Ce plante v-au inflorit in gradina in 2010

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lelia

Well-Known Member
Gabrielais ,sunt superbe !!! margareta e un vis :visator: sa te bucuri de ele !
Nu fi trista ,e buna si ploaia ,cresc buruienile dar cresc si florile :D


Anul acesta crini au inflorit cu o intarziere de doua saptamani ,dar sunt foarte frumosi si bogati :





 

lelia

Well-Known Member
Astilbe .E primita de la doamna Gbiuta (multumesc :hug: ),ador aceste plante si mi-as dori toate culorile .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit:

Clematita, Cala , hibiscus Jazberry Jam, Camellia Oleifera


Crini Trompeta si Orienpet (OT)



Aspecte si palmieri trachycarpus forma Taylor



Asiatici si Oriental-asiatic, Asiapet, Longiflorum -Asiatic


 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Felicitări tuturor grădinarilor pentru minunatele voastre flori.

Câteva crâmpeie recente din grădinuţa mea:






 

lelia

Well-Known Member
Ce frumuseti ai in gradinita ! :visator: sunt superbe iar fotografiile reusite ,felicitari !!!

Sunt putin nedumerita ,la tine a inflorit aconitumul ,la mine infloreste in sept.-oct. :gandit: oare de ce ?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Lelia, mulţumesc. În ce priveşte aconitum-ul nu prea ştiu ce să-ţi zic. E la prima înflorire la mine în grădină. Poate Kinga ne poate lămuri. De la ea l-am primit în toamnă. Mă bucur că a înflorit din primul an. Cred însă că acum şi trebuia să înflorească ţinând cont că ea în septembrie mi l-a trimis şi nu l-a deranjat în timpul înfloririi.
 

alfa

Active Member
Adina-Ioana a spus:
Lelia, mulţumesc. În ce priveşte aconitum-ul nu prea ştiu ce să-ţi zic. E la prima înflorire la mine în grădină. Poate Kinga ne poate lămuri. De la ea l-am primit în toamnă. Mă bucur că a înflorit din primul an. Cred însă că acum şi trebuia să înflorească ţinând cont că ea în septembrie mi l-a trimis şi nu l-a deranjat în timpul înfloririi.
Din cate m-am prins eu sunt cel putin 2 soiuri de aconitum. Al meu (din care am avut de dat) e soiul de vara, infloreste iunie-iulie, in functie de zona. Am primit de la Andreiacamelia si din acela de toamna, cum ai si tu probabil Lelia, are frunzele putin diferite si tuberculul altfel.
 

lelia

Well-Known Member
Multumim Alfa ,banuiam eu ca sunt doua soiuri diferite ,caci eu il am de ceva ani , infloreste toamna tarziu si creste foarte inalt .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus