Clematite partea IV

cristinaf

Well-Known Member
Eu n-am curaj sa-mi aduc montana in gradina, am inteles ca sunt mai sensibile la ger, iar ele infloresc pe lemn vechi.
 

monika 82

Well-Known Member
Am achizitionat si eu de la dna Maria, montana primrose star,desi a facut multi bobocei i-a pierdut a ramas doar unul!
 

geodezia

Well-Known Member
Multumesc
am pus-o la adapost linga scara sa se lungeasca pe zid in sus ma rog vreau sa inconjor acoperisul scarii cu ea asa ca e bine ca infloreste pe lemnul vechi sa nu o tund
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cristina, in nord nici eu nu as recomanda plantarea montanei in gradina.

Experienta mea cu clematitele care se ofilesc, nu e prea incurajatoare. Daca se imbolnavesc, luati altele, asteptati degeaba dupa ele. Chiar daca vor rasari, tot anemice raman sau peste 1-2 ani se vor ofili din nou.
 

LadyBug

Well-Known Member
Aoleu, nu stiam, acum vad ca am una de la yurta luata in primavara asta care are cateva frunze pleostite exact ca la boala clematis wilt, asta sa fie? Dar nu e toata asa, majoritatea plantei arata bine, are un varf si cateva frunze pleostite. Daca dau cu cenusa nu ajuta?
Aaa, si azi am vazut si un tei din zona care era tot ofilit la fel, aproape uscat, are vreo 3m, ce sa fi patit?
 

belisima

Well-Known Member
ieri mi-am luat o etoille violette de la lidl, e cam anemica de la lipsa de lumina, dar sper sa sa isi revina. sa o plantez mai adanc?
 

Nicola

Member
Ieri, intre doua picaturi de ploaie, am plantat si eu Ville de Lyon. Piilu isi asteapta randul in ghiveci. Am umplut curtea de clematite si tot nu -mi vine sa ma opresc:rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
Am primit si eu de la dianadia 2 clematite si le-am plantat in week-end, erau mari si cu boboci, numai ca sunt cam rupte de la baza, nu chiar de tot, una e ceva mai rau, din experienta voastra credeti ca vor fi bine? Dimineata asta aratau ok.
 

liliann

Member
Da, vor fi bine.
Eu am luat de la lidl acuma vreo luna si ceva o ville de lyon, am pus-o undeva unde a avut soare toata ziua si s-a ofilit cam in 2 saptamani (celelalte cumparate odata cu ea au fost plantate la semiumbra si au fost ok). Am mutat-o alaturi de alta la semiumbra, s-au uscat de tot lastarii, insa dupa vreo saptamana-doua, am observat sa i'a dat un lastar din radacina, ceea ce confirma inca o data faptul ca sunt plante rezistente.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, nu-ti face probleme, daca nu sunt rupte de tot, mai rezista lastarii si pot inflori fara probleme, doar ai grija sa nu ii rupi de tot.
 
Sus