Concurs bonsai

vali

Active Member
Moderator
Ce parere ati avea de un concurs? :D
De ceva vreme ma gandesc la organizarea unuia care sa devina "al nostru"! Sa fie ceva stabil, sa stii ca e acolo! Si abia s-astepti sa participi in fiecare an!
Cu ajutorul gazdei noastre (Te iubim, Cornelia!!! :hug: ) acest lucru este posibil.
Adica, deja putem avea acest concurs, daca il vreti si voi.

In conditiile in care exista doritori, de maine pot sa va spun mai amanuntit despre ce e vorba si-i putem da deja drumul.
 

ovidiu1964

Member
pai dupa mintea mea creata, un concurs se desfasoara pe un an calendaristic si importanta e evolutia in acest timp, deci se poate participa cu orice pomisor stabilizat care permite sa lucrii pe el in acel an, dupa mine, poate gresesc, astept regulamentul, sa vad daca m-am inselat :eek:f:
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Pai si cine are material de inscris in concurs? :giggle:
E, hai... nu incepe :) .
Daca nu se organizeaza concurs, lumea sta bosumflata ca nu misca nimeni nimic... Cand se face un pas inainte, incepeti sa carcotitzi :rofl:
ovidiu1964 a spus:
pai dupa mintea mea creata, un concurs se desfasoara pe un an calendaristic si importanta e evolutia in acest timp, deci se poate participa cu orice pomisor stabilizat care permite sa lucrii pe el in acel an,
Ma vad nevoit sa te dezamagesc de data asta, Ovidiu. Nu am in vedere un concurs gen "inainte si dupa", care sa fie concentrat pe evolutia unui copacel pe o perioada determinata de timp.
Argumente? Bonsaiul are ca prim scop sa bucure ochiul si sufletul celui ce-l priveste atunci cand e expus. Nu intereseaza pe nimeni ce-a fost planta aia inainte (cu riscul de a suna cam dur, asta-i realitatea!). O samanta sau un ciot mancat de capre in marginea padurii, crede-ma, n-are nicio relevanta.
Intr-o expozitie bonsai, copaceii nu sunt evaluati si nu castiga puncte comparand ce au fost si cum aratau inainte, cu ce au devenit si cum arata acum.
In plus, la noi s-au mai incercat astfel de concursuri... exista o efervescenta de inscrieri la inceput, fiecare fiind tentat "sa se bage" cu orice betzishor, pe ideea ca intr-un an va avea timp sa "devina ceva", pentru ca apoi interesul sa se piarda vertiginos, pe masura ce betzishoarele incep sa moara. De aici, deziluzii, descurajari, retrageri din concurs, si te trezesti la sfarsitul anului ca nu prea ai ce sa mai jurizezi, iar concursul e un fiasco...

Concursul la care m-am gandit vreau sa puna accentul pe latura estetica. Sa reusim sa aratam ceva care sa placa! Nu conteaza ca e un copacel antrenat de 10 ani, sau unul care abia ne-a incaput pe mana anul trecut. Pot fi la fel de frumosi si apreciati, daca stim sa-i punem in valoare. Catre asta tinde acest concurs.
Atata timp cat lucrezi cat mai curat, cu atentie la detaliu, cu respect pentru ceea ce faci, nu se poate sa nu iasa ceva placut ochiului.
Aceasta e latura pe care vreau s-o cultive acest concurs.

N-ati observat ca se intampla sa vezi intr-o imagine un bonsai cu trunchi gros, ramuri bine definite, frunzis bogat, ma rog, cu o gramada de plusuri, dar care sa nu fie parca atat de frumos ca un altul, mai subtirel, mai sarac in elemente, cu aspect mai "de copilandru", dar fara sa-ti dai seama de ce, parca atrage mai mult?...
Poate pentru ca posesorul primului este doar un bun horticultor, pe cand cel al "tinerelului" are un ochi mai antrenat. ;-)

Estetica e un aspect PRIMORDIAL in bonsai, iar la noi, din pacate, tinde sa o cam ia la garla...
Asta pt ca ne-am obisnuit sa ne grabim, sa lucram lejer, sa prezentam pe forumuri si-n discutii doar aspecte tehnice, ca deh, noi nu avem bonsai. Incet (dar sigur!) ajungem sa ni se para firesc sa prezentam poze cu plante in ligheane de plastic, legate sub orice critica si avand ca fundal un gard de uluci, iar lumea sa cada pe spate si sa faca WOW!
In primul rand ne facem un deserviciu noua!

Pork intreba "Cine are material de concurs"...
Prin concursul pe care il propun, va provoc sa va demonstrati in primul rand VOUA, dar si noua celor care le privim, ca plantele pe care le aveti pot fi frumoase si apreciate, daca le prezentati cu respect!
Oricine are imaginatie. N-o lasati nefolosita...

Voi face un topic separat cu regulamentul concursului si as ruga un moderator sa-l faca "sticky"
 

vali

Active Member
Moderator
Am publicat regulamentul concursului.
Daca aveti comentarii pe marginea sa, va rog sa le faceti in acest topic.
 

sicora fabian

Active Member
N-am inteles daca imaginile vor aparea pe forum sau nu . . .
Timpul de pregatire este cam surt, cel putin ai mei sunt aproape toti defoliati, ciupiti, rasuciti si nu cred ca-si vor reveni in doua luni!
Deci o sectiune este pentru conifere si cealalta pentru restul.
Ar trebui un premiu de popularitate al membrilor eGradini (prin chestionar) si pentru primele doua sectiuni.
 

vali

Active Member
Moderator
Imaginile vor aparea si pe forum, pe masura ce candidatii le trimit pe adresa data. Dar nu va aparea scris si cui apartin. Asta se va face abia dupa jurizare.
Da, timpul de pregatire este cam scurt, dar timp nu ne poate da nimeni... este atat cat e, pentru toata lumea. Pe de alta parte, nu-i problema daca sunt copaceii golasi si fara frunze. In mod normal, foioasele se expun iarna TOCMAI DE-AIA, ca sa se vada structura. Si se accepta ca planta sa fie legata cu sarma, atata timp cat legarea este una "in spirala", ingrijit executata. Nu se admit legari gen turnichet.
sicora fabian a spus:
Ar trebui un premiu de popularitate al membrilor eGradini (prin chestionar) si pentru primele doua sectiuni.
Argumenteaza, te rog.
 

pork

Member
vali a spus:
pork a spus:
Pai si cine are material de inscris in concurs? :giggle:
E, hai... nu incepe :) .
Daca nu se organizeaza concurs, lumea sta bosumflata ca nu misca nimeni nimic... Cand se face un pas inainte, incepeti sa carcotitzi :rofl:
Te rog, nu ma intelege gresit :) E mai mult decat laudabila initiativa ta si bine venita.
Ma refeream ca nu multi suntem cei care avem material de inscris intr-un concurs (sau cel putin eu, ca sa nu vorbesc in numele altora). Ca ne mai prostim intr-un topic unde asteptam sfaturi, e alta treaba :giggle:

Referitor la topicul cu regulamentul, cred ca ar fi bine sa editezi adresa de e-mail si sa pui niste spatii sau in loc de @ sa pui "at". Ca sa nu ti-o noteze botii de spam si sa ramai cu ochii rosii de la selectat mail uri :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
"Pentru sectiunea ARANJAMENT departajarea se va face prin vot al tuturor membrilor egradini, dat fiind ca sectiunea vizeaza mai mult popularitatea exponatelor si felul in care acestea „prind la public”."
Ar fi cel putin ciudat ca tu sa nu participi la concurs. Ori Lucian. Indicat este ca toti membrii eGradini care "isi pierd timpul" cu bonsaii, sa participe la concurs! Atunci, cine va forma juriul? De ce respectivii trei (oricare ar fi ei) si nu alti trei? De ce trei si nu toti? Nefiind un juriu profesionist si fiind un concurs de popularizare in randul eGradinarilor, au toti dreptul sa-si dea cu parerea . .
 

vali

Active Member
Moderator
Sectiunea ARANJAMENT este una de popularizare :D . Acolo se va aprecia "frumosul", indiferent din ce este acesta format: bonsai + element/e asistent/e, bonsai in cadru inedit, etc...
Oricine poate deosebi uratul de frumos, kitsch-ul de bunul gust, falsul de autentic. Nu este nevoie de un "public avizat" sau cunoscator intr-ale bonsaiului. Iar aici fac o paranteza, concurentii sa nu mizeze pe faptul ca publicul nu e educat si ar putea fi pacalit usor, s-ar putea sa aiba surprize.
In sectiunile celelalte, este totusi nevoie de un ochi care sa stie la ce sa se uite, tehnic vorbind. Acolo e nevoie de arbitri judecatori, crede-ma.

In ceea ce ma priveste, e de la sine inteles ca nu particip la concurs. Premiile sunt create de mine si ar fi cel putin penibil (in eventualitatea ca as castiga la vreo sectiune) sa-mi acord singur unul. :rofl:
Lucian e liber sa o faca, la fel ca restul membrilor egradini, impatimiti, sau nu, ai bonsailor. :D
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Bun . . . da" nu-i bun!
. . . si cine participa, atunci? :?
Pai nu-nteleg... eu am zis ca nu particip EU.
In rest, toata lumea e invitata. Cum "cine participa?"...

@ DM - Nu. Aranjament inseamna ca bonsaiul e prezentat intr-un cadru mai "aranjat" :p . Adica, alaturi de o planta accent, un scroll, o figurina, asta in versiunea clasica (nu e obligatorie!) Sau, poate fi o prezentare mai nonconformista. E la latitudinea fiecaruia.
Dar, bine-nteles ca poate fi si un penjing, saikei sau orice alta creatie mai complexa.
 

Mar1vs

Member
No, de cand ne tot tatonam cativa pe bonsaiclub sa reinviem concursurile "before and after" de pe forum, uite ca se misca lucrurile pe eGradini si chiar intr-o directie noua. Daca respectivele competitii abordau arta bonsaiului dintr-o perspectiva horticulturala, observ c-aici se pune accentul mai mult pe latura estetica. Era si timpul pentru asa ceva! :)
Feicitari pentru intiativa organizatorilor si mai ales d-lui. Scordaliu! :clap: :clap: :clap: Actiunea e mai mult decat laudabila!

Cu toate ca sunt putine sansele sa particip (poate reusesc sa-ncropesc, totusi, vreun aranjament in putinul timp ramas) abia astept sa vad fotografiile participante. :) Succes tuturor!
 

vali

Active Member
Moderator
Haideti sa pastram felicitarile pentru cei care vor castiga, va rog... :D
Eu n-am facut decat sa lansez invitatia de a va afisa in sufletul gol, aici, pe forum.

Timpul e scurt.
 
Sus