Clivia

dana

Member
dar nu are ceapa :eek: :?
are niste radacini albe,foarte groase
Si nu am pus-o niciodata la somn.
Singurul lucru care il fac , ii pun apa destul de rar ptr.ca am considerat ca avand radacini asa groase , ele sunt croite sa retina cat mai multa apa si excesul sa duca la putrezirea lor
 

claudia_s

Member
scuze pentru faza cu ceapa :eek: cred ca l-am sarbatorit prea mult pe mos Nicolae :rofl: . Cand am spus somnic m-am referit la udari rare dar mai ales la o reducere a temperaturii pe o perioada de 1-2 luni. Trebuie tinuta la racoare altfel nu infloreste.
 

Leanna

Member
:) Ce bravo e si floarea mama, si puiul, si stapina desigur :) ne zici si noua cum o descinti de e asa de harnicuta intreaga familie de clivii? :) :giggle:
 

blueheart_d

Member
eu am cumparat una cu floare anul asta la inceput. peste vara am si uitat sa o mai ud, iar de cateva zile am dus-o in balcon unde e mai rece. oare ce conditii mai vrea sa infloreasca?
 

adinal

Member
Clivia mea sta tot timpul anului in balcon (orientat spre vest) langa peretele dinspre interior. Nu o muta nimeni de acolo, iar de udat din cand in cand. Iarna in balcon sunt in medie 9-10 grade C noaptea si 13-15 grade C ziua. Cred ca de cateva ori pe an mai primeste si "papica" (Vitaflora 2).
 

Leanna

Member
Multumesc adinal ca ne-ai impartasit si noua secretul :) De fapt stiam ca temperatura corespunzatoare dirijeaza inflorirea, insa nu prea pot sa-i fac pe plac cliviei mele.. vom vedea....mai are de crescut nitel :)
 

adinal

Member
:eek: Gabiuta, dar ce culoare e clivia ta? Mie mi se pare galbena. Si cati pui are!!! La mai multi pui si multe flori!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu e galbena.E portocalie clasica.
Sunt curioasa anul asta sa vad cit de inalta va fi tija.De obicei facea floarea intre frunze :(
 

IULIA

Active Member
de ce s-o grabi asa?
si mie mi s-a intimplat anul asta la floarea 3. stie cineva de ce se grabeste floarea, in detrimentul tijei? :(
 

IULIA

Active Member
Gabiuta, citi ani are clivia ta?
io nu stiu ce dumnezeu, da pui nu vrea deloc sa scoata. doar in pamint am gasit si orientati invers. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are vreo 5 ani.Insa i-am prins smecheria cu inghesuitul in ghiveci si cu nemiscatul destul de tirziu.Ii tot desparteam puii :(
De aceea acum nu are chiar asa multi pui :D
 

IULIA

Active Member
eii, a mea are mai mult de 5. are 5 la mine.
eu din seminte am reusit, dar cu puii nu. puii iesiti infloresc mai repede decit cei din seminte?
adica sub 3 ani? :?
 
Sus