Campanula

elipopa

Active Member
am luat si eu o campanula astazi din piata de la o babuta 7 ron , e cumva carpatica? pot sa o scot acum afara in gradina sau mai astept?

 

cory_helen

Active Member
as vrea si eu, daca are cineva seminte de campanula care sa reziste la ghiveci... in conditii de balcon...

e superba floarea... multumesc frumos... :D
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu ma duc sa pun in gradina plantutele de campanula persicifolia white, primite astazi.
Sper sa le mearga bine la mine, ca tare-mi plac in pozele ce le-am vazut pe net. :D
 

elipopa

Active Member
am luat astazi din kaufland un ghiveci cu campanula cu floare involta e o splendoare, imi pare rau ca nu pot sa-i fac poza, erau si albe simple si mov simple, cea cu flori involte a fost ultima! as fi vrut si alba , dar am fost cu Stapanul si a ridicat din spranceana cand am zis si de cea alba :) :) !
sper sa o pot pastra!!
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
Eli sunt din alea inalte?
da, gabiuta au cam 60-70cm! le-am si legat ca au fost mereu furtuni si mi-a fost frica sa nu le rupa vantul puternic!

campanula medium am mai semanat un plic de seminte, poate am noroc si rasar si alte culori in afara de mov!
 

victoria222

Active Member
Si ale mele Persicifolia:
Sunt foarte frumoase dar am impresia ca nu le merge bine la mine. Tufele erau foarte viguroase cand le-am primit toamna, iar primavara s-au facut din ce in ce mai mici si una chiar s-a topit. Au nevoie de conditii speciale? Ale mele sunt in semiumbra, cu sol relativ umed spre uscat.
 

fixpix

Active Member
victoria222 a spus:
Sunt foarte frumoase dar am impresia ca nu le merge bine la mine. Tufele erau foarte viguroase cand le-am primit toamna, iar primavara s-au facut din ce in ce mai mici si una chiar s-a topit. Au nevoie de conditii speciale? Ale mele sunt in semiumbra, cu sol relativ umed spre uscat.
Nu stiu de ce...dar eu am in 3 locuri. In 2 din ele, sunt foarte frumoase, verzi, etc... iar intr-un loc sunt ca vai s-amar. Plante mici, galbene... de inflorit, au inflorit. dar nu stiu de ce nu sunt sanatoase.

Poate sunt un pic mai la soare decat cele sanatoase. Dar in rest... nimic diferit :?
 
Sus