Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu... :)
Eticheta clematitei mele e identica cu cea postata de tine, Irina. Va fi amuzant daca toate 3 vor avea culori diferite :evil:
 

mymo

Active Member
claude a spus:
Iar eu, cu tunsul! :evil:
- 'Miss Bateman', am cumparat-o la 50 cm, cu boboci, a inflorit, s-a dus, acum creste. Trebuia sa mai tai ceva din ea au ba?
-Pink Champagne'- cumparata de 50 cm, boboci, inflorit, acu creste, a ajuns la 1m Tund ceva?
- alta, de nervi imi scapa numele, tot hibrid cu flori mari, cumparata cam la aceeasi dimensiune cu celelalte, abia acum un lastar are boboc maricel, ceilalti au crescut, are 1m. Tai ceva?
-'Silvia Denny", flori mari duble, cumparata cam de 60 cm, a ajuns la peste 1 metru, ioc boboci deocamdata.
-'Ville de Lyon', 4 boboci mari la o inaltime de 1m, inaltimea totala 2 m, alti boboci mici spre varfurile lastarilor. Trebuie tunsa cumva si ea la un moment dat?
Acu sa ma lamuriti voi ce ma fac cu ele, ca eu m-am blocat :cry:
Claude, cauta-le aici si care sunt de grupa B,dupa ce termina florile poti sa le tai(eu o sa le tai la 50 cm)cum crezi tu.
Grupa A nu se taie decat de uscaturi si ca sa-i dai forma.
Grupa C,e taie la sfarsitul lunii februarie-inceputul lunii martie.
Suces!
http://www.homeofclematis.net/variety.htm
 

aleynad

Active Member
Moderator
ieri cand am ajuns acasa, proaspata achizitionata "Henryi" ma astepta cu 2 flori noi :indragostit:
 

aleynad

Active Member
Moderator
da, Mymo! :D floarea este aproape la fel de mare ca la Multiblue

am avut de ales intre ea ( adica Henryi), soi complet necunoscut si Snow Queen ( pe care o mai vazusem),
pana la urma am ales Henryi pentru ca aveau foarte multe din astea si erau bine dezvoltate, cu inaltimi de pana la 1.20 -1.50 m si pline de boboci
din soiul Snow Queen mai aveau doar 3 plante amarate, din care doar una mai avea 2-3 flori :(


dar vazand ce frumos se comporta frumusetea de Henryi in mai putin de 2 zile de la achizitionare si plantare, mi-au trecut emotiile :) si mi-a devenit tare draga
 

aleynad

Active Member
Moderator
foarte frumoasa, Sarselia, eu cred ca este vorba de Warszawska Nike

seamana cu cea a Madairinei :D
 

madairina

Member
Cea a Sarseliei este mai autentica. Seamana mai mult cu cea de pe eticheta. Deci avem inca o varianta.
Aleynad floricica ta ce face nu vrea sa se alature colectiei?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaa deci exista o adevarata colectie.
Super!
Eu mai am 2 de anul acesta pe care le astept cu sufletul la gura sa infloreasca dar inca nimic.
Multumesc de ajutor!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se pare ca a sosit Rebecca... dar inca nu am poze. Probabil luni sau marti...
 

dorina642004

New Member
Sa nu o arunci, posibil sa dea alti lastari. Tu schimba-i ghiveciul , completeaza cu pamant mai bun pe margine si sunt sanse sa rasara ceva.[/quote]
Asa am facut,un lastar da semne de uscare ,celalalt insa e destul de viguros ,sper sa scape,Multumesc pentru sfaturi,o sa va tin la curent cu evolutia.Felicitari tuturor ,aveti clematite foarte frumoase.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus