Colchicum -De toamna sau primavara.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Continua inflorirea colchicumul alb dublu... si citva crocusi.


 

victoria222

Active Member
Re: Colchicum autumnale

Foarte frumosi! Oare ai mei de ce n-au iesit? Am plantat in primavara asta vre-o 5 parca, si au facut frunze, care apoi s-au uscat in vara, cum era si normal, nu? Acum ar fi trebuit sa iasa florile din sol... Cum crezi, popgeo, o sa mai iasa sau i-am pierdut?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: Colchicum autumnale

Nu cred ca i-ai pierdut , de obicei sint foarte rezistenti.


Daca e primul an de la plantare nu infloresc neaparat. In general le trebuie 1-2 ani sa se aclimatizeze.

victoria222 a spus:
Foarte frumosi! Oare ai mei de ce n-au iesit? Am plantat in primavara asta vre-o 5 parca, si au facut frunze, care apoi s-au uscat in vara, cum era si normal, nu? Acum ar fi trebuit sa iasa florile din sol... Cum crezi, popgeo, o sa mai iasa sau i-am pierdut?
 

victoria222

Active Member
Re: Colchicum autumnale

Multumesc. Inseamna ca voi vedea mai tarziu daca i-am pierdut sau nu. Frunzele ar trebui sa le iasa dupa inflorire,nu?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: Colchicum autumnale

Nu, frunzele ies numai primavara si stau pina in iunie. Florile ies numai in toamna. In principiu Colchicum e rezistent la seceta din vara pt ca aia e perioada lui de repaus, dar in general inflreste doar dupa niste ploi mai consistente.

 

Roxana Peled

Active Member
Re: Colchicum autumnale

Ce frumusica e, Iudit!!!
Ale mele n-au miscat deloc :( . Ori le-am pus eu prea tarziu, desi am urmat instructiunile de pe pachetel, ori dureaza ceva mai mult pana ies.
Mai astept inca!

Oricum, erau simple, nu asa de basm ca ale tale :D
 

ghia_don

Active Member
Re: Colchicum autumnale

Bulbul a fost plantat acum doua sau trei saptamini, iar acum a inflorit :eek: Nu ma asteptam s-o faca anul asta, dar m-a surprins foarte placut :) .

 

Roxana Peled

Active Member
Re: Colchicum autumnale

E superb!
Dar de unde aveti minunatiile astea? Tot vad poze cu ciufulici d'astia dar de vanzare nu am vazut niciunde. :(
Eu am pus simpli si n-au iesit nici acum :( . Nu cred sa mai iasa.
Aratau foarte bine si i-am plantat imediat ce i-am cumparat :nu stiu:
 
Sus