Clematite partea IV

nick1971

Active Member

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mie imi place si clematita si mai ales faptul ca poarta numele unei doamne din Romania. Iar descoperirea faptului ca doamna Basescu are asemenea frumoase preocupari nu poatedecat sa ma bucure. Este o clematita pe care mi-as dori-o in gradina, chiar daca sunt si altele cu care seamana.
 

miki70

Active Member
Caramel sunt f frumoase. La tine nu-i zapuc? :) La mine din cauza caldurii au facut niste chichinetze de flori, nici nu-mi vine sa le fotografiez. Huldine dupa ce s-a facut de 3 m a murit subit :cry: iar Cholmondeley nu vrea sa creasca , are tot atatia cm cat a avut in primavara la plantare :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si la mine e dezastru, dar le mai ud din cand in cand. Azi noapte m-a prins ora 1 in gradina udand florile.
Si eu am pierdut-o tocmai pe Sieboldii. Din vina mea, nici nu vreau sa imi mai amintesc pentru ca imi vine sa imi dau palme singura... :roll: Si niciunul din lastarii pusi nu a vrut sa faca radacini, toti s-au uscat. :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nope... a murit de mana mea. :mrgreen:
Am smuls-o odata cu buruienile din jur. Si de o luna nu a mai rasarit nimic din locul respectiv :|
 

popescu gp

Well-Known Member
Caramel splendide si felicitari;la mine incep sa se opreasca din inflorire;deh uscaciunea aerului desi le dau apa cu furtunul.
 

anasstasia

Active Member
Carmen, sa sti ca si Florin al meu a rupt cu totul clematis Romantika, de-i ramasese un bat aparent uscat de 3 cm. Dupa 3 saptamini i-au dat doua frunzulite anemice. Sper ca dupa nenorocirea asta de caldura sa fi rezistat. Eu zic ca daca nu ai smuls-o cu tot cu radacina, va supravietui.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A mea nu cred ca mai are vreo sansa. am smuls-o de tot, din radacina. Pana acum ar fi dat.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu zic ca incepe uscarea prematura din cauza aerului uscat desi cred ca la radacina are apa.Se pregatesc pentru iernat nefiresc de devreme(asta este anul)
 

anasstasia

Active Member
Nu, la radacina nu a avut apa timp de 3 saptamini. A trebuit sa indure toata acasta perioada extrem de secetoasa fara strop de apa. Eu nu locuiesc la tara si plantele nu sint udate de nimeni.
 

carmenushka

Active Member
Pentru ca nu am timp sa urmaresc topicurile decat ocazional vreau si eu sa va intreb daca ce am comandat din Polonia a inflorit la toata lumea ca pe eticheta ca eu sunt tare dezamagita, am comandat Westerplate si mi-a inflorit ceva violet, nici nu stiu ce e
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Westerplate a inflorit gresit (cred) la toata lumea. Nu am auzit pe nimeni sa spuna ca a inflorit corect. Au mai fost si alte clematite poloneze care au inflorit gresit, dar au fost si cazuri cand o clematita a inflorit corect si alta gresit.
 

anasstasia

Active Member
Carmen, imi arati cum a inflorit? Eu nu am apucat-o sa o vad, iar cind am mers data trecuta am gasit-o uscata. Sper sa-si revina, insa sint curioasa ce o sa iasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Anastasia, cauta pozele fetelor in topicul Westerplatte. Eu nu am cumparat-o de la polonezi.
 
Sus