Colchicum -De toamna sau primavara.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Un fel de brindusa cu flori foarte mari, a inflorit anul asta destul de bine

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta au inflorit ceva mai devreme, urmeaza si cel roz dublu in curind.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit si cele roze duble, anul asta e primul an pt ele asa ca nu sint prea spectaculoase, odata stabilite insa cele roz au o floare foarte frumoasa.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Asta nu e colchicum.... e crocus... dar e similar ca si aspect.

 

Blitz

Active Member
Sunt foarte frumoase!

Bulbii mei de la voi au inflorit in ziua urmatoare (2 bucati), iar restul pur si simplu nu fac nimic :wink: :wink: :wink: :wink:

Cred ca nu le-a placut frigul :( , dar astept ceva "miscare" poate acum, cand s-a incalzit cat de cat :D :D :D .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Blitz a spus:
Sunt foarte frumoase!

Bulbii mei de la voi au inflorit in ziua urmatoare (2 bucati), iar restul pur si simplu nu fac nimic :wink: :wink: :wink: :wink:

Cred ca nu le-a placut frigul :( , dar astept ceva "miscare" poate acum, cand s-a incalzit cat de cat :D :D :D .
Nu e garantat ca infloresc imediat toti, depinde de cite rezerve a strins bulbul. Unii s-ar putea sa infloreasca mai tirziu altii abia anul viitor. Cred ca majoritatea vor inflori insa anul asta. E normal sa nu faca nimic, ori se pregatesc sa dea flori ori fac radacini noi . Frunze fac primavara si nu toamna, dar da, le place sa fie in pamint pe perioada friigului si dau flori daca primesc si ploaie pe linga ceva caldura.
 

Hemlock

New Member
Eu am sapat dupa niste bulbi pe un camp si i-am pus acasa in paharele cu pamant, dar nu stiu dc se vor prinde si vor face flori vreodata. Cum stau la bloc si nu am gradina, ma gandeam ca poate reusesc sa le cultiv in jardiniere, ca-mi plac foarte mult..daca aveti ceva sfaturi pt mine cum sa ingrijesc bulbii, va rog sa-mi scrieti. Mersi mult!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au inflorit si anul asta dar din cauza secetei de septembrie si sifrsit de august florile trec foarte repede. Acum s-a mai racorit, poate infloresc si cele duble daca da ploaia.



Hemlock.. cred ca le cam chinui in balcon . Eventual ce poti face e sa le pui in ghivece foarte mari. (Galeata de 10 litri sau mai mare) Nu sint sigur ca vor rezista chiar daca incerci sa le bibilesti pt ca iarna e mult mai dura pe balcon intr-un container care e expus gerului din toate partile.
Acu poate ca ai noroc si rezista..nu e exclus sa iti iasa treaba...
 

alfa

Active Member
geo, care e diferenta intre colchium si corcus?

Si la mine au inflorit, sunt salbatice, nu le-am pus eu. Dar arata parca altfel. Sunt cele din avatar.

Iar vecina mea, la umbra are crocus si la soare colchium, daca inteleg eu bine diferanta intre cum arata. Au preferinte dieferite?
 

sicora fabian

Active Member
AP

Hemlock, brandusele fac toamna flori, dar abea in primavara leaga seminte. Daca-ti plac mult, gasesti de cumparat si Colchicum(cum ti-a spus popgeo, iti trebuie un ghiveci mai adanc, pentru ca au radacini contractile care trag bulbul in jos) si crocus.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Colchicum nu face frunze odata cu floarea si infloreste toamna. Daca popgeo spune ca este si crocus de toamna, o fi. Ce a prezentat pe 2 0ct a fi crocus, cred ca este tot Colchicum autumnale.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: AP

sicora fabian a spus:
Colchicum nu face frunze odata cu floarea si infloreste toamna. Daca popgeo spune ca este si crocus de toamna, o fi. Ce a prezentat pe 2 0ct a fi crocus, cred ca este tot Colchicum autumnale.
Exista varietati de colchicum si crocus care fac flori primavara si toamna . Colchicum sint de destul de multe feluri inclusiv galben . Nu stiu de varietati care fac flori si primavara si toamna... sint doar varietati din fiecare care infloresc primavara si care infloresc toamna.

Diferenta majora dintre colchicum si crocus este numarul de stamine. La Colchicum sint 6 si la crocus sint 3 (dupa literatura). Cu toate ca florile lor arata si se comporta similar nu sint inrudite. Frunzele de colchicum sint mult mai late si mari decit frunzele de crocus.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Sincer sa fiu, n-am avut inspiratia sa fac o poza de sus unei flori de crocus, cu atat mai putin sa-i numar staminele, insa imi voi umple "lipsa". Chiar niciodata nu mi-am pus aceasta intrebare la modul serios - branduse de toamna vs. branduse de primavara. Chiar nici nu tin minte sa fi vazut stamine la crocus! Parca mi-e rusine. Tare!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Multumesc de ajutor, Gabiuta, dar primii trei nu ma prea caracterizeaza, sunt prea nesimtit pentru a rosi, insa ceilalti trei imi plac, prefer sa rad cand "o dau in bara"! :) (dar nu chiar cu toti dintii, ca mai am si lipsa cativa)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Alfa, par un fel de colchicum dar greu de spus din care.


Au mai inflorit.... datorita apei de la furtun.....
 

IZA

Active Member
Are sora mea galben! Superbe!!! Promit poza. Ale mele au fost mancate de ceva in pamant ca n-au rasarit dar ale ei sunt foarte frumoase acum au inflorit si sunt colchicum ca au frunzele mai late. :D
Ale tale popgeo chiar sunt deosebite!!
 
Sus