Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Blitz

Active Member
Superbe, Daniela,

Eu am avut zilele trecute o problema majora: si la mine au inflorit primulele (galbene mai multe si roz mai putine). Vineri dimineata aproape toate cele galbene erau... decapitate. Abia sambata am descoperit "faptasii"- vrabiile :x :rofl: :x :rofl:

Acum se pare ca vrabiutele s-au lamurit ca primulele totusi nu sunt foarte gustoase si plantutele mele incep sa-si revina :D
 

elipopa

Active Member
Blitz a spus:
Superbe, Daniela,

Eu am avut zilele trecute o problema majora: si la mine au inflorit primulele (galbene mai multe si roz mai putine). Vineri dimineata aproape toate cele galbene erau... decapitate. Abia sambata am descoperit "faptasii"- vrabiile :x :rofl: :x :rofl:

Acum se pare ca vrabiutele s-au lamurit ca primulele totusi nu sunt foarte gustoase si plantutele mele incep sa-si revina :D
nu le mananca draga mea, numai le rup, asa patesc si eu de vreo doi ani incoace, la inceput le rupeau numai pe cele galbene, acum le rup pe toate!! de aceea le-am si dat in aceasta primavara, la tara nu mai aveam unde sa le pun si-mi parea rau de ele, se inmultesc foarte repede si sunt superbe, dar nu vreau sa vad numai frunze , vreau insule de culoare si odioasele astea nu ma lasa!
pana sa le dau le-am pus la toate pet-uri ca sa pot sa le dau inflorite, se mira toata lumea de gradina mea care era numai pet langa pet!
stii ce e ciudat? ca doua scari de bloc mai incolo e o alta doamna pasionata de gradinarit, are o gradina mai mare ca a mea si e superba are toata gradina plina de insulite de primule, pe ale ei nu le mananca, de ce oare, nu stiu!
si mamei i le mananca, s-a enervat si ea zicea ca le scoate sa mi le dea mie, dar nu stiu unde sa le mai pun la tara!
 

gabrielais

Active Member
aha...acum m-am lamurit eu de ce primulele mele n-au decat frunze... :rofl: si cred ca am lamurit si misterul plicurilor intregi de seminte din care n-a rasarit nici macar o planta! eu am vazut vrabiile scurmand de zor prin gradina dar m-am gandit ca, na, si ele, o rama, un gandac ceva....hotomanele...si eu care le las firimituri si seminte, iar ele fura seminte si capete de primule... :cry:

superbe flori, Daniela!
 

crinutza

Member
Eu am streasina casei plina de cuiburi de vrabiute de ani buni dar in afara de mizeria pe care o fac de altceva nu ma pot plange,sunt cuminti deocamdata ,primulele sunt intacte :)
 

elipopa

Active Member
kerkyra a spus:
Eli, o sa-ti spun daca primulele de Tg Jiu sunt si pe placul vrabiilor din Craiova :rofl:
da, da , poate ale voastre sunt mai civilizate, ale noastre sunt obraznice la fel ca si oamenii din jur :x
macar ele au o scuza ca nu gandesc si actioneaza instinctiv!
 

carmenushka

Active Member
Am si eu o intrebare, crinii(orientali) v-au rasarit in gradini? Ii tot urmaresc pe cei pusi asta tomana si nu stiu cand ar trebui sa rasara :? a fost si frig ce-i drept, la mine doar narcisele abia incep sa infloreasca si cateva zambile simple albastre, cele olandeze sunt inca foarte mici
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu inca... abia au scos capul cei asiatici... cei orientali mai dureaza 1-2 spatamini pina ies.

carmenushka a spus:
Am si eu o intrebare, crinii(orientali) v-au rasarit in gradini? Ii tot urmaresc pe cei pusi asta tomana si nu stiu cand ar trebui sa rasara :? a fost si frig ce-i drept, la mine doar narcisele abia incep sa infloreasca si cateva zambile simple albastre, cele olandeze sunt inca foarte mici
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus