Ce pamant... pentru care flori?

anne`mary

Member
neatza. Raportul dupa o saptamana de la transplantare arata asa: toate plantele arata bine, nu am inregistrat nicio ingalbenire de frunze sau alte semne ingrijoratoare. Philodendronului ii dadea o frunza noua cand i-am schimbat pamantul. Saptamana asta s-a deshis frunza. Arborele de cauciuc care a fost "dezradacinat" pare sa nu fie deranjat. Singurul care ma supara este lamaiul. Am un puiut de lamai care are vreo 6 frunzulite dar pe care nu l-am transplantat caci fratele lui pe care am vrut sa-l dau sorelei mele nu a supravietuit transplatarii. Asa ca pe cel pe care-l mai am nu l-am deranjat. Doar am schimbat pamantul de-asupra. Daca saptamana trecuta i-au crescut 2 frunze vazand cu ochii, saptamana asta s-a deschis o frunza dar e cam mica si anemica.
Am vrut sa le ud dar in adancime pamantul nu pare uscat asa ca aman operatiunea "udare". Am mutat cei 4 cactusi pe care ii am in balcon caci florile se cam ingramadisera si nu cred ca e o idee buna sa stea calare unele peste altele. balconul este inchis si izolat si nu imi pare sa fie frig. Nu stiu insa noaptea cat de joase sunt temperaturile.
Orhidea nu are tija pentru floare. Ar trebui sa ma ingrijorez?
Nu am stiut ca Amarylis are un ciclu pe care trebuie sa-l respect dreptu urmare toata iarna, crinul meu a stat la fereastra, a fost udat regulat si a avut in permanenta 2 frunze mari. Cineva mi-a spus ca daca ii tai frunzele acum, il fortez sa-i creasca tija pentru floare. Asa o fi? Nu m-ar deranja daca nu face floare pentru ca mie imi plac florile-copacei si nu plantele cu flori dar daca tot am un crin...nu m-ar deranja sa ma bucur de un floarea lui.
De 8 martie sotul mi-a luat 3 zambile pe care le-am pus in pamant. A 2-a zi incepusera sa infloreasca. Ma zapacesc cu mirosul lor. Incepe sa ma deranjeze ceci e prea puternic. S-ar supara daca as transplanta un bulb pe care sa-l duca la tara?
 
Sus