptat catre planta care-o doream "mai insorita". :gandit:
 
Sus