CORAL-furnizor trandafiri

belisima

Well-Known Member
:) am eu aloha,a fost primul an la mine,e dragut ,dar se scutura dupa o zi doua :( mai am amadeus,extraordinar,face niste buchetele catifelate care tin foarte mult,cred ca a tinut 3 saptamani un buchetel,parca ar fi din ceara,si mai am ilse krohn,care anu asta nu a bienvoit sa urce nicicum...florile sunt dragute,dar arata ca o tufa...tot suntde la coral!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
De ce nu iei Rosarium Uetersen, cu ala mergi la sigur, se comporta bine, infloricios, parfumat, are de toate :D

Completare: Iata ce am gasit despre Hella : 'I have a friend in England who has been growing this rose since its introduction in Europe and she tells me this rose blooms and repeats heavily, but the best part is, never suffers from disease' Deci zice-se ca infloreste foarte bine, repeta si e rezistent la boli
 

miki70

Active Member
Claude nu mai vreau roz pentru ca am , vreau rosu si portocaliu sau galben.
Sa inlocuiesc Florentina cu Amadeus? Dar de Moonlight stiti ceva?
 

gabrielais

Active Member
Miki, eu am facut comanda la Coral pe 3.11 si a venit pe data de 8.11..am comandat si eu Florentina..sper sa se prinda si sa fie ok..n-am rezistat culorii.. :rofl: am luat si Rosarium Uetersen ca cel comandat in primavara a murit...si Jasmina..vom vedea la anul ce si cum...eu tot pe forumuri de pe-afara am citit despre ei..oamenii par multumiti dar e ceva diferenta intre clima si conditiile din Germania si Franta si cele de la noi...eu zic sa comanzi acum daca vrei ceva ca cei de la Coral tin trandafirii scosi din pamant intr-o pivnita ceva peste iarna iar la comenzile din primavara (cum a fost si cazul meu primavara asta) primesti trandafiri care te vor dezamagi (foarte foarte dezhidratati, uscati ) si riscul sa nu se prinda este mare..la mine din vreo 5 au murit 3...de aceea am luat acum, ca au mai multe sanse..trandafirii aratau foarte bine..mari, verzi si niste radacini zdravene...multe din acelea mici si subtiri care zic eu, sunt cele mai importante..succes!
 

carla

Active Member
Si eu stiu ca cei de la Coral sunt foarte rapizi, cam intr-o saptamana trimit comanda. Pe mine m-au luat prin surprindere cand am primit avizul la posta, nu ma asteptam sa vina asa de repede. :D
Din ce ai intrebat tu, am doar Aloha, care are o floare frumoasa, la mine nu s-a scuturat foarte repede, dar a inflorit doar o data in an :(
Hella l-am luat si eu in toamna asta, asa ca la anul vedem ce poate. Si am mai luat Pink Roadrunner (ca sa-mi completez colectia), Innocencia, Maxi Vita si Lions Rose
Eu zic ca daca faci luni sau marti comanda, oricum iti vin mai repede decat olandezii nostri :mrgreen:
 

bradut

Well-Known Member
Despre Hella si Amadeus poti sa spun ca la mine au inflorit o singura data, dar pe o perioada mai lunga. In general vorbind, niciun trandafir de la Coral nu m-a dezamagit. Sunt rezistenti si infloresc frumos.
 

miki70

Active Member
Multumesc tuturor pentru informatii :rose: . Inca nu stiu ce sa comand, as vrea trandafiri care sa faca flori mereu , scrie ca sunt remontanti dar ei fac flori doar odata pe an :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dar poate ca au inflorit doar odata pt ca sunt in primul an :? la mine D Delight a facut o singura floare , ceva nu i-a placut ,e drept ca a fost in primul an :roll:
 

miki70

Active Member
carla a spus:
.......................
Din ce ai intrebat tu, am doar Aloha, care are o floare frumoasa, la mine nu s-a scuturat foarte repede, dar a inflorit doar o data in an :(
............
Carla il ai pe Aloha mai la umbra? As putea sa-l pun si eu intr-o zona care are soare pana la ora 14 apoi vine umbra unui copac pe el.

Aloha face flori in buchet? Adica se scutura una dar apare alta sau se scutura toate de-odata :nu-mi_place:
 

belisima

Well-Known Member
miki70 a spus:
carla a spus:
.......................
Din ce ai intrebat tu, am doar Aloha, care are o floare frumoasa, la mine nu s-a scuturat foarte repede, dar a inflorit doar o data in an :(
............
Carla il ai pe Aloha mai la umbra? As putea sa-l pun si eu intr-o zona care are soare pana la ora 14 apoi vine umbra unui copac pe el.

Aloha face flori in buchet? Adica se scutura una dar apare alta sau se scutura toate de-odata :nu-mi_place:
la mine a facut buchetele,s-a scuturat una,s-a deschis alta!si a inflorit de doua ori,chiar m-a surprins,am tuns buchetul vechi ,si a aparut altul pe aceeasi crenguta :D
 

bradut

Well-Known Member
sannamaria a spus:
dar poate ca au inflorit doar odata pt ca sunt in primul an :? la mine D Delight a facut o singura floare , ceva nu i-a placut ,e drept ca a fost in primul an :roll:
Amadeus il am din 2009, iar Hella din 2010.

miki70 a spus:
Multumesc tuturor pentru informatii :rose: . Inca nu stiu ce sa comand, as vrea trandafiri care sa faca flori mereu , scrie ca sunt remontanti dar ei fac flori doar odata pe an :(
Alti trandafiri de la Coral au inflorit de 2 ori pe an: Rosarium Uetersen, Amber Sun, Solero, Black Forest Rose...
 

maxie

Member
miki70 a spus:
Claude nu mai vreau roz pentru ca am , vreau rosu si portocaliu sau galben.
Sa inlocuiesc Florentina cu Amadeus? Dar de Moonlight stiti ceva?
Am eu Moonlight de la Coral.La mine este cel mai dezvoltat catarator.Plantat acum doi ani,are 2,5m.A umplut o arcada pe partea lui.De cealalta parte am un Ilse Krone tot de la Coral ,dar care a ramas la max 1m.De la acelasi furnizor,plantati in aceeasi zi,s-au dezvoltat cu totul diferit.Moonlight infloreste foarte frumos,un galben portocaliu( degrade) cu floarea mare.Ca tufa se dezvolta mai mult pe inaltime.Pe latime are cam 1m.Este remontant si florile apar in valuri,in buchete.Ti-l recomand.
 

miki70

Active Member
maxie a spus:
miki70 a spus:
Claude nu mai vreau roz pentru ca am , vreau rosu si portocaliu sau galben.
Sa inlocuiesc Florentina cu Amadeus? Dar de Moonlight stiti ceva?
Am eu Moonlight de la Coral.La mine este cel mai dezvoltat catarator.Plantat acum doi ani,are 2,5m.A umplut o arcada pe partea lui.De cealalta parte am un Ilse Krone tot de la Coral ,dar care a ramas la max 1m.De la acelasi furnizor,plantati in aceeasi zi,s-au dezvoltat cu totul diferit.Moonlight infloreste foarte frumos,un galben portocaliu( degrade) cu floarea mare.Ca tufa se dezvolta mai mult pe inaltime.Pe latime are cam 1m.Este remontant si florile apar in valuri,in buchete.Ti-l recomand.
Multumesc , e bine de stiu pentru la anul, anul acesta nu mai comand. Am facut rost de butasi neinradacinati de trandafiri cataratori remontanti (Westerland, Kormun, Golden showers si ramblerul Bobbie James) sper sa se prinda.
 

maxie

Member
Pot sa-ti trimit si eu butasi de Moonlight si alte soiuri ( mai am si madam Pereire,ff frumos).La primavara devreme poti incerca sa prinzi cu pet,in nisip si turba,pusi mai la umbra.Cand incepe sa dea caldura scoti dopul si mai lasi un timp pet-ul.In iunie ii ai prinsi.Mai imi aduci aminte la primavara.
 

miki70

Active Member
maxie a spus:
Pot sa-ti trimit si eu butasi de Moonlight si alte soiuri ( mai am si madam Pereire,ff frumos).La primavara devreme poti incerca sa prinzi cu pet,in nisip si turba,pusi mai la umbra.Cand incepe sa dea caldura scoti dopul si mai lasi un timp pet-ul.In iunie ii ai prinsi.Mai imi aduci aminte la primavara.
Multumesc. Acum nu poti sa-mi trimiti :)
 

maxie

Member
La ora asta sunt un pic cam "reci".Ma refeream la primavara,in perioada cand voi taia theahibrizii,prin martie.Atunci e momentul optim de incercat.Cu pet,binenteles.Eu am reusit astfel sa prind cativa.Unii chiar au facut cate o floare micuta din primul an.In general cei prinsi cu sticla merg un pic mai greu in dezvoltare(tufa este mai mica in primii ani) fata de butasii cu radacina.Dar recupereaza rapid in anul 3.Totusi fac floricele din primul an.
 

miki70

Active Member
E prima data cand aud ca se pot prinde trandafirii primavara cu pet in cap. Cel mai bine e toamna sau acum, am o prietena care a prins din butas plantat pe 28 decembrie. La mine nu a inghetat pamantul si oricum tin 3-4 zile butasii la hidratat in balcon inainte de ai planta.
 

ghia_don

Active Member
Eu am incercat o singura data sa pun lastari primavara si nu s-au prins,,,de aceea am crezut ca asa nu merge....
Dar nici n-am mai incercat... poate la primavara :wink:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nici eu nu am incercat ,si cand vecina a luat lastarii inca i-am zis ca degeaba ii pune ca si asa nu se prind ,si spre toamna m-a chemat sa vad ,ca lastarii sau prins :eek:
 
Sus