Clematite, trandafiri, hemerocallis II

clematite

Well-Known Member
cristinaf a spus:
Nu au fost 10 buc pe varietate, eu i-am impartit, max 3 buc per varietate, si asta in f putine cazuri, 1 sau 2 trandafiri, restul... cate unul, cate unul.
Sunt totusi oameni cumsecade, au trimis multi in plus, chiar daca inlocuirile lor mi-au creat probleme, eu am ramas totusi cu o parere foarte buna despre ei.
Am vorbit si astazi cu tipul si i-am spus explicit ca nu doresc inlocuiri de nici un fel.
M-a asigurat ca are categoria A la trandafiri, sper sa fie OK.
 

cristinaf

Well-Known Member
clematite a spus:
Din Olanda. Doar 20 de buc.
Eram curioasa de unde anume din Olanda, ca eu il tot cautam prin oferte si l-am vazut la olandezi doar la Tuincentrum Lottum, dar si acolo figureaza deja cu stocul epuizat.
 

clematite

Well-Known Member
Lamuriti-ma si pe mine :? , ce vrea sa spuna cineva cand se exprima: vand butasi de trandafiri? :gandit: :nu stiu:

Eu stiu ca butasul este acela pe care il pui la inradacinat dar..... :? cred ca nu stiu bine :(
 

Roxana Peled

Active Member
clematite a spus:
Lamuriti-ma si pe mine :? , ce vrea sa spuna cineva cand se exprima: vand butasi de trandafiri? :gandit: :nu stiu:

Eu stiu ca butasul este acela pe care il pui la inradacinat dar..... :? cred ca nu stiu bine :(
Da, e un pic confuza treaba :)
Se pare ca este utilizat in egala masura termenul de butas si cu referire la "betele" pe care le pui la inradacinat si cu referire la trandafirii cu radacina nuda. Si la vita de vie auzi vorbindu-se despre "butasi de vita de vie" desi se vorbeste de fapt despre butasul inradacinat deja si pe care a mai fost si altoit soiul nobil.
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
clematite a spus:
Lamuriti-ma si pe mine :? , ce vrea sa spuna cineva cand se exprima: vand butasi de trandafiri? :gandit: :nu stiu:

Eu stiu ca butasul este acela pe care il pui la inradacinat dar..... :? cred ca nu stiu bine :(
Da, e un pic confuza treaba :)
Se pare ca este utilizat in egala masura termenul de butas si cu referire la "betele" pe care le pui la inradacinat si cu referire la trandafirii cu radacina nuda. Si la vita de vie auzi vorbindu-se despre "butasi de vita de vie" desi se vorbeste de fapt despre butasul inradacinat deja si pe care a mai fost si altoit soiul nobil.[/quote

Multumesc mult
Sunt confuza in acest sens, deoarece o cunostinta de pe forum a spus ca a vrut sa cumpere butasi de 3000 de lei dar ca, pana la urma, a luat totusi trandafiri. Subiectul discutiei era despre trandafirii de toamna, cu radacina nuda.
 
Sus