Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Wow ce de frumuseti!
Sa va traiasca si sa va bucurati de ele!
Deci inca o Warsawska Nike la orizont.
:rofl: :rofl:
 

mymo

Active Member
mymo a spus:
claude a spus:
Iar eu, cu tunsul! :evil:
- 'Miss Bateman', am cumparat-o la 50 cm, cu boboci, a inflorit, s-a dus, acum creste. Trebuia sa mai tai ceva din ea au ba?
-Pink Champagne'- cumparata de 50 cm, boboci, inflorit, acu creste, a ajuns la 1m Tund ceva?
- alta, de nervi imi scapa numele, tot hibrid cu flori mari, cumparata cam la aceeasi dimensiune cu celelalte, abia acum un lastar are boboc maricel, ceilalti au crescut, are 1m. Tai ceva?
-'Silvia Denny", flori mari duble, cumparata cam de 60 cm, a ajuns la peste 1 metru, ioc boboci deocamdata.
-'Ville de Lyon', 4 boboci mari la o inaltime de 1m, inaltimea totala 2 m, alti boboci mici spre varfurile lastarilor. Trebuie tunsa cumva si ea la un moment dat?
Acu sa ma lamuriti voi ce ma fac cu ele, ca eu m-am blocat :cry:
Claude, cauta-le aici si care sunt de grupa B,dupa ce termina florile poti sa le tai(eu o sa le tai la 50 cm)cum crezi tu.
Grupa A nu se taie decat de uscaturi si ca sa-i dai forma.
Grupa C,e taie la sfarsitul lunii februarie-inceputul lunii martie.
Suces!
http://www.homeofclematis.net/variety.htm
Ti-am mai dat si eu unul aici,dar nu m-ai bagat in seama :cry:

Nick,a ta e montana sau alpina....nu e W.Nike.SIGUR.
 

belisima

Well-Known Member

aleynad

Active Member
Moderator
nu fi suparata, Belisima, dar si Jakmanii e foarte florifera, ai sa vezi :D
eu am vazut-o inflorita pe viu si arata spendid :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mymo a spus:
Claude, cauta-le aici si care sunt de grupa B,dupa ce termina florile poti sa le tai(eu o sa le tai la 50 cm)cum crezi tu.
Grupa A nu se taie decat de uscaturi si ca sa-i dai forma.
Grupa C,e taie la sfarsitul lunii februarie-inceputul lunii martie.
Suces!
http://www.homeofclematis.net/variety.htm
Ti-am mai dat si eu unul aici,dar nu m-ai bagat in seama :cry:

.[/quote]

Te-am bagat in seama :( Dar, ale mele avand 50 de cm la cumparare si, eventual cu flori, m-am blocat, de-aia n-am mai priceput nimic...Altele erau si sunt si acum fara boboci, desi de grupa 2. Si nu se spune nimic de taieri dupa prima inflorire :(
Scuze de deranj :cry: , n-am vrut sa te-nervez

:D
 

mymo

Active Member
Am si eu o Multi B. sper sa-nfloreasca ca la carte,nu de alta dar m-a cadorisit Gabiuta cu o Jackmanii si dublura chiar nu vreau :rofl:
Claude-m-am 'nervat si mi-a sarit somnul :)
 

belisima

Well-Known Member
aleynad a spus:
nu fi suparata, Belisima, dar si Jakmanii e foarte florifera, ai sa vezi :D
eu am vazut-o inflorita pe viu si arata spendid :D
:D acum nu arat ff bine, dar probabil nu e la capacitatea ei maxima,era foarte micuta in martie cand am cumparat-o
 

aleynad

Active Member
Moderator
Claude, eu am cumparat in primavara asta 6 clematite, dar fiecare are pe eticheta informatii privind :perioada infloriri/reinfloririi, a taieri si a distantei la care se taie


de exemplu la cele din grupa B (Multiblue, Piilu, Nely Moser, Henryi etc) scrie ca se taie la 75 cm, dupa prima inflorire
acum daca ale tale au doar 50 cm ( la fel cum are si Multiblue a mea :) ) le ciupim putin din mot ca sa se ramifice si atat :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:) Ei, Daniela, mersi. O sa le ciupesc motzul, cum zici tu. Asta nu intelegeam eu de fapt si de-aia n-am pus intrebarea corect :( Nu aveam idee ca trebuie ciupite ca sa se ramifice, am presupus ca stiu ele ce au de facut. :D Acu' am priceput ca trebuie sa le dam un impuls.
 

mymo

Active Member
claude a spus:
:) Ei, Daniela, mersi. O sa le ciupesc motzul, cum zici tu. Asta nu intelegeam eu de fapt si de-aia n-am pus intrebarea corect :( Nu aveam idee ca trebuie ciupite ca sa se ramifice, am presupus ca stiu ele ce au de facut. :D Acu' am priceput ca trebuie sa le dam un impuls.
Eu zic sa nu le ciupesti :) pentru ca pe tine te intereseaza sa ramifice de jos de la baza si asta o sa se intample daca le tai pana la juma de metru in primavara.Jur!
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mymo, eu cred ca e vorba de ramificare pentru a doua inflorire, la mijlocul verii, anul acesta!
La asta cred ca se refera indicatiile de pe eticheta!
Normal, ca anul viitor, in primavara, cand le vom taia de jos, se vor ramifica de la baza!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:? Mymo, ma gandesc ca Daniela s-ar putea sa aiba dreptate...Oricum lastarii noi din radacina ii vor da in urma taierii de primavara, deci taierea de dupa inflorire nu cred ca are legatura cu lastarii noi...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus