Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa?

miha

Member
E superb balconul tau...si foarte atent organizat...s-au incadrat toate florile perfect...felicitari!!! e si asta o arta... :D
 
Superbe toate!!!!! Felicitari si tie si lor!
Sa ne mai aduci poze si cand infloresc achimenesii...o sa fie minunati..au niste frunze foarte sanatoase...impecabile!
 

manuela

Member
Multumesc frumos pentru urari...ca sa-l parafrazez pe cel care m-a imbolnavit de achimen(es)-ita...raiul, ni-l facem singuri!
 

rodica05

Member
Ce minunat balcon ai, Manuela!!!!
Deci asta-i motivul pentru care te vedem noi asa de rar... Te scuzam in cazul asta si le felicitam pe plantutele tale ca-s atat de harnicute. Care e secretul tau? :oops:
Imi place si ideea cu rafturile semirotunde. Foarte frumos!
 

manuela

Member
Rodica, esti tare modesta...ca de obicei... fata de bijuteriile tale, balconul meu cade in uitare!

Rafturile dupa cum am mai spus si in cadrul topicului despre rafturi si amenajarea spatiului pentru flori, le-am luat de la auchan, sunt destinate amenajarii baii, dar violetele si achimenesii si alte plantute, nu cred ca au observat, iar daca da...atunci se fac ca nu baga de seama, ca inca nu am primit nici o plangere! :rofl:

In rest...cred ca e vorba de multa munca...mai ales ca de curand mi-am facut instalatia electrica in casa si am pus o priza si pe balcon, plus suporti in tavan pentru a putea sa agat ghivece si cu toate ca le-am infasurat in cerasafuri, s-au umplut toate de praf.

A trebuit sa stau o zi ca sa iau fiecare planta in parte si sa o curat cu pensula pe frunzulite si pe flori.
 

rodica05

Member
Manuela, eu nu cred ca o planta e mai frumoasa in detrimentul alteia. Toate-s frumoase!
Mi-as dori foarte mult si o colectie de Gloxinii, Achimenes si toate grozaviile pe care le ai tu, insa in balconul meu nu ar rezista si in plus eu am "mana" la cactusi, pufoasele tale le-as zgaria cu tepii pe care i-am adunat pe maini tot bibilind la cactusi... :rofl:
 

manuela

Member
:rofl: ...nu-i asa rodica...nu-ti inchipui ca la mine e raiul pe pamant...doar asa, de la sine...fac mari eforturi deoarece in caldura din balconul meu, e mai portivit pentru teposii tai...doar ca eu m-am limitat la 5 teposi si 5 cheliosi (e vorba despre pleiospilus si lithopsi...apropos, stiai ca spaniolii le spun lithopsilor...nalguitos? in traducere inseamnanad...buculite... :rofl: ). In concluzie, crede-ma ca si eu as dori sa le mearga mult mai bine plantelor din balcon...vara e cel mai nepotrivit anotimp pentru florile mele...chiar am facut efortul de a pune aer conditionat, ca sa le mai dau cate o gura de racoare cand nu mai e de trait...doar ca ma repet, raiul ni-l facem singuri...daca chiar vrei ceva, atunci investesti tot efortul si...toti banii :nu-mi_place: pentru a realiza ce ti-ai propus...Te pomenesti ca in toamna dau faliment din cauza notei de plata la curent si ne vedem la d-na ghica la colt, tu la cumparaturi si eu vanzand gloxiniile si achimenesii si alte minunatii...ca sa te parafrazez... :rofl:
 

doina

Member
Super balcon , Manuela. :eek: Si toate plantutele sunt o bucurie pentru retina. Poate voi reusi sa copiez si eu ceva de la tine 8)
 

rodica05

Member
manuela a spus:
...apropos, stiai ca spaniolii le spun lithopsilor...nalguitos? in traducere inseamnanad...buculite... :rofl:
:rofl: Chiar seamana... Stiu ei, spaniolii ce stiu :)


manuela a spus:
...Te pomenesti ca in toamna dau faliment din cauza notei de plata la curent si ne vedem la d-na ghica la colt, tu la cumparaturi si eu vanzand gloxiniile si achimenesii si alte minunatii...
N-as crede ca ai tu inima sa-i vinzi... mai degraba ti-ai lua un serviciu in plus decat sa-ti vinzi plantele :wink:
 

manuela

Member
Pai chiar am facut curat zilele astea si acum amenajarea este un pic mai aerisita, am gonit violetele in alta parte si curand pun poze cu ce a mai aparut nou in peisaj!
 
Sus