Clematita

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Acum aud prima oara de treaba asta cu radacinile oblice :eek: . Eu nu am plantat nici una asa. Stiam ca tre sa fie cu radacinile la umbra, dar oblice :? .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,la carte asa zice.Nici eu nu le-am plantat asa decit una parca :? .Dar vad ca infloresc si drepte fiind :)
 

Bridget

Member
am luat si eu ieri o clematita multi-blue. pe eticheta era foarte, foarte frumoasa :) sper sa infloreasca cat mai curand posibil.
cea veche insa nu prea mai da semne de vreun boboc de cand am plantat-o. oare ii lipseste ceva?
 

iogamac

Member
Bridget a spus:
am luat si eu ieri o clematita multi-blue. pe eticheta era foarte, foarte frumoasa :) sper sa infloreasca cat mai curand posibil.
cea veche insa nu prea mai da semne de vreun boboc de cand am plantat-o. oare ii lipseste ceva?
nu te impacienta ca la mine a stat cam o luna pe post de bat uscat..si si-a revenit cu umbra la radacina si restul la lumina...
 

iraira

Member
Oare cat de sensiblie sunt la brume?La noi a fost destul de frig de 2 nopti si imi fac griji pt ele, nu am ajuns la gradina, iar cea montana era deja inflorita :(
 

v.cristina

Active Member
iraira a spus:
Oare cat de sensiblie sunt la brume?La noi a fost destul de frig de 2 nopti si imi fac griji pt ele, nu am ajuns la gradina, iar cea montana era deja inflorita :(
mie sincer mi se pare ca pe cat de firave pe atat de rezistente sunt :) :)

daca au trecut iarna la mine fara nici un fel de protectie e lucru mareeeee...si culmea toate au reusit :) :) :)
 

iraira

Member
Eu abia le pusesem, le-am cumparat acum, in primavara...Abia maine ajung sa le vad.Multumesc pentru sperante :D
 

albela

Active Member
La mine a fost un pic de bruma acum 2 nopti. Clematitele nu au absolut nimic, asa ca stai linistita iraira.
 

pupu

Member
Credeam ca n-am sa mai scriu pe acest topic (am avut 2 clematite cumparate de la Cornelia, multumesc si acum pt ele) dar din pacate toamna trecuta s-au uscat sau asa am crezut eu pana ieri cand am vazut cu bucurie ca a rasarit un mic butas din locul unde era plantata una din ele, sambata am de gand sa cotrobai si dupa a 2a poate am noroc, sau vreau prea multe?
 

albela

Active Member
Sigur iti da lastarei si la a doua. Asa am patit toti cei care am plantat anul trecut clemtite :) .
 

angela draganoiu

Active Member
da, da confirm ce spune Albela. si eu am crezut ca a murit, mai ales ca n-am protejat-o cu nimic peste iarna, acum are multi lastarei si sper s-o vad inflorita.
 

dana_rusu

Member
voi ma speriati ,eu ma uit la tangutica mea ca la soare si voi spuneti ca la toamna s-ar putea sa o pierd ,daca o invelesc oare scapa :?
 

angela draganoiu

Active Member
nu mai, nu moare. tocmai asta am spuns ca n-am protejat-o si ea n-a murit. din contra a facut multi lastari si am sperante s-o vad si inflorita anul asta.
 

dana_rusu

Member
bine dar preventiv la toamna am sa o protejez ca am mai scapat una roza de a murit plus ca am cumparat-o sub amenintarea cu divortul si trebuie sa aprecieze gestul nu? :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus