Colectie Cornelia

miha

Member
E minunata Cornelia... te-a rasplatit din plin... :wink: se pare ca le-ai aflat secretele... :)
 

tinaM

Member
E tare faina, Cornelia, si nu-i bai ca insisti asupra frumusetii ei. Eu am avut numai un buchetel deschis (de la o floare salvata de la gunoi) si nu stiam cum sa ma mai uit la ea :visator: Pune muuulte poze...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:oops: Marturisesc: habar n-am ce i-am facut, daca i-am facut ceva. Cred ca efectiv i-a placut in balcon si gata.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci.

Alta surpriza:



Primii pedunculi care trec la treaba la Hoya serpens. :visator: Cand i-am zarit printre frunze mi s-au parut uscati si mi-am zis ca am facut o boacana. Cand colo, asa se formeaza ei. Pe sub crengute mai sunt si altii. Am numarat vreo 7.

Mai munceste la pedunculi Hoya bella si multiflora.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:oops: Saru'mana. Mi-a facut exact ca lacunosa. Ma intrebam de ce nu scoate pedunculi si ea draga ii scosese deja. :)
 

tzushuca

Member
si frunzutele la h serpens sunt doar cat o unghiuta...
si, cand se deschide, oare cum e floricica?
ce culoare are?
rugam sa reveniti cu poze... :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam asa:


Un verzui pal pufos. Ce-am observat in poze e ca floarea e mai mare decat frunza. :) Daca e adevarat, vom vedea.

Rodica sper sa fie asa jungla inflorita, dar si un pic mai disciplinata decat pana acum.
 

tzushuca

Member
minunate
ca orice floare de altfel
mie si papadiile imi plac, dar cele de camera in mod special
ca ne incanta si ne inveselesc in fiecare zi.............
 

carmenn

Member
bravo , Cornelia...sa urmaresti evolutia florii, mai ales dupa ce se trece, sa vedem dc are loc procesul de polenizare...ai toate sansele ca serpensul sa-ti faca o pastaie mare, ca de mazare, plina ochi cu seminte, care au o putere mare de germinare daca se fructifica dupa culegere...
eu am incercat de 2 ori cu seminte de serpens, insa datorita drumului n-au ajuns sa mai germineze, in schimb la donator au iesit plantute din majoritatea semintelor...
iti tinem pumnii ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu nu vreau decat flori. Pana la polenizare si seminte nu visez. Dar daca se va putea, o facem si pe asta. :) Merci ca m-ati pus in tema.
 
Sus