Clematite partea IV

elianna

Well-Known Member
Ma faceti invidioasa cu clematitele voastre inflorite;-) Probabil sunt dintre cele cu inflorire mai timpurie. Ale mele, cele cu vechime in gradina, au boboci grasi dar flori... pauza. Cele plantate anul trecut, nici urma de boboci.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Intr-adevar, geodezia, florile sunt mai mici, dar compenseaza prin harnicie. Sunt la fel de multe la numar ca frunzele. Asta imi place si la Ville de Lyon! Florile sunt medii ca dimensiune, insa culoarea si numarul lor suplinesc cu mult asta!
 

gabrielais

Active Member
Adina, e frumoasa tare Montana ta...am pus si eu ochii pe ea...ma gandesc unde sa o plantez sa aiba loc sa se dezvolte, sper ca pana la toamna sa ma decid
 

belisima

Well-Known Member
montana frumoasa la lidl cu 20 lei!!! am fost azi dar m-am zgarcit la 20 lei :D criza, ce sa mai. eram hotarata pe o viticela rosie, dar avea doar etoille violeta, pillu, montana si un rouge cardinal
 

cris75

Member
Am cumparat anul acesta o clematita Inocent Blush pe care am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. A lastarit frumos, avea si doi boboci dar sambata s-a pleostit. Am reusit sa o plantez afara si cu ocazia asta am vazut motivul pleostirii ei. Avea rame in ghiveci. A mai patit cineva asa ceva? isi mai revine, ca tot pleostita e si acum, frunzele au inceput sa se usuce.
 

LadyBug

Well-Known Member
Stiu ca ramele papa tot ce apuca, inclusiv radacini, dar ma indoiesc tare ca asta ar fi motivul ofilirii, doar nu i-au papat radacina cu totul... nu stiu ce sa zic, dar cred ca ar putea fi cauza faptul ca o fi fost tinuta in casa pana a lastarit si apoi pusa in soare mai puternic sau ceva de genul asta...
 

belisima

Well-Known Member
Am cumparat anul acesta o clematita Inocent Blush pe care am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. A lastarit frumos, avea si doi boboci dar sambata s-a pleostit. Am reusit sa o plantez afara si cu ocazia asta am vazut motivul pleostirii ei. Avea rame in ghiveci. A mai patit cineva asa ceva? isi mai revine, ca tot pleostita e si acum, frunzele au inceput sa se usuce.
aceiasi problema am avut o cu kiri te kanawa, pusa in gradina....deci ma indoiesc ca ramele au vreun amestec in legatura cu ofilirea ei....nu vreau sa fiu carcotasa dar ma intreb daca plantele poloneze nu au vreo boala cu ele.
 

cris75

Member
Am scos-o afara imediat ce am observat ca a inceput sa se ofilesca. Nu soarele este cauza, pentru ca am mai plantat inca doua pe langa ea, care sunt O.K. Radacina arata bine, dar nu stiu ce sa fac, sa o tai mai de jos.... sa o las asa..... ma cam enerveaza cand o vad cum arata!
 

LadyBug

Well-Known Member
In acest caz poate a fost udata prea mult? Sa nu fiu inteleasa gresit, nu vreau sa spun ca nu rezista clematitele in plin soare, ci vreau sa spun ca daca a fost tinuta inauntru cat a lastarit e posibil sa piarda lastarii cand iese afara si da de soarele direct, am patit-o si eu...
aceiasi problema am avut o cu kiri te kanawa, pusa in gradina....deci ma indoiesc ca ramele au vreun amestec in legatura cu ofilirea ei....nu vreau sa fiu carcotasa dar ma intreb daca plantele poloneze nu au vreo boala cu ele.
Am o banuiala ca asta de care vb nu e de la polonezi, ma insel?
 

adrianam

Well-Known Member
Probabil este boala numita ofilirea clematitelor- wilt clematis- careia nu i se stie cauza aparitiei. De obicei radacina nu este afectata si dau noi lastari din ea.
Eu am doua clematite, puse in pamant cred ca de 2-3 ani, care au rasarit si in urma cu o saptamana pur si simplu s-au ofilit si uscat.
Stiu ca mi s-a mai intamplat si cu clematite abia transplantate. Unele au rasarit chiar in acel an din nou, altele abia primavara urmatoare.
 

monika 82

Well-Known Member
Asa mi s-a intamplat si mie anul trecut cu isago, s-a ofilit, am taiat-o , am stropit-o cu topsin, si pe radacina, nu am rezistat sa nu o scot , radacinile erau ok, a rasarit foarte frumos , a si facut vreo 2-3 flori simple, duble nu am mai vazut deoarece lastarii batrani se dusesera, si mai nou in acest an nu a mai iesit deloc!
 

belisima

Well-Known Member
lady, a mea este de la maria, adusa din polonia, cred. ideea e ca anul trecut am cumparat alte 2 la care am patit fix acelasi lucru, langa ele erau altele care sunt ok si azi.eu am taiat o, si ud locul acum :( poate-poate.
 

andreya

Member
am luat si eu acum 2 ani cateva clematite de la Maria. Pe una am pierdut-o, insa restul sunt maricele si frumoase.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, eu banuiam ca e luata de la yurta.
Nici mie cele 2 de la starkl de anul trecut vad ca nu mi-au mai aparut: isago(care s-a uscat imediat la putin timp dupa ce am plantat-o anul trecut) si Kaiser(care a si inflorit anul trecut). Eu insa nu pot sa dau vina pe nimeni in afara mea, ca nu le-am udat cum trebuie cand a fost canicula plus ca le-am plantat in plin soare, fara pavaza la radacini.
 

Nicola

Member
Cand am plantat cmematitele am fost atat de neatenta sa nu zic altfel, ca uneia i-am rupt tulpina de la baza.. Din fericire, vad ca da din radacini, deci se pot regenera. Ramele nu s daunatoare, cel putin nu in gradina.
 
Sus