Colectie Cornelia

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci. Doua dintre ele in mod sigur, ca am vazut pedunculi. Cealalta nu are, dar e posibil sa fie dintre acelea carora le cad pedunculii dupa ce se trec florile. Vom vedea.
 

mymo

Active Member
Carmenn,mai sunt doua luni din anul asta,eu zic ca daca Cornelia a fost cuminte,poate Mosul ii aduce in dar o floricica. :wink:
 

carmenn

Member
serpensul si lacunoasa nu mai au cum sa faca anul acesta...
picta, nu mai stiu cand infloreste, dar oricum dc nu are pedunculi acum, mai greu :) evolutia unui peduncul e destul de lunga...o luna - 2 :wink:
 

mymo

Active Member
Eu nu ma pricep la hoya,spuneam doar ca mi-as dori sa faca flori cat mai repede pentru bucuria Corneliei
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Prima de anul asta:



M-am dus in balcon sa strang rufele si mirosea tare frumos. Nu ma gandeam ca a inflorit lacunosa desi stiam ca are boboci. Mi se parea ca mai e mult pana se vor deschide florile. Ei, m-am tot invartit pe langa ea si am vazut ca inflorise intr-adevar. Insaaaa... inflorescenta este extrem de mica. Cred ca are 2-3 cm diametru. Nu floarea, ci inflorescenta. Mica mica, dar harnica foc si extrem de parfumata. Am bagat nasul in floare si miroase precum o garofita de gradina. Parca ceva mai intens decat garofita.

Pe intuneric, n-am putut sa pozez mai bine. Dar bobocei mai avem. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Multumesc, deja se umple:


Dar e si o mica problema:

Inflorescenta se formeaza rotunda, totusi, in timp, unii boboci nu se mai dezvolta. Raman mici, se usuca si cad. La cat de multe inflorescente are, nu pare sa fie asa grav, insa ma supara treaba asta.
Ce anume nu-i place?
 

michaela

Active Member
oare sa vina ceva curenti reci de aer???!
Ce pacat!!! :( sau lumina putina? si atunci planta sa nu fie la capacitate maxima?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lumina are la maxim. Toti lastarii, pe toata lungimea lor. Insa, e posibil sa fie ceva curenti. Eu m-am gandit mai degraba la o dereglare de udare, la o variatie de temperatura ... :gandit:
 
Sus