Clematite partea IV

Dea

Active Member
Dl. Popescu, Lelia, Madalina, va multumesc! :hug:
Madalina, nu le fac nimic deosebit. Blue Angel si cea careia i-am uitat numele, le am de anul trecut, iar in aceasta primavara au luat-o de la zero, din muguri bazali, nici nu ma gandeam ca ajung sa se dezvolte atat de bine. Unicul aspect, este ca sunt plantate langa un gard, intre acradele cu trandafirii urcatori, iar baza este mai mult umbrita.
 

Dea

Active Member
Bebe, iti multumesc! :*
Dl. Popescu, inca o data, va multumesc! Ma bucur ca am avut posibilitatea unei asemenea amplasari! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Clematis Warzawska Nike

taia a spus:
Insa stau si ma gandesc care dintre clematite este intr-adevar rosie,si care este albastra.Vreau sa comand la toamna si chiar imi doresc una rosie si una albastra,nu numai in poze.
Depinde ce nuanta de albastru vrei... Ca sunt atatea variatii :). Un albastru cyan nu vei gasi.
Adevarul e ca niciuna nu-i albastru intens dupa cum niciuna nu-i rosie.

Majoritatea celor albastre sunt de fapt variatii de mov, incepand de la lila pana la indigo. Cele rosii sunt ori magenta-siclam ori grena-mov.
Dintre cele pe care le am eu, Kiri-Te-Kanawa e ceva mai albastruie, si isi pierde tenta roscata odata cu trecerea timplului si ofilirea florii. Culoarea reala e tot un fel de mov, ceva mai deschis decat la The President. Pe rosu, Westerplate chiar e rosie... in primele zile. Apoi vireaza spre grena-violet si ramane doar cu o dunga rosie pe centrul petalelor. Dar cum suntem OT aici, daca vrei sa continuam discutia, ne mutam si pun poze exemplificatoare pe topicul general despre clematite. :D
 

taia

Active Member
Re: Clematis Warzawska Nike

Ok,revin si eu cu niste poze pentru exemplificarea culorii.
 

gabrielais

Active Member
fetelor, cine ma ajuta si pe mine va rog cu un sfat??
clematitele mele cumparate in primavara, mare parte din ele nu au inflorit, insa s-au lungit foarte tare, dar au o singura tija sau doua; este bine sa le tund acum ca sa se ramifice? multumesc!!
 

Dea

Active Member
Parerea mea e sa le lasi asa anul acesta. Cu siguranta vor inflori mai tarziu, in iulie-august. La anul, vor fi mult mai dezvoltate! Asa a fost si la mine anul trecut cu cele cumparate in respectiva primavara!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
taia a spus:
Uite Caramell, cam ce vreau eu.
Am facut o comparatie intre culorile clematitelor pe care le am acum inflorite, sper sa te ajute. Am pus si o floricica de Tradescantia, pentru comparatie. "Cea mai albastra" dintre cele pe care le am eu, este dupa cum iti spuneam, Kiri-Te-Kanawa. Westerplate (rosie) nu este inflorita in acest moment.


 

taia

Active Member
Multumesc Caramell ! Ti-am dat de lucru cu fixul meu pe albastru si rosu.Ma cam enerveaza astia ca pun culorile "aranjate" la flori,numai sa te bage-n boala.
 

gabrielais

Active Member
bebe Iris a spus:
Conteaza si tipul...sunt viticella?
nu Bebita..majoritatea sunt de grupa 2 si 3 (Westerplate, Gypsi Queen, Gladys Picard, The President etc); au cate un fir lung de aproape 3 metri...nu vreau flori acum ci vreau sa se indeseasca...
 

adrianam

Well-Known Member
La mine apropae toate clematitele sunt uscate. Am cateva care au facut un firicel de 20 cm si s-au oprit, iar acum au frunzele galbejite, sau uscate.
Pamela Jackmanii s-a uscat complet.
Doar Arabella este inflorita. Purpurea Plena elegance mai este si ea inflorita dar pare palita pentru ca nu am cum sa o ud. Cred ca pana la urma umplu gradina cu pui de la Arabella, daca voi reusi sa o inmultesc. Ca este prea infloricioasa si foarte rezistenta la seceta.
 

bebe Iris

Active Member
gabrielais a spus:
bebe Iris a spus:
Conteaza si tipul...sunt viticella?
nu Bebita..majoritatea sunt de grupa 2 si 3 (Westerplate, Gypsi Queen, Gladys Picard, The President etc); au cate un fir lung de aproape 3 metri...nu vreau flori acum ci vreau sa se indeseasca...
Atunci tunde-le la 1m inaltime pe cele de grupa 2.
:D si pe celelalte lasa-le asa, le tunzi doar in primavara.
 

gabrielais

Active Member
bebe Iris a spus:
gabrielais a spus:
bebe Iris a spus:
Conteaza si tipul...sunt viticella?
nu Bebita..majoritatea sunt de grupa 2 si 3 (Westerplate, Gypsi Queen, Gladys Picard, The President etc); au cate un fir lung de aproape 3 metri...nu vreau flori acum ci vreau sa se indeseasca...
Atunci tunde-le la 1m inaltime pe cele de grupa 2.
:D si pe celelalte lasa-le asa, le tunzi doar in primavara.
:hug: sar'na... :oops:
 
Sus