Clematite: partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
bebe Iris a spus:
:rofl: asa fac eu cu trandafirii urcatori, toti sunt albi sau roz...la clematite am o problema cu movul pal :wink:
Eu am pus clematita langa wisteria (Rouge Cardinal langa Wisteria Alba) si nu se deranjeaza reciproc...oricum clematita o tai primavara.
La tine in gradina e un paradis! :D
Abia astept sa vad combinatia de glicina alba cu Rouge Cardinal. De cat timp ai galicina? A inflorit pana acum?
 

R@MONA

Active Member
Nu stiu daca se poate, dar mi-as dori un subforum de plante cataratoare , unde pozele puse mai devreme cu asocierile de clematis/alte flori(trandafiri)sa fie intrun topic ; numarul detinatorilor de clematite s-a marit si cred ca sunt multe persoane (ca mine), incepatoare, care nu stiu cum sa asocieze aceste plante minunate. Eu din pacate sunt inca in cautare de idei pt. ca nu am gradina decat in proiect, dar, atunci cand va fi gata imi doresc sa asociez clematitele cu trandafiri si alte plante in locuri definitive, fara a mai fi nevoie de mutari.
 

bebe Iris

Active Member
Caramell a spus:
bebe Iris a spus:
:rofl: asa fac eu cu trandafirii urcatori, toti sunt albi sau roz...la clematite am o problema cu movul pal :wink:
Eu am pus clematita langa wisteria (Rouge Cardinal langa Wisteria Alba) si nu se deranjeaza reciproc...oricum clematita o tai primavara.
La tine in gradina e un paradis! :D
Abia astept sa vad combinatia de glicina alba cu Rouge Cardinal. De cat timp ai galicina? A inflorit pana acum?
:D nu chiar...as vrea eu
Glicina este in al treilea an, dar am cumparat-o maricica, asa ca sper sa infloreasca la primavara. Acum doi ani i-am rupt din greseala varful lastarului principal, a stagnat o vreme apoi si-a refacut varful si a continuat sa creasca...are cam 5m. Clematita inca nu mi-a facut nicio floare, poate imi face o surpriza si nu infloreste ce am cumparat :p
 

carmenushka

Active Member
Si eu am cumparat un Rouge Cardinal primavara trecuta dar primele flori nu m-au incantat, anemice, in patru petale, un grena inchis, par emai degraba o viticella decat o clematita cu flori mari, astept anul asta sa vad cum se prezinta
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am patit-o si eu sa nu iasa ce am cumparat.
Partea amuzanta a fost ca luasem Multi blue. Primul an nu a inflorit deloc. Al doilea an am mutat-o, considerand ca nu ii place pozitia initiala. Cand a inflorit am descoperit ca e Ville de Lyon si imi strica aranjamentul de flori albastre. Asa ca am mai mutat-o si in al treilea an... Raman perplexa cand aceeasi clematita infloreste Nelly Moser :eek:. Pana la urma i-am dat de cap: in ghiveciul asazisei Multi Blue erau de fapt alte 2 clematite, Ville de Lyon si Nelly Moser :rofl:

Eu sper ca a ta clematita sa fie intr-adevar Rouge Cardinal. Iar daca nu e, indiferent de culoare va arata frumos in combinatie cu glicina alba. Doar sa nu iasa si clematita tot alba... :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
carmenushka a spus:
Si eu am cumparat un Rouge Cardinal primavara trecuta dar primele flori nu m-au incantat, anemice, in patru petale, un grena inchis, par emai degraba o viticella decat o clematita cu flori mari, astept anul asta sa vad cum se prezinta
Nu este o clematita cu flori mari. Petalele se rasucesc in exterior iat florile par rotunde. Asa infloreste in primul an (anemic, cu 4 petale). In al doilea an vei vedea ca e mult mai frumoasa! :D Culoarea florilor e grena roscat la inceput. Cand florile ajung la maturitate culoarea se transforma in bordo cu tenta spre mov, semanand ca nuanta cu Warszawska Nike.

A mea in al doilea an:

Iar peste cativa ani e o superbitate. Uite-o cum arata in gradina la ghia_don ;-)
 

carmenushka

Active Member
Caramell a spus:
A Pana la urma i-am dat de cap: in ghiveciul asazisei Multi Blue erau de fapt alte 2 clematite, Ville de Lyon si Nelly Moser :rofl:
Asta da noroc la clematite! De unde-ai luat asa ghiveci cu surprize?
Caramell a spus:
Nu este o clematita cu flori mari. Petalele se rasucesc in exterior iat florile par rotunde. Asa infloreste in primul an (anemic, cu 4 petale). In al doilea an vei vedea ca e mult mai frumoasa! :D Culoarea florilor e grena roscat la inceput. Cand florile ajung la maturitate culoarea se transforma in bordo cu tenta spre mov, semanand ca nuanta cu Warszawska Nike.
Asa si sper sa fie in vara asta! si in cativa ani asa frumoasa ca la ghia-don
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
R@MONA a spus:
Nu stiu daca se poate, dar mi-as dori un subforum de plante cataratoare , unde pozele puse mai devreme cu asocierile de clematis/alte flori(trandafiri)sa fie intrun topic ; numarul detinatorilor de clematite s-a marit si cred ca sunt multe persoane (ca mine), incepatoare, care nu stiu cum sa asocieze aceste plante minunate. Eu din pacate sunt inca in cautare de idei pt. ca nu am gradina decat in proiect, dar, atunci cand va fi gata imi doresc sa asociez clematitele cu trandafiri si alte plante in locuri definitive, fara a mai fi nevoie de mutari.
Si eu mi-as dori un subforum special pt clematite. a mai existat odata aceasta propunere. Poate daca suntem mai multi si o rugam pe Cornelia in forumul Planuri de viitor sau Administrativ, nu vad de ce ne-ar refuza. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
carmenushka a spus:
Asta da noroc la clematite! De unde-ai luat asa ghiveci cu surprize?
Nu imi mai amintesc... important e de fapt producatorul care a incurcat ghivecele. Si Arselia, daca imi amintesc bine, a nimerit la un moment dat doua clematite diferite intr-un singur ghiveci. :)
Daca dau peste eticheta ghiveciului initial, iti spun :rofl:
Eu cumparam clematite din Brico Store sau Hornbach. Totusi celelalte clematite luate din aceste magazine au iesit ce trebuia.
 

bebe Iris

Active Member
Si Cornelia spunea ca i se pare ca ar trebuie separate clematitele, inca din primavara, de la cealalta comanda comuna. :D

Caramell, la mine nu e foarte insorita gradina...multe blocuri inalte in jur, ce sa faci? :nu stiu: ...cred ca nu-i tare place clematitei locul, de n-a vrut sa ma bucure cu nicio floricica. Cum zici tu, sper sa nu fie alba...dar dac-o fi, asta este...oricum la mine e mare densitatea de plante pe m patrat, asa ca am si un trandafir urcator roz pal pe-aproape ("Jasmina") :rofl: pentru orice eventualitate :wink:

Super ai nimerit cu doua soiuri intr-un ghiveci :marfa:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Caramell a spus:
R@MONA a spus:
Nu stiu daca se poate, dar mi-as dori un subforum de plante cataratoare , unde pozele puse mai devreme cu asocierile de clematis/alte flori(trandafiri)sa fie intrun topic ; numarul detinatorilor de clematite s-a marit si cred ca sunt multe persoane (ca mine), incepatoare, care nu stiu cum sa asocieze aceste plante minunate. Eu din pacate sunt inca in cautare de idei pt. ca nu am gradina decat in proiect, dar, atunci cand va fi gata imi doresc sa asociez clematitele cu trandafiri si alte plante in locuri definitive, fara a mai fi nevoie de mutari.
Si eu mi-as dori un subforum special pt clematite. a mai existat odata aceasta propunere. Poate daca suntem mai multi si o rugam pe Cornelia in forumul Planuri de viitor sau Administrativ, nu vad de ce ne-ar refuza. :D
bebe Iris a spus:
Si Cornelia spunea ca i se pare ca ar trebuie separate clematitele, inca din primavara, de la cealalta comanda comuna. :D
Am deschis un topic cu solicitarea unei sectiuni noi pentru clematite la 'Alo Adminul'. Daca mai sunt sustinatori ai acestei propuneri, ii rog sa posteze aici:
http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 646#591646
 

belisima

Well-Known Member
:cry: :cry: :cry: hai mai fetelor,ca m-ati omorat...de 3 saptamani imi rod unghiile pe la clematite si pe site -ul de la polonezi,ca ma da sotul afara daca mai adaug ceva,avem alte planuri cu banii :oops: da' imi dorea o combinatie de rosu cu alb,si am comandat varsovia nike :( care e cam mova,nu grena cum o vedeam eu...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus