Clivia

D

dyayzh

Guest
Citisem pe undeva pe net ca ar inflori o data la 3 ani. Eu ma consolez cu gandul acesta deaorece din cele 3 ale mele nici una nu a inflorit la mine :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca o inmultesti din seminte da, infloreste dupa 3 ani. Dar dupa astia 3 ani, timp in care creste, trebuie sa infloreasca in fiecare an.
 
D

dyayzh

Guest
Trebuia tu draga Cornelia sa spulberi visul meu :cry: Acuma inseamna ca nu le place la mine, nu ca asa le era firea :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai puteam sa te las cu visul si sa pierzi timp pretios. Asa macar stii ca trebuie sa le faci ceva, sa le vrajesti.
 

adinal

Member
Anul acesta voi lua seminte de la clivia mea si voi incerca sa obtin plantute noi. ;-) Cand ma apuc de experiment va instiintez la Experimente ilustrate. Mai intai insa va rog sa-mi spuneti cand trebuie sa colectez capsulele cu seminte. Floarea plantei mama este pe trecute, iar floarea puiului abia acum a inceput sa se inroseasca.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am incercat cu seminte. 90% au putrezit. Una are o urma de frunzulite :wink:
 

IULIA

Active Member
eu am pus mereu din seminte. si am reusit la fiecare tura.
le culegi cind capsulele se inrosesc puternic si incepe un fenomen de uscare. adica dureaza ceva, sa stii. cel putin 2 luni cred.
le scoti, le cureti bine de invelis, le lasi putin la uscat...si apoi bafta.
le-am pus direct in pamint. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

iata si evolutia cliviei mele.
Sper ca dupa Anul Nou cind ma voi intoarce din concediu sa o vad inflorita.
Ceea ce ma bucura este ca i-au crescut tijele :dans:
 

isabella

Active Member
Gabiuta, ce frumosi sunt bobocii...Ti-au facut surpriza de Craciun, esti norocoasa :D Sa-ti traiasca si sa infloreasca :D
 

IULIA

Active Member
Gabiuta,de e cu adevarat galbena cum e in poza, ma pot inscrie si eu la un pui, contracost?
 
D

dyayzh

Guest
Uite ca se poate :D Cliviile mai si infloresc :wink: Dupa cate stiu eu, e portocalie. Sa fie totusi galbena?!?!?
 

Claudiavis

Active Member
Fetelor, cred ca am citit pe undeva de o metoda de a forta clivia sa infloreasca. Trebuia s-o pui intr-un sac de plastic impreuna cu inca ceva si dupa o vreme inflorea. Visez eu sau chiar exista o astfel de metoda de fortare?
 
Sus