Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa?

Alexa81

Member
Hortensia mea se da in spectacol. Am gasit-o cand m-am intors din Ro roza, eu o stiam albastra. Nu stiam daca El o va uda suficient si imi era frica ca o sa piarda bobocii care erau mari deja, dar totul e OK
 

Alexa81

Member
Multumesc mult, ma bucur ca va place, o am de anul trecut de la fostul loc de munca unde vroiau sa o arunce :x din cauza ca arata jalnic( pt ca nu avea conditii)
La baza tulpinii au rasarit inca din primavara lastari care acum sunt mari.Stiu ca e vorba de puii port-altoiului si vreau sa ii prind separat dar nu am experienta cu hortensiile asa ca astept sugestii.
 

Ariana

Member
Mi-a inflorit si mie leandrul azi. E prima lui floricica de cand l-am cumparat(nici nu stiam ce culoare este).Acesta e singurul boboc care nu a cazut dupa ce am adus-o acasa. Acum a dat ramurele noi care au o gramada de boboci.
O tin la geamul dinspre sud sii zilnic ii deschid geamul si o tin sa bata soarele direct pe ea. Seara o ud si dimineata o stropesc pe frunze. Nu stiu cate zile tine floarea.

http://ariana81.sunphoto.ro/Florile_mel ... ITIZPQSIBF[/img]
 

floare mica

Member
Ariana a spus:
Mi-a inflorit si mie leandrul azi. E prima lui floricica de cand l-am cumparat(nici nu stiam ce culoare este).Acesta e singurul boboc care nu a cazut dupa ce am adus-o acasa. Acum a dat ramurele noi care au o gramada de boboci.
O tin la geamul dinspre sud sii zilnic ii deschid geamul si o tin sa bata soarele direct pe ea. Seara o ud si dimineata o stropesc pe frunze. Nu stiu cate zile tine floarea.

http://ariana81.sunphoto.ro/Florile_mel ... ITIZPQSIBF[/img]
Am deschis adresa postata de tine, zice ca nu exista nici un album cu acest nume :eek:
 

Ariana

Member
Felicitari Alexa81 pentru hortensie, este superba. Am vrut si eu sa-mi cumpar o hortensie dar am citit ca nu rezista in casa in ghiveci decat pana ii trec florile si dupa aceea trebuie aruncata in cazul in care nu ai o gradina. Deocamdata nu mi-e gata gradina asa ca nu am riscat. Spune-mi ce-i faci, de cat timp o ai (o stii) si care sunt conditiile?
Mi-a bucurat copilaria hortensia din fata geamululi de la bunici asa ca de atunci am o slabiciune pentru aceasta floare. Cea a bunicilor trecea de la roz la roz pal apoi la albastru si apoi mov. Era o splendoare.

http://ariana81.sunphoto.ro/Florile_mele
 

Alexa81

Member
Ariana, e mai simplu decat crezi! Vrea umbra si foarte putin soare, la mine in balcon e o fasie de soare care se plimba de la 4 pm pana pe la 6-7, e in continua miscare nu are timpul necesar ca sa o arda. Udata bine , dar aici trebuie sa te reglezi tu in functie de structura pamantului care il ai. Cumpara obligatoriu pamant pt acidofile.E planta de gradina si trebuie sa ii asiguri spatiul necesar pt radacini, asa ca foloseste givece mari. Primavara ii administrezi ingrasamant specific conform instructiunilor de pe ambalaj, iar cand a pierdut toamna tarziu frunzele o tunzi lasand 3 perechi de muguri pe fiecare ramura. Daca nu ii cad frunzele de la sine( de ex. la mine a fost caldut pana tarziu si nu se mai ofileau deloc) o ajuti tu. Merita sa incerci daca ai umbra!!!!
 

Ariana

Member
Umbra am din plin, dar ce fac iarna cu ea ca in apartament e cald. Eventual sa o scot pe scara, numai sa nu mi-o rapeasca cineva. Balcoanele mele sunt inchise. Ma apuc acum sa caut mai multe detalii despre ea. Multumesc mult pentru raspuns!
 

AngelEyes

Member
Cu placere :D Am pus si eu cateva,insa sunt inca mici...pentru ca le-am tinut pe balcon.Nu prea mai infloreau asa ca au ajuns in gradina :rofl:
 

Alexa81

Member
Frumoase foc si petuniile, sa-ti traiasca! Nu am incercat pana acum pt ca am vant mult in balcon si din cate stiu nu le place.
 
nu stiu ce sa zic in legatura cu vantul...jardiniera asta fiind in exteriorul balconului...iti dai seama ca au si vant destul...se mai rup florile de la vant...dar imediat infloresc altele..
petuniile sunt puse cu putin inaintea Pastelui si anul asta chiar imi place cum au crescut de mult.
eu zic sa incerci..eu la anul vreau sa indraznesc la un ghiveci suspendat :D
 
Sus