Clematite, trandafiri, hemerocallis II

clematite

Well-Known Member
Va multumesc si eu. :hug:

Doresc sa intreb daca stie cineva ceva despre DEL-CA-MAG?
AM CITIT EU TOT CE SE SCRIE, DORESC SA STIU DACA A INCERCAT CINEVA SI DACA A AVUT REZULTATUL ASTEPTAT???
 

geodezia

Well-Known Member
eu am pus anu asta vreo 20 kile prin gradina na acu ce sa zic pe locul unde am pus am avut ceapa care nu a crescut deloc poate anul asta se dizolva ca am inteles ca 4 ani nu se mai pune pe locul respectiv ,,asa ca inca nu ma pronunt poate la anu o fi de bine ..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Maria, daca ai pamant cu pH ridicat (alcalin), eu stiu ca nu e prea indicat pentru ca accentueaza alcalinitatea solului...evident, cred ca depinde si de cantitate
 

clematite

Well-Known Member
Merci Claude; am pamant cam acid, a fost o ferma de vite pe acest loc, acum ceva ani. Eu as dori sa pun la pomi, dar cred ca pana ajunge la radacina.....cam dureaza. ))) Stau cam rau la capitolul rabdare. :oops:
 

geodezia

Well-Known Member
eu zic sa pui la pomi oricum activitatea lor depinde in mare parte de apa din sol .. ex anul asta cind s-au facut muuullle fructe deci mullta tuica
vezi ca scrie pe ambalaj cit trebuia sa pui ce pot sa iti spun ca e foarte ieftina la producator si daca ai drum si vrei cantitate mai mare se merita dus la producator
daca vreii ca mine 2 saculeti na nu are sens dara daca vrei acolo 1 to se merita dus la producator incearca pe site-ul lor ca au site si dai telefon si vezi ce si cum
asta merge si la legume si la pomi si la flori la animale merge dat ca aliment la pasari citeste site-ul lor
la mine este huma deci cres ca este mai greu cu asta trebuie sa bag la greu balegar na asta e ...poate la anu imi iau si eu o masina de gainat de gaina de la avicola
bine si ala e periculos ca au niste virmi stiu de la cumnata-mea se facea recolta dar cresteau niste viermi albi mari prin pamint mama mama
si mirosul pina se ingropa in pamint e oribil
a adus un vecin prin iunie cind era cald a fost oribil oribiul 30 de case in stinga si in dreapta mirosea sa iti dai matele afara
de asta as vrea sa aduc gunoiul toamna sa il imprasitii peste iarna in felul asta sa moara si arataniile din el
dar voi acolo in zona paraca veati niste crescatorii de pasari de ce nu iei de acolo gainat asta tine cam 20 de ani ca ingrasamint in gradina si este mai bun nutritional si cred ca iesi mai ieftin
la noi este cam 6-7 mil masina adusa acasa
 

clematite

Well-Known Member
Merci, Geo
Am sunat le ei, este 0.50 bani/kg, daca il ridici de la ei. Am socotit ca mi-ar trebui cam 1.5 t;
la distribuitori este 1.3 lei/kg, sigur ca merita mers la sursa, dar voiam sa aflu daca da rezultate asa cum spun ei. Gainat de pasari pun de la mine, cand am. Mai vad eu ca ma mai gandesc ))
 

geodezia

Well-Known Member
pai e super asta spuneam eu am luat de aici din comert cu 20 ron saculetul de 10 kg asa ca este foarte bun pretul la ei se merita mers daca iti trebuie asa cantitate de mare
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca solul are saruri excedentare si/sau un ph de peste 7 , Calciul nu face decat ssa agraveze si mai mult situatia :D
 

clematite

Well-Known Member
Multumesc, danero.

In mare parte, este bun solul, dar am o fasie care e mai nisipoasa, si nu prea sunt multumita de rezultate. Am acolo niste pomi fructiferi (peri) care, pur si simplu, nu vor sa creasca. :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
stiu ca iti place o gradina frumoasa asa ca cel mai bine e o expertiza , e undeva pe la 200 lei parca si iti zice exact compozitia solului sau macar fa un Ph din 3 locuri , daca e peste 8 e destul calciu in sol

Cat am locuit in Grecia aveam niste copaci care stateau pe o faleza de mare si solul era cred ca cel mult un mix de 50-50 nisip + pietris dar copacii o duceau bine , nu cresteau insa foarte tare din cauza apei din zona
 

clematite

Well-Known Member
danero2004 a spus:
stiu ca iti place o gradina frumoasa asa ca cel mai bine e o expertiza , e undeva pe la 200 lei parca si iti zice exact compozitia solului sau macar fa un Ph din 3 locuri , daca e peste 8 e destul calciu in sol

Cat am locuit in Grecia aveam niste copaci care stateau pe o faleza de mare si solul era cred ca cel mult un mix de 50-50 nisip + pietris dar copacii o duceau bine , nu cresteau insa foarte tare din cauza apei din zona

Multumesc foarte mult.
 
Sus