Ce pamant... pentru care flori?

sicora fabian

Active Member
Anne'mary, eu folosesc un amestec universal (de bază) la care mai adaug în funcţie de specie. Amestecul de bază: 1/1/1/ 0,5 - ţelină/mraniţă/turbă/nisip. La suculente mai adaug nisip, la acidofile pun turbă acidă, la altele adaug ţelină.
 

anne`mary

Member
crede-ma ca am cautat. Am umblat prin praktiker, dedeman, carefour, si vreo 2 florarii mai mari din Buzau. NU am gasit decat pamant universal care nu scria pentru ce plante este (probabil universal valabile) si nici compozitia. Am ales un pamant care parea sa fie mai complex.

Alte intrebari:
1. Am luat anul trecut de la tara compost facut de socrii mei (balega, resturi menajere) . Ochiul meu de necunoscator nu a vazut nicio diferenta. Sa incerc sa amestec si anul acesta ? Socrii mi-au spus sa pun un strat de 1 cm la fiecare floare.

am uitat celelalte intrebari :|
 

sicora fabian

Active Member
Acest "compost", daca este bine fermentat, este de fapt mranita.
Cel mai bun pamant de telina este cel din musuroaiele de cartita sau pamantul de padure (n-are aceleasi calitati ca cel de cartita dar este un pic acid).
Turba o gasesti de cumparat ca "pamant universal de turba" sa alta denumire pe baza de turba.
Nisipul il ai.
Pot sa sterg cealalta postare a ta de la "Ingrasaminte si substante de ingrijire"?
Pentru a ne cunoaste mai bine, te rog sa te prezinti si aici ! :D
 

anne`mary

Member
Gata, am nisipul. Nu mi-ai raspuns daca e prea mult nisip in compozitiile pregatite de mine. Mai am o intrebare: am observat de philondendron-ului meu ii da o frunza noua....trebuie sa aman transplantarea pana dupa ce se desface nu?
Maine ma duc sa cumpar Atonik caci am citit numai lucruri bune despre el, aici pe forum. Si ma gandeam: in momentul in care scot planta dintr-un ghiveci ca sa-l mut in altul, strica sa pulverizez un pic din Atonik ( diluat cu apa bineinteles)?
 

sicora fabian

Active Member
Ti-am raspuns, Anne'mary, dar "printre randuri"! :)
Este foarte mult nisip! 20% este prea deajuns. Nu strica, dar nici nu cred ca ajuta, eu n-am avut rezultate cu el!
 

anne`mary

Member
inca o intrebare: Dat fiind faptul ca pamantul are ingresamant (asa scrie pe sac) mai e nevoie sa le ud cu Vita Flora? La cat timp dupa transplantare este sigur sa folosesc ingrasamant? Am luat aseara Vita Flora (sotul care a lucrat in domeaniu s-a uitat la compozitie si mi-a spus ca in mare cam asta contine si Atonik .... nu stiu daca are dreptate sau a spus asa ca sa plecam mai repede din magazin) pentru cactus, pentru plante cu flori si plante ... fara flori.
 

Fleur

Active Member
Pe unele pungi de pamant scrie cat timp dupa transplantare nu se pune ingrasamant si perioada este cam de 4-6 saptamani. Depinde si de plante fiindca unele sunt mari consumatoare de ingrasaminte iar altele se multumesc cu f putin.
 

anne`mary

Member
mersi. Am retinut. Ma duc acasa si ma uit atent pe sac.
Pentru toate plantutele mele am scos fise cu informatii pentru fiecare ... dar la toate scrie la sectiunea "ingrasaminte" ca trebuie facuta doar vara de 2 ori pe luna. dar poate nu m-am uitat cu atentie. Plantutele mele sunt: orhidee, cactus, pui de lamai, amaryllis, draecena, philodendron, arbore de cauciuc, savesteria, sabiuta purpurie, trandafir japonez, yuca, ananas si dieffenbachia . Care iti pare iubitoare de ingrasamant? Pentru cactus am luat ingrasamant separat iar amarilis, trandafirul japonez, orhideea si sabiuta purpurie le-am trecut in categoria plante cu flori pentru care am luat ingrasamant separat. Pentru restul am luat un alt ingrasamant. Am gresit undeva? Corectati-ma.
 

Fleur

Active Member
Poti sa le pui la toate asa cum scrie pe ambalajul ingrasamnatului. Nu sunt printre ele nici din cele cu nevoi sporite nici din celelalte.
La ce spui sabiuta purpurie?
 

anne`mary

Member
Rhoeo spathacea - sabiuta purpurie. Am observat ca ii da floare deci nici pe asta nu o schimb acum.
Merci de sfaturi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anne mary, vezi ca orhideea e mai sensibil ain ce priveste ingrasamantul, daca pui din cel pentru plante cu flori, dozajul sa-l faci la jumatate, deci mai slab concentrat. Eu in general la orhidee am folosit ingrasamant specific pentru ele, dar parca zicea lumea ca se poate si cu acesta normal, pentru plante cu flori, doar, repet, atentie la dozaj!
 

anne`mary

Member
daca ma gandesc bine nu cred ca o sa pot sa-l foloses deloc la orhidee caci la instructiuni scrie ca substranta trebuie pulverizata. Stiu ca nu trebuie sa-i uzi frunzele caci putrezesc..... deci cum asta se pulverizeaza nu cred ca e indicat sa il folosesc pe orhidee. Avand in vedere ca a mers bine pana acum, nu m-as risca sa ii pun ingrasamant. Oriucum intentionez sa pun mai putin ingrasamant la litrul de apa, pentru ca anul trecut mi-a dat socrul meu apa tratata cu ingrasamant, am udat florile o data la 2 saptamanani si am pierdut o craciunita (genul acela copacel). Cum a mers bine pana atunci si dupa tratamentul cu ingrasamant a murit, ma gandesc ca o fi fost afectata de ingrasamant asa ca o sa sa fiu mai prudenta si o sa pun mai putin sa vad cum le merge.
 

Fleur

Active Member
Din cate stiu eu si craciunita este printre plantele care n-au nevoie decat de putin ingrasamant. Altele sunt: hoya, muscatele, kalanchoe.
E preferabil sa pui mai putin daca nu stii exact necesitatile plantei.
 

elaelena

Member
fleur, cineva spunea ca pune ingrasamant la muscate, toata vara( o data pe luna, parca...)...o fi bine :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anne`mary a spus:
daca ma gandesc bine nu cred ca o sa pot sa-l foloses deloc la orhidee caci la instructiuni scrie ca substranta trebuie pulverizata. Stiu ca nu trebuie sa-i uzi frunzele caci putrezesc..... deci cum asta se pulverizeaza nu cred ca e indicat sa il folosesc pe orhidee. Avand in vedere ca a mers bine pana acum, nu m-as risca sa ii pun ingrasamant. Oriucum intentionez sa pun mai putin ingrasamant la litrul de apa, pentru ca anul trecut mi-a dat socrul meu apa tratata cu ingrasamant, am udat florile o data la 2 saptamanani si am pierdut o craciunita (genul acela copacel). Cum a mers bine pana atunci si dupa tratamentul cu ingrasamant a murit, ma gandesc ca o fi fost afectata de ingrasamant asa ca o sa sa fiu mai prudenta si o sa pun mai putin sa vad cum le merge.
:eek: Nu e interzis sa pulverizezi orhideele! eu pe ale mele le pulverizez in fiecare zi! Cu amendamentul ca la cele monopodiale ( Phale, Vanda) nu trebuie sa ramana apa si sa stagneze in axis, caz in care pot putrezi. Eu pulverizez si phalele, pe frunze, cu grija ca apa sa nu ajunga in mijloc...
 

Fleur

Active Member
elaelena a spus:
fleur, cineva spunea ca pune ingrasamant la muscate, toata vara( o data pe luna, parca...)...o fi bine :?
O data pe luna e bine sau se poate pune si mai des dar doza mult diluata.
Cel mai bun ingrasamant pt muscate si ieftin :wink: este maceratul de balega de vaca proapata. Mai greu de procurat pt cei de la oras :) .
De prea mult ingrasamant muscatele nu mai infloresc.
 

anne`mary

Member
of azi mi-am transplantat florile. Dupa amiaza ploua in Buzau dar nu am crezut ca e o problema....acum ninge si aflu ca 2 saptamani o sa fie frig. Oare plantele or sa aibe de suferit? Imi pare asa rau ca am fost neinspirata sa le schimb acum :cry:
Trandafirl japonez si arborele de cauciuc le-am cumparat de la o tanti de la tara. Trandafirul avea in jurul pamantului un strat verzui (dadea impresia ca e muschi de pamant) iar arborele parca avea pamantul sudat de ghiveci. Nu l-am fortat deloc ci am tinut ghiveciul cu capul in jos si am sapat de jur imprejur pana a cazut. Mare mi-a fost surpriza cand am observat ca s-a desprins doar jumatate din pamant iar jumatatea ramasa pe fundul ghiveciului avea o parte din radacini. Ochiul meu de necunoscatoare apreciaza ca a ramas o radacina rarita pentru o planta inalta (are o tulpina de vreo 50 cm cu 6-7 funze in varf, iar la baza are o ramificatie cu alte 4-5 frunze). Ce ma sfatuiti sa fac? Sa ii tai din frunze ca sa oblig planta sa se dezvolte in jos si nu sus? Mi-e teama sa nu fi pierdut mai multe radacini decat poate suporta.
In rest toate plantele au radacini sanatoase. Am observat insa ca orhideea are o frunza de la baza ingalbenita (nu stiu cum de n-am observat pana acum) iar dracena are mici mici varfuri ingalbenite. Totusi nu stiu ce sa fac cu vremea daca se raceste si cum or sa-si revina.
 

Fleur

Active Member
Da-le pace anne mary ca nu le afecteaza vremea rece iar radacinile cresc la loc. O perioada vor stagna pana se acomodeaza si ele dar apoi vor incepe sa cresca si sa se umple de frunze.
Eu avand multe flori inca din februarie incep sa improspatez pamantul la ele si n-am pierdut niciuna.
 

anne`mary

Member
merci. O sa stau cu ochii pe ele si la primul semn rau va dau de veste. pe unele din ele le-am udat cu apa direct de la robinet caci mi s-a terminat apa de ploaie. Le-am asezat in acelasi locuri, mai putin in bucatarie unde le-am mai rarit. Daca isi revin cu bine vreau sa pun si in dormitor, dar gemul este pe Vest si mai am si un bloc in fata.
 
Sus