Clivia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
ioana_ralu a spus:
Gabiuta macar daca imi poti spune si mie de unde ai luat-o pe asta galbena ,ca de cand caut si nu gasesc :hug:
O am de la o prietena de citiva ani buni.Sa tot fie vreo 5-6 :? .

Stiam ca vrei Iulia asa ca daca face seminte sigur ai la mine ca sa pui la incoltit :D
 

adana

Member
de astazi sunt si eu fericita posesoare a unui puiut de clivia.ii multumesc lui dyayzh. :* :* :* .o sa pun poza,cum se va obisnui cu noua locatie,si va da semne ca ii si place la mine :D
 

ioana_ralu

Member
Gabiuta a spus:
ioana_ralu a spus:
Gabiuta macar daca imi poti spune si mie de unde ai luat-o pe asta galbena ,ca de cand caut si nu gasesc :hug:
O am de la o prietena de citiva ani buni.Sa tot fie vreo 5-6 :? .

Stiam ca vrei Iulia asa ca daca face seminte sigur ai la mine ca sa pui la incoltit :D
Multumesc pentru raspuns.Eu o sa mai caut ,poate cine cum gasesc
 

albela

Active Member
V-am spus acum caeva zile ca pe clivia mea creste ceva intr-o pozitie mai ciudata. Asa arata acum

Pare a fi pui. Ce fac il las acolo?
 

IULIA

Active Member
e pui clar. am zis de atunci dar...
lasa asa, nu ai cum sa desparti deocamdata.
va anunt ca mi-a inflorit puiul de clivia aflat in dotare(la mama), obtinut din seminte in august 2006. deci sub 3 ani. victorie !
 

marean

Active Member
IULIA a spus:
e pui clar. am zis de atunci dar...
lasa asa, nu ai cum sa desparti deocamdata.
va anunt ca mi-a inflorit puiul de clivia aflat in dotare(la mama), obtinut din seminte in august 2006. deci sub 3 ani. victorie !
Oooo,super fain,asta da victorie ;-) ! Felicitari !
 

michaela

Active Member
IULIA a spus:
e pui clar. am zis de atunci dar...
lasa asa, nu ai cum sa desparti deocamdata.
va anunt ca mi-a inflorit puiul de clivia aflat in dotare(la mama), obtinut din seminte in august 2006. deci sub 3 ani. victorie !
wow! de-abia astept si eu pe-ale mele...yupi... in 3 ani o sa am flori..... :dans:
 

MONIS

Member
cliviile mele infloresc a doua oara in aceasta iarna...nu stiu ce le-a apucat,pentru ca anul trecut au stat in pauza....probabil recupereaza :wink:
 

radu

Member
In cartea " Gradini si plante " editura Larousse scrie asa:
" Sfat : nu lasati sa formeze seminte: veti compromite urmatoarea inflorire " !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: de acum si pina in iarna viitoare vor tine ele minte ca acum au facut seminte? :wink:
Nu le-am lasat niciodata asa ca.........de data asta risc inca un experiment :rofl:
 

albela

Active Member
Ce ziceti: e bine sa duc clivia la racoare acum? Am cumparat-o prin ianuarie cu 2 tije de flori care s-au terminat. Nu stiu daca a avut repaos iarna asta. La mansarda eu mai am racoare vreo luna si as putea sa o pun acolo si sa o ud mai putin. E bine sa fac asta?
 

michaela

Active Member
parerea mea Albela e ca nu e cazul....e devreme :) , insa poti incerca, si daca ai rezultat aflam si noi :D
In ceea ce priveste lasarea semintelor pe tija.....nu este adevarat; o clivie poate reinflori chiar avand seminte pe o tija veche, asta o spun chiar din propria experienta.
 

IULIA

Active Member
eu in fiecare an am lasat sa faca seminte, si in fiecare an a inflorit de 2 ori. sa aveti spor. pui nu face in schimb. :D
 

IULIA

Active Member
eu personal le las pina se inrosesc si apoi capata si o tenta de brun. acum nu stiu ce culoare va fi calpsula la tine, la cea galbena. cred ca totusi se comporta la fel. :D
 

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
In cit timp s-au copt semintele?Cam cit dureaza ?O luna-doua-trei?
Uite ce am gasit explicat pas cu pas cum se pun semintele la germinat:
http://www.cliviape.co.za/growing_clivias.htm
Cam zece luni Gabiutz :)
- capsulele vor fi de un galben intens ca de lamaie, in mod normal la cele galbene.
in ceea ce priveste germinarea lor.... este foarte dificil sa pastrazi ok in nisip..... n-am incercat...sunt rele la umiditate- putrezesc repeeedeee
eu pe toate le-am pus asa cum am zis mai inainte (cateva pagini inainte) succes la germinare de 90-100%
in cocopeat am pierdut cateva
in perlit- la fel :(
insa conteaza enorm calitatea lor... :oops:
 

IULIA

Active Member
coacerea semintelor nu dureaza 10 luni. doar 2-4 luni. la inceput sint verzi, apoi rosiatice apoi brune. cind incep sa se stafideasca le scot. esential este sa le speli bine, au un mucus pe ele.(desfaci ambalajul).
apoi le lasi putin la uscat, citeva ore si plantezi. germinarea da...dureaza mai mult. nu stiu pe luni, dar cert e ca de la inflorescenta din iarna-primavara, in maxim luna octombrie am plantutze. :D
 

michaela

Active Member
Am clivie miniata orange, seminte germinate deci rasad.. :) de variegate insa mai multe varietati... pentru ca unele sunt apreciate pentru latimea frunzei si a coloritului ... aaa.. nu in ultimul rand a unei frunze mici ca lungime, Nakamura cream -care este o clivie de colectie din japonia , ea poarta numele breederului pentru ca el a creat-o----dupa cum stiti clivia este o planta originara din Africa de sud la est de Cape, descoperita in 1813 m insa era vechea clivie nobilis cu clopotei mici- si dusa in Anglia de catre un botanist al vremii dupa care i s-a dat numele ducesei Lady`s Clive`s..... asa.... revinenind la oile mele... :rofl: am si rasad de citrina...plantute mici si cateva plantute mici de diferite varietati chinezesti :)
astea sunt speciile :C. miniata, C. caulescens, C. gardenii and C. nobilis.

In ceea ce priveste coacerea semintelor.......... cu siguranta dureaza 8-9 luni deabia atunci semintele pot fi decapsulate si..... nu se tin absolut deloc la uscat :!: Isi pierd capacitatea de germinare!
semintele de clivie se seamana cat de proaspete!
 
Sus