Ce pamant... pentru care flori?

Simona D.

Member
Gabiuta a spus:
Draga mea,sa stii ca esti mult mai cistigata .Sa te bucuri de plantute si sa ai grija de ele.Eu una ma bucur sincer pentru tine :clap:
Cei din jurul tau(zona ta :oops: ) cred ca te pot indruma spre marketuri unde gasesti pamint asa cum iti doresti.Pina sa vina vremea sa-l schimbi la floricelele tale o sa ai si de unde cumpara.
Multumesc Gabiuta :)
Merg eu iarasi intr-o luna, daca nu ... gasesc aici dar mi s-a parut mai bun ala raportat la pret/calitate.
 

Simona D.

Member
Multumesc Lili ! :D
Am o prietena ce lucreaza la floraria Iza iar unchiul ei e administratorul firmei/florariei ( nu mai retin ) :) . Tot prin ei primesc si buchete de flori comandate si de peste ocean. Sunt ok! :)

De cei de la Klasstorf nu stiu nimic. Daca imi trimiti nr. de contact ma informez. :D

Dar 250 l la 45 ron e un pret super bun. A fost ok, calitativ, pamantul?
 

enya

Member
am vazut ca scria in mes anterioare de amestec de pamint d gradina cu pamint d padure...dar daca o fi ceva animalutze in pam d gr sau cel d padure si imi distruge planta
 

magda

Active Member
Moderator
pamantul se trateaza cu insecticide inainte de utilizare sau se sterilizeaza. Eu tin pamantul in cuptorul cu microunde cam 20 minute si nu am avut probleme cu ganganiile.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Legat d ce spunea SimonaD despre pamanturile unguresti . . . sunt foarte dezamagit de amestecurile de pamant produse de frmele romanesti si chiar alte produse pregatite de straini pentru piata romaneasca! FOARTE dazamagit! Suntem lada de gunoi a Europei. Dca un olandez ar cumpara semintele vandute de olandezi pe piata romaneasca, cred ca s-ar imbogati din despagubiri! Va recomand cinstit si cu bune intentii sa va cumparati din strainatate daca aveti ocazia si chiar daca pe piata noastra sunt produsele aceleiasi firme.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ai dreptate Fabian. Am observat asta la cosmetice :oops: Acelasi produs primit din Franta sau SUA nu e acelasi cu cel din magazinele de fite din Romania :(
 

v.cristina

Active Member
magda a spus:
pamantul se trateaza cu insecticide inainte de utilizare sau se sterilizeaza. Eu tin pamantul in cuptorul cu microunde cam 20 minute si nu am avut probleme cu ganganiile.
hai pe bune?? chiar il bagi in cuptor?? :eek: :eek: :eek: :eek:
 

sicora fabian

Active Member
Da, Cristina, este vorba de asa-zisul tratament termic. Pe cale industriala, se foloseste dezinfectia cu abur, prin tevi perforate introduse in pamant. Unii toarna apa clocotita pe substrat, iar altii pur si simplu il "prajesc" pe o tava, la foc. Magda a gasit o metoda mai "moderna", dar la fel de sigura.
Peste 50 - 55 de grade, mor toti agentii fito-patogeni si daunatorii, important este ca temperatura sa fie mentinuta 10 - 15 minute.
 

sicora fabian

Active Member
Ena, m-ai prins descoperit! :oops:
N-as putea decat sa-mi dau cu parerea!
Insa stiu sigur ca sunt unele originare din zone cu sol saraturat, altele din zone cu sol acid, un "amanunt" foarte important.
Daca ti-ai cumparat, nu are si ceva sfaturi de intretinere? Ce specie?
 

ena

Member
Este o Sarracenia. O am de aporximativ un an. Am citit eu teoretic ce substrat ii trebuie dar nu am asa ceva. De aceea mi-ar trebui ceva ce as putea gasi :) Nu avea indicatii de ingrijire, am citit pe net.
 

marean

Active Member
Ena,as planta sarracenia ta in turba acida , fara nutrienti hranitori . Stiu ca exista pamant special pt azalee ,cred ca acela e potrivit.
Practic,trebuie sa asiguri un amestec retentiv,dar aerisit,care sa nu se taseze usor (de unde si nevoia de ace de brad). Aerisirea radacinilor e esentiala pt niste plante care necesita umezeala usoara constanta .
Daca nu,un do-it -yourself bun e pamantul de la baza coniferelor,cu ace de brad .
Mult noroc !
 

anne`mary

Member
buna ziua. Este primul meu post pe acest forum desi va citesc de mult timp.
De 2 ani m-am mutat din casa parinteasca unde am fost intotdeauna inconjurate de plante. Acasa la mine, am achizitionat in acesti 2 ani diverse plante. Acum insa vreau sa le schimb pamantul, macar la o parte si vreau sa stiu cat mai multe despre aceasta procedura de transplantare pentru ca plantutele mele sa nu aibe de suferit.
Am obosit cautand ce sol este bun pentru ce plante asa ca le-am impartit pe categorii si va intreb pe voi daca fac bine.
Am cumparat 5 l de pamant special pentru cactusi caci am un cactus cu pui.
Am cautat pamant pentru restul plantelor mele dar nu am gasit decat multe sortimente de pamant unde nu scria nici compozitia si nici pentru ce flori se preteaza. Am gasit apoi un sac cu turba integral, un sac cu un ameste de turba alba, neagra si ingrasaminte si un sac de la Florasol (cred) amestec de turba, scoarta si nu mai stiu ce. Mi s-a parut cel mai complex dintre toate si l-am luat pe cel din urma. Problema este ca am flori care necesita combinatia pamant/nisisp. Mi-a spus sotul ca nisipul din constructii este bun asa ca maine imi aduce nisip de la balastiera. Procedez gresit? Am citit aici pe forum pe cineva care foloseste nisip de pisici dar eu parca nu vreau sa incerc.
Apoi nu stiu cum sa combin pamantul intr-un mod benefic pentru flori.
Asa ca m-am gandit sa pun
- 1/2 pamant cumparat cu 1/2 nisip pentru:
arbore de cauciuc
ficus
dieffenbachia
filodendron
dracena
yucca
- pamant padure (nu duc lipsa de padure aici in buzau), pamant cumparat si nisip in parti egale pentru:
amarellys
inca o planta cu bulb
trandafir japonez.

Dar mai am: rhoeo sparthacea (sabiuta purpurie), ananas si sanseviera pe care nu stiu in ce categorie sa le bag.
E prea mult nisip? Procedez gresit? Invatati-ma va rog ca anul trecut am folosit un pamant universal luat de la o florarie care nu-mi place deloc deloc. Si o lingura de apa daca pun, sta la suprafata si cu greu se absoarbe. De aceea as vrea pe toate sa le schimb.
Voi cum ati face la plantutele astea?
 
Sus