Colchicum -De toamna sau primavara.

Roxana Peled

Active Member
Re: Colchicum autumnale

Roxana Peled a spus:
E superb!
Dar de unde aveti minunatiile astea? Tot vad poze cu ciufulici d'astia dar de vanzare nu am vazut niciunde. :(
Eu am pus simpli si n-au iesit nici acum :( . Nu cred sa mai iasa.
Aratau foarte bine si i-am plantat imediat ce i-am cumparat :nu stiu:
Au iesit in final cei de care ma plangeam dar nu am apucat sa-i vad, am gasit doar florile uscate. Nu am fost plecata nicaieri in perioada respectiva deci fie au facut niste flori nesemnificative de nu i-am observat fie au durat foarte putin :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am schimbat numele topicului la Colchicum de toamna sau primavara pt ca sint de ambele varietati, nu numai de toamna.

Am citiva bulbocodium vernum care tot din familia colchicum sint.... au inflorire timpurie:

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Septembrie 13 - Incepe sezonul lor - cei simplii sint primii.




20 Sept. - Sezonul lor, celor simplii, e in toi


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde de varietate si de ploi (in principiu prima ploaie zdravana sau caldura mare cam termina florile deschise).

Aia roz simplii... tot scot la flori dintr-un bulb matur cam o 2-3 saptamini, apoi urmeaza cei roz dublii... apoi urmeaza cei albi dubli... care functie de cit e de matura tufa si ce vreme prind, pot si ei sa dureze o luna. In principiu septembrie si octombrie pot fi acoperite complet de inflorire cu cele 3 varietati in caz de vreme prielnica. Ala alb dublu, mai face flori si in noiembrie, dar putine.

Daca ploile de toamna intirzie, atunci intirzie si inflorirea lor.. si e si mai scurta.


Am mai postat completare la cei roz simplii... citeva posturi mai sus..

adrianam a spus:
Cam cate zile dureaza inflorirea unui palc de colchicum de toamna?
 

Roxana Peled

Active Member
Ok , eu am decis ca nu imi plac florile astea :rofl: .
In sfarsit le-am prins si eu pe ale mele inflorite. Arata ca o greseala, ca niste gunoaie lasate prin gradina :)
Le prefer pe cele de primavara, mari, frumoase, inconjurate de frunze.
 

Roxana Peled

Active Member
miki70 a spus:
claude a spus:
Roxana Peled a spus:
Arata ca o greseala, ca niste gunoaie lasate prin gradina :)
.
:eek: No drace! Da' o poza la 'gunoaie ' n-ai facut? :rofl:
Roxi daca nu-ti plac, vreau eu gunoaiele :rofl:
Miki, daca le mai gasesc promit ca le scot si ti le trimit :rofl:
Scot un cap timid si hartios timp de cateva zile si apoi dispar. In schimb in primavara te umplu de frunze ca si cei care infloresc atunci dar fara nici o floare :rofl: Enervant!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hehe..... Roxana.... gusturile nu se discuta.......dar poate ca nu le-ai observat suficient de mult....;-) E drept ca sarmanele sint chinuite de ploi anul asta.... dar iata citeva ipostaze in 2014 demne de luat in considerare:





 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Asa arata foarte frumos, intr-o gradina ingrijita!
Or fi inflorit si ale mele, dar nu am timp sa ajung la gradina din cauza conservelor!
Si cred ca nici nu se vad din cauza buruienilor!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Iata ca au inflirt si cele albe duble care au fost puse la soare..... de obicei astea infloresc in octombrie-noiembrie.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Continua inflorirea, iata ca si sternberghia a reusit sa nflreasca simultan cu colchicumul alb dublu:

 
Sus