Clivia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ileana eu am promis :D .Ma tin de promisiuni intotdeauna dar de data asta nu am putut fiindca semintele nu au fost viabile.Iti dadeam cu placere macar de incercare dar stiu sigur ca nu erau ok.De altfel le-am si aruncat :( Mi s-a explicat de un bun cunoscator in ale cliviilor ca transferul inauntru/afara in timp ce semintele se coceau a determinat aceasta rapiditate de ingalbenire care facea sa para coapte.Asadar la urmatoare inflorire :D care va avea loc probabil peste un an :) fiindca am despartit cele doua plante una ajungind tocmai la Iasi :) .
 

michaela

Active Member
Adina-Ai o Clivie frumoasa si cu frunze super sanatoase, cu inca o inflorire... e clar: se simte excellent! :D :wink:
 

ileana80

Member
Gabiuta, imi pare rau pentru semintele tale de clivia...nu la tine ma refeream cand am spus ca cineva mi-a promis...ci michaela.
Sper din suflet ca la anul sa ai unele viabile. Pana atunci sa te bucuri de clivia ta....care este superba :D .
 

IULIA

Active Member
multumesc mult Micha, pt seminte, exceptional au ajuns.
le-am tratarisit acum si plantat, astept sa isi dea drumul....bineeee. :D
 
D

dyayzh

Guest
Am observat la cateva din cliviile care infloresc in conditii de apartament, ca nu au tija suficient de lunga, ci infloresc, mai mult, printre frunze. Exista si o explicatie?
 
D

dyayzh

Guest
Mie cliviile imi plac in mod deosebit, dar nu prea am reusit sa conving nici una din cele 3 sa-mi infloreasca :cry: Deci..felicitari!
 

adana

Member
asa sorina,mai te si lauzi ca mai ai 3...ne dai te rog si adresa ta?nu de alta dar ,daca tot ne spui asa cu foc,poate trecem intr-o noapte :) aaaa, ai cutu rau?
 
Sus