Clematite, trandafiri, hemerocallis II

claude

Well-Known Member
Moderator
bradut draga, e de ajuns altoitul, la ce epava am devenit in ultima vreme ma indoiesc ca ma voi apuca si de hibridizari :rofl: Desi poate ca m-ar duce mintea sa incerc ceva, din curiozitatea de a vedea ce iese, dar nu stiu cum se face, eu din filmulete pricep mai greu, ar trebui sa-mi explice cineva pe viu, deci sunt cam slabe sanse :mrgreen:
Cat despre specii- sunt cativa care mi se par foarte frumosi sau au macese foarte frumoase, cum e pendulina, mie-mi plac de la o vreme si macesele nu doar florile trandafirilor :) De exemplu, am un TH necunoscut caruia i-am lasat un lastar cu macesele de la prima inflorire, a facut niste grasune parca mai mari decat moneda de 50 de bani :eek: Tot astept sa se coaca sa vad si culoarea finala dar cred ca le prinde iarna inca verzi :roll:
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
bradut draga, e de ajuns altoitul, la ce epava am devenit in ultima vreme ma indoiesc ca ma voi apuca si de hibridizari :rofl: Desi poate ca m-ar duce mintea sa incerc ceva, din curiozitatea de a vedea ce iese, dar nu stiu cum se face, eu din filmulete pricep mai greu, ar trebui sa-mi explice cineva pe viu, deci sunt cam slabe sanse :mrgreen:
Cat despre specii- sunt cativa care mi se par foarte frumosi sau au macese foarte frumoase, cum e pendulina, mie-mi plac de la o vreme si macesele nu doar florile trandafirilor :) De exemplu, am un TH necunoscut caruia i-am lasat un lastar cu macesele de la prima inflorire, a facut niste grasune parca mai mari decat moneda de 50 de bani :eek: Tot astept sa se coaca sa vad si culoarea finala dar cred ca le prinde iarna inca verzi :roll:
Dragelor, cred ca ramanem cu indoitul......de mijloc, toate; cred ca e frumos altoitul, numai sa nu devenim.....altoite noi :rofl:
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
clematite a spus:
Este actualizata lista, aici, daca mai doresti sa mai cauti ceva raritati :evil:
http://clematite.sunphoto.ro/Trandafiri ... completare

R. roxburghii 20
R. rubiginosa -lipsa
R. pendulina Harstad 20
Ok, atunci ramane roxburghii si pendulina si te rog sa adaugi si 2 bucati Kazanlik :) Si poate mai imi vine vreo idee dupa ce a esuat comanda la cehi, sotul meu ramane cam cu prea putine gropi de facut :tavalit:

:rofl: Pai, trebuie sa se..... indoaie si el, nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, da, sa fim 2 'handicapati' :rofl:

Bineinteles ca m-a mancat undeva si parcurgand lista de la bierkreek mi-am gasit 2 trandafiri din aia ultra scumpi fara de care voi face o depresie :rofl: Deci, daca faci comand ala bierkreek te rog vezi daca au:

DUQUESA DE PENARANDA si BURNET IRISH MARBLED

Nu ca nu ar mai fi si altii dupa care jinduiesc dar trebuie sa pun bani la pusculita ca in primavara trebuie sa-mi refac acoperisul la casa :roll:
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
Da, da, sa fim 2 'handicapati' :rofl:

Bineinteles ca m-a mancat undeva si parcurgand lista de la bierkreek mi-am gasit 2 trandafiri din aia ultra scumpi fara de care voi face o depresie :rofl: Deci, daca faci comand ala bierkreek te rog vezi daca au:

DUQUESA DE PENARANDA si BURNET IRISH MARBLED

Nu ca nu ar mai fi si altii dupa care jinduiesc dar trebuie sa pun bani la pusculita ca in primavara trebuie sa-mi refac acoperisul la casa :roll:

Uuuups, daca scriai de dimineata.......Am trimis lista de la Bierkreek pe la amiaza ((

Si nici Kamila nu ii are
http://clematite.sunphoto.ro/Trandafiri_2013_Rosaplant
 

claude

Well-Known Member
Moderator
da, vreau eu Moyesii Geranium (botanice)

Din lista asta la ce pret sunt? diversele categorii?
 

clematite

Well-Known Member
Caramell a spus:
Daca ii contactezi, afla te rog si cat sunt englezestii.
Crede-ma ca i-am contactat; mi-au spus, foarte politicos, ca trebuie sa le spun ce si in ce cantitate ma intereseaza, si abia atunci mi se dau preturile. Nu mi-au dat nici macar un minim obligatoriu.... :?

Si cum eu nu prea stiu cam ce se cauta sau ce isi doreste lumea,.......... :?
Asa ca ....am pus lista :rofl: :giggle:
 

elianna

Well-Known Member
M-am hotarat si eu si am lansat comanda pe site. Unul, dar nu mai stiu acum care, era la comanda. Sper sa nu raman fara el :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Crede-ma ca i-am contactat; mi-au spus, foarte politicos, ca trebuie sa le spun ce si in ce cantitate ma intereseaza, si abia atunci mi se dau preturile. Nu mi-au dat nici macar un minim obligatoriu.... :?

Si cum eu nu prea stiu cam ce se cauta sau ce isi doreste lumea,.......... :?
Asa ca ....am pus lista :rofl: :giggle:
Pai cam asta e problema, ca noi probabil vom vrea cate un exemplar... si atunci mai rau te incurcam.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai atunci spune-ne de unde ar veni astia ca sa ne facem o idee despre preturi, macar aproximativa
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
Pai atunci spune-ne de unde ar veni astia ca sa ne facem o idee despre preturi, macar aproximativa
In site, preturile sunt diferite, iar varietatile din lista nu sunt pe site.

Scrieti ce va place, daca nu ne convine, nu comandam! Luni dimineata trimit lista, ca sa aflu cum stam.
E bine?
 

clematite

Well-Known Member
Caramell a spus:
Crede-ma ca i-am contactat; mi-au spus, foarte politicos, ca trebuie sa le spun ce si in ce cantitate ma intereseaza, si abia atunci mi se dau preturile. Nu mi-au dat nici macar un minim obligatoriu.... :?

Si cum eu nu prea stiu cam ce se cauta sau ce isi doreste lumea,.......... :?
Asa ca ....am pus lista :rofl: :giggle:
Pai cam asta e problema, ca noi probabil vom vrea cate un exemplar... si atunci mai rau te incurcam.
Putem sa vedem cat costa la un exemplar sau cat costa la 5.....ori la 10.
Daca asa lucreaza.....De la amiaza caut pe site, dar nici jumatate din lista nu e acolo.
 

clematite

Well-Known Member
elianna a spus:
M-am hotarat si eu si am lansat comanda pe site. Unul, dar nu mai stiu acum care, era la comanda. Sper sa nu raman fara el :D
Multumesc, este vorba despre Ebb Tide, nu? Sper si eu! A disparut din lista de la Bierkreek, sper sa reuseasca tipa de la rosaplant sa imi faca rost de cativa.
 
Sus