Clivia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dureaza asa mult? :eek: .Nu ma asteptam sa fiu sincera.In fine.

Deci cine este indragostit de aceasta planta sa stie ca o sa am seminte la vinzare peste vreo trei luni.Am desfacut ieri o capsula cruda si am constatat ca semintele sunt micute dar multe .Banuiesc ca dintr-o capsula iese macar o plantuta nu? :) Sau sunt prea optimista? :mrgreen:
Oricum eu o sa incerc de curiozitate sa vedem ce iese iar cine doreste.......cu placere. :!:
 

IULIA

Active Member
Gabi, io am pus in pamint ceea ce tu numesti cred capsula, si a iesit o planta. poate sint eu habarnista.... :cry: :cry:
ziceam ca le tin la uscat dupa curatare si spalare, ca altfel putrezesc. :(
adica nu mult timp.
 

IULIA

Active Member
si insist ca nu dureaza 8-9 luni. uite, deja mi s-au scuturat florile la asta pe care o am si au inceput sa creasca capsulele. Gabiuta, o sa te anunt cind voi considera eu ca sint coapte. pun si poze. :D
 

IULIA

Active Member
si eu.
Micha, de faci vreo vinzare, sa anunti din timp...sa caut prin buzunare, carduri...economii.......... :D
 

michaela

Active Member
Eu tin la voi sincer, si nu vreau sa intru in polemici cu nimeni,deci .eu nu am clivia cu seminte, insa Gabiuta si Adina sunt chiar in faza de asteptare.......asa ca dupa ce se vor coace, aflam si raspunsul. In mod evident imi voi retrage spusele si cu scuze pentru tine Iulia.
Voi cauta ceva poze pe net sa pun cum arata semintele de clivie orange si citrina capsule coapte.

Eu da, Iulia , asa cum am zis am cumparat seminte de citrina, deci galben si am luat si crem asa cum este in avatar,deja am germinate si variegate cu mica frunzitza vb daca te intereseaza, pentru ca nu am luat numai una :rofl: mi-era teama ca nu vor rasari in numar mare.
Singurul soi din care am luat doar 1 samanta este de marele malian care are o frunza cu o latime de pana la 16 cm.
Iata si pozele cu capsule de seminte de clivia
http://www.hort.wisc.edu/mastergardener ... clivia.htm

When do I harvest my Clivia seeds?
Seeds take approximately 9 to 10 months to mature on the plant. After pollination the flower will drop off and the ovary will begin swelling to form a berry. When it changes colour from green to either, orange or yellow , the berries can be harvested and the seeds removed.


P.S- merci Gabiuta pentru site-ul postat.... asa am vazut si eu deosebirea intre rasadul de clivia galben si cele orange -rosii :wink: ....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pozat faza in care sunt acum capsulele dar din pacate s-a descarcat aparatul .Pun pozele miine.Deocamdata sunt verzi.Nici o miscare cu ele :( .Eu cu rabdarea stau cam prost dar o sa le las ca tot nu am altceva ce face. :mrgreen: .
Am acum un puiut de clivia rosu.Are trei perechi de frunze deja.Sa vad ce face la anul :) Nu e obtinut din seminte dar e luat de cind era mic-mic.Luat=sutit :ingeras:
Oricum cu semintele voi experimenta personal ca de abia am prins gustul :wink:
 

ioana_ralu

Member
Michaela ,m-ar interesa si pe mine daca mai ai crem si citrina .Astept pm in cazul in care raspunsul este favorabil.daca nu imi cer scuze ptr deranj
 

michaela

Active Member
Ioana , ti-am trimis Pm, insa cand vei afla cat am dat eu pe ele....cred ca mai bine le astepti pe-ale Gabiutei vot fi muuuult mai ieftine :)
 

cereus

New Member
seminte de clivia

Bună,

Am nişte seminţe proaspete de clivia galbenă în plus, două varietăţi : Citrina şi Yellow King. Am cumpărat mai multe decât îmi trebuiau şi ale mele au germinat deja, aşa că sunt proaspete. Dacă există amatori, îi rog să mă contacteze prin PM.

O zi bună

Cătălin
 

adinal

Member
michaela a spus:
eu nu am clivia cu seminte, insa Gabiuta si Adina sunt chiar in faza de asteptare.......asa ca dupa ce se vor coace, aflam si raspunsul
Este adevarat ca am lasat tija florala sa faca seminte. Dar astept de ceva timp (cred ca mai mult de doua luni) si "goambele" sunt tot verzi. Nici urma de culoare bruna pe ele. :cry:
Astept in continuare. :astept:
 

IULIA

Active Member
cit de mari sint acum ? :D
ale mele la maxim aveau cam 2,5 cm diametru, o forma ovoidala. deci 2,5 cm la dimensiunea cea mai mare.
din cite am citit pina acum la cele galbene nu se inrosesc sau maronesc. oricum, cind incep sa se stafideasca e de bine, sint gata.
:D :D :D :D :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
asa arata a mea de mai bine de o luna.Acum sta afara.
Dar nu sunt sunt chiar asa de mari.Par mai mult. :D
 

michaela

Active Member
da.... eu zic ca mai aveti de asteptat... dar va puteti orienta dupa link-ul pe care l-am postat... Adina ale tale vor fi un rosu -grena, iar ale Gabiutei- galben... :D - Bafta fetele!!!
 

CristianG

Well-Known Member
Clivia este o planta deosebita.Am o planta de 9 ani.Frunzele si florile sunt extraordinare...Iat-o mai jos inflorita - 8 Martie 2009...Din punctul meu de vedere nu este foarte pretentioasa. Ador aceasta planta pentru ca are o durata de viata foarte mare (peste 15 ani). Mai am inca o planta pe care am cumparat-o acum doi ani. Era deja destul de mare si i-am schimbat ghiveciul in aceasta primavara. Acum isi formeaza bobocii...


Este imensa! :mrgreen:
 
Sus