Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Pai decat asa si eu zic ca e mia bine la tara.Chiar daca nu le vezi zilnic macar stii sigur ca atunci cand vrei sa le vezi,le vei avea.
:( :( :(
Pacat insa ca nu stim sa fim civilizati si sa ne bucuram de munca unor oameni care iubesc natura si frumosul si care incearca sa mai aduca putin verde spatiului in care locuiesc!
 

anasstasia

Active Member
Eli, pacat de munca ta. Nu pot sa inteleg comportamentul acesta si lipsa totala de respect. Eu in gradina blocului am plantati 3 trandafiri, insa sint vandalizati vara de vara, nici nu apuca bobocii sa se deschida si sint rupti.
Cea mai buna decizie este sa ii duci la tara. Sincer mi-e greu sa-ti spun, insa cred ca or sa cam stea cu ochii pe gradina ta si cum or sa vada ca se mai iteste ceva din pamint, sau cind vor da sa infloreasca s-ar putea sa repete figura.
 

elipopa

Active Member
va multumesc fetelor, am intarit gardul ieri cu plase de sarma, apoi cand dau frunzele e mai greu de patruns, lalelele si crocusii le am din anii trecuti si nu le-au rupt nici macar copii, de irisi toata lumea se mira, ca n-au mai vazut m-am si gandit ca i-ar putea tenta :( :(
of, mai bine-i puneam la tara!
si am mai plantat si 8 trandafiri noi, vara trecuta nu mi i-au rupt, de aceea am fost increzatoare ca asa se va intampla si in acest an!
sper ca intarirea gardului se fie un mesaj pentru toti!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eli, curaj.. nu te lasa.. nu conteaza un insucces intermediar. Fa-ti baza la tzara si cind se inmultesc acolo adu din ele la oras.
Pune plante care se inmultzesc repede si mai ales plante care se pot reface usor din radacini... poti sa pui si o camera de supraveghere falsa...;-)
 

fixpix

Active Member
In locul tau Eli, as betona tot, sau macar cu pietris ... si mi-as parca masina. Daca n-ai, inchiriezi locul.
Si iti faci din chirie bani de plante pentru gradina.
Nici nu imi imaginez cum ti-ai inchipuit ca o sa ai o gradina minunata....LA BLOC.
Eu nici nu m-am chinuit sa plantez ceva in gradina din fata blocului.

Daca si de pe casa scarii, la 2 pasi de usa mea ... mi-au furat din ghivece.
Cand am vazut ca se raresc, am dus in apartament ce mi-a placut, si niste cactusi ca vai de ei si alte cateva asa mai "nasoale" la privit... le-am lasat.
La un moment dat, o vecina, ma vedea cum le ud... si la care ea "vai ce urate is, mai bine le-ati arunca si ati pune ceva mai frumos sau deloc".
Iti poti inchipui ce i-am zis (doar in gand, ca is baiat gigel).
 

elipopa

Active Member
dragii mei gradina din fata blocului o am de cinci ani, e adevarat ca la inceput am pus plante ieftine luate din piata de la babute, mai intau copii si mai rupeau cate o floare, acum nu au fost copii ca am gasit si urme erau de adult si oricum au venit pregatiti ca le-au scos cu totul!
am vrut sa fie frumos sa fie flori frumoase si diverse in fiecare anotimp, cand veneam de la serviciu intram in gradina o ora si ma relaxam!
acum florile frumoase o sa le scot si o sa le duc la tara si aici o sa ramana numai din cele perene comune care sa nu mai fie tentante!!

au inflorit acum si narcisele si zambilele


lalelele stresa nici nu am apucat sa le vad deschise in soare, erau asa de frumoase!! bine ca am poze cu ele din anul trecut!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici nu ai ce comenta Eli.Lasa sa fii sanatoasa si sa te bucuri de multe si de toate la gradina ta poprie de la tara.Ce sa faci? :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Eli, imi pare rau pentru ce ai patit. Ma gandesc si eu sa nu imi dispara din flori, desi am totul inchis cu gard viu, dublat cu plasa de sarma contra cainilor care mi-au rupt cam tot ce apucasem sa pun initial. Am pus si o portita, dar daca cineva chiar vrea sa intre se poate sari fara probleme. E primul an in care am investit in gradina, astept si eu lalelele, apoi trandafirii pusi in toamna, si altele. Sper sa nu patesc totusi ca tine, desi nu ar fi de mirare.
 

elipopa

Active Member
fetelor, nu va descurajati, poate la voi sunt Oameni in jur!!!

Inflorite in gradina de la tara, acolo nu am flori asa frumoase deocamdata, ca tot ce a fost mai deosebit am plantat in gradina de la bloc sa ma uit de pe geam la ele :) :)

http://elipopa.sunphoto.ro/MARTIE

sper ca saptamana viitoare cand ajung la gradina sa gasesc inflorite mai multe narcise!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

el este cel in plina floare.
O sa incerc sa pun la prins pentru prieteni dupa ce trec complet florile.Am mai incercat dar cred ca am dat gres din vina mea.Asa ca anul asta voi fi mai atenta caci cereri exista :wink:
si firav incep si la ele florile:
 

alfa

Active Member
E jasminum nudiflorum....ce frumos e :D . Au adus primavara asta si in Hornbach dar erau scumpi tare :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
NU la vara categoric iti spun .Oricum din virfuri dar cred ca data trecuta caldura nu le-a facut bine.Asa ca incerc intre primavara si vara.Oricum vroiam sa il fasonez ca e haotic asa ca o sa pun suficiente mladite.Sper sa se si prinda toate :oops:
 

bebe Iris

Active Member
Super frumos!!! :D :D :D Da, la caldura nu sunt sanse de inmultit...eu cred ca am reusit sa prind un butas, cu umezeala si la semiumbra...adica soare putin dimineata si ascuns printre alte plantute, dese si mari, care-i faceau umbra.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus