Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anasstasia

Active Member
Fetelor, la primavara va rog prin ce magazin gasiti miss bateman sa nu ma uitati si sa-mi spuneti. Ma intereseaza maxim clematita asta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi place la Roko-Kolla dunga aceea galben verzui de pe mijlocul petalei :D

Si eu sunt atrasa de florile albe, de luminozitatea lor, cel mai putin ma indrept spre cele ciclam :roll:
 

bradut

Well-Known Member
Pe mine ma atrag clematitele de un albastru pur, fara tenta de violet, roz sau altfel. In general, nu ma prea incanta dungatele, dar sunt si aici exceptii.
 

bradut

Well-Known Member
claude a spus:
Bradut, daca-i asa, uita-te dupa Clematis macropetala 'Lagoon' :wink:
Pai m-am uitat si o am si in comanda. Mi- ai zis de ea cu alta ocazie si mi-a placut, asa ca este in lista. :D Dar cat m-am invartit si pe langa altele! Mi-a placut mult si Constance, chiar daca e roz. Ar merge puse impreuna.
 

miki70

Active Member
Clematitele acelea clopotei despre care ati vorbit am citit ca mor la suprafata in fiecare an iar eu cum am probleme cu melcii nu pot sa iau asa ceva pt ca-mi papa toti mugurii proapat rasariti din pamant. :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu mai am una cu flori-clopotel care-i foarte frumoasa, C. koreana 'dusky', dar nu o au polonezii, eu am luat-o de la westphal. Poza mea e proasta din pacate
 

bradut

Well-Known Member
Miki, clematitele despre care vorbim sunt foarte rezistente la ger.

Claude, frumosi clopotei. Am vazut-o si pe Lagoon. Imi place mult! Clopoteii astia aduc o pata de culoare chiar la inceputul sezonului, un alt mare plus pentru ei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Miki, alea de care vorbesti tu sunt clasa clematitelor integrifolia, clematite erbacee care da, asa e moare partea aeriana iarna si rasar iar primavara. Sunt si mai scunde decat celelalte. Dar sunt cu flori clopotel si in alte grupe de clematite :wink:
 

elenafles

Active Member
Stiti cumva daca exista vre-o clematita care sa infloreasca bogat plantata la umbra?Am construit in curte anul trecut o cabanuta si nu stiu ce cataratoare harnica la inflorit sa plantez in fata ei unde e umbra.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
E umbra de tot, elena, toata ziua? Ca nu merg clematitele in locuri complet umbrite :( Merg in locuri cu soare filtrat
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine in gradina ii merge de minune intr-o zona umbrita lui Hagley Hybrid. Este plantata in zona dedicata azaleelor si rododendronilor (deci soare deloc in cursul zilei). Primeste lumina doar dimineata foarte devreme si seara tarziu. (In primele 2 poze - lumina de seara, a 3-a poza lumina de dimineata.)



Sigur sunt destule clematite care accepta umbra. Eu doar pe aceasta o am pozitionata asa.
In schimb, pe Ville de Lyon si Nelly Moser a trebuit dupa 2 ani fara nici o floare sa le schimb pozitia de la semi-umbra la soare.
 

elenafles

Active Member
Multumesc.Am o Hagley plantata de anul trecut la soare si n-a prea facut flori.Am s-o transplantez la umbra. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus