Campanula

elipopa

Active Member
ale mele din gradina de la bloc sunt in plin soare si sunt de inaltime medie, cele de la tara sunt la marginea boltii de vie, si s-au facut imense!!
Calin nu cred ca e de la soare, eu in gradina de la bloc le am in plin soare si sunt ok! sa nu se fi intamplat ceva la radacina, zic eu!!
 

ghia_don

Active Member
Ceva ciudat la campanulele mele, pe care le asteptam doar albastre...
Acum doi ani am avut un singur fir in gradina, si acela albastru cu floarea dubla ...din semintele scuturate au rasarit o sumedenie de plantute anul trecut...iar acum au inflorit...si albe si roz si mai bleu si mai albastre, dar nici una cu floare dubla :( ..
Albinutele astea...tz tz...mi-au stricat cromatica :rofl: ...
 

lelia

Well-Known Member
Imi plac foarte mult aceste flori ,dau un aer rustic gradinilor ,iar nuantele de albastru sunt superbe !
Doina ,imi pare rau ca ai pierdut-o pe cea dubla :( era deosebita ! :visator:
Dar si astea simple sunt minunate ! sa te bucuri de ele !

Desi imi plac foarte mult ,la mine n-au mai rasarit :( nici cele puse din seminte, nici din cele scuturate .
Ma bucur insa de micuta asta care a trecut iarna cu brio ..



oare e perena sau bianuala ,n-as vrea s-o pierd .....imi sunt tare dragi .....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
din astea am pus acum doi ani doua fire si acum e un adevarat cimp :mrgreen: (de juma/juma de metru :rofl: ).S-au inmultit asa de mult ca trebuie musai sa mut si prin alte parti....... :D
 

fixpix

Active Member
e ciudat cu clopoteii astia.
si eu am tot felu de culori, forme.... am pus etichete sa stiu de care is (cand iau seminte) dar nu stiu daca ma pot io baza pe asta.
nu cred ca mai iese nici culoarea nici forma.... SAU ???
:rofl:

mymo... is superbe. ce culoare ti-am zis ca tre sa fie? :rofl: :rofl: :rofl:

gabiuta... daca e C. adenophora.... nu mai scapi de ele. cica is foarte invazive. si eu am... dar tot mai scot din ele, si cand trec florile, tai tijele sa nu apuce semintele sa se coaca si sa se scuture!
 

adrianam

Well-Known Member
Frumosi clopoteii de gradina, dar le place umbra sau depinde de soi?

Ai mei vad ca se descurca bine la umbra.
Deocamdata a inflorit unul:


Pe celalalt il freaca crengile teiului si deocamdata nu are bobocei.
Astept sa infloreasca teiul, dupa care tai ramurile care ma supara!
 

fixpix

Active Member
Adrianam... din constatarile mele personale...

Campanula persicifolia o duce mai bine asa putin pe umbra - ce am la soare arata jalnic si le-am scos. Plus, in padure cand am fost, am vazut peste tot varianta mov (eu am doar alba) si umbra deasa cum e in padure.

Clopoteii... Campanula medium o duc bine si, si.
Am la soare si vad ca cresc mai robusti decat cei de la umbra - care parca se pleaca la pamant. Cu cei de la soare nu am probleme. Dar la umbra parca persista mai mult florile.

Cea din poza ta, nu stiu de care e. Adenophora? De aia am la soare, si ii place. DOAR ca prea se inmulteste. Am zis ca las o tija, asa de samanta... si restul JAP!
 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca este portenschlagiana, ca mereu mi se incurca degetele pe tastatura cand ii scriu numele :) !

Eu o tin in jardiniera pe balconul deschis si nu a avut probleme cu temperaturile de -17 gr.C. Si este la umbra, are foarte putin soare dimineata, printre frunzele teiului.

Nu creste inalta, se taraste pe pamant, dar se umple de flori!
Mai am cateva poze de ansamblu, dar pe calculatorul de acasa, sper sa le incarc diseara!
 

elipopa

Active Member
Sunt superbi toti! felicitari!

si ai mei infloriti:



culori noi, anul trecut nu le-am avut! am semanat si un plic de seminte, deja au rasarit! abia astept sa creasca! as vrea si albi si din cei cu floarea dubla care sunt superbi!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
gabiuta... daca e C. adenophora.... nu mai scapi de ele. cica is foarte invazive. si eu am... dar tot mai scot din ele, si cand trec florile, tai tijele sa nu apuce semintele sa se coaca si sa se scuture!
Da Fixule de aia is.Pai daca din doua fire acum am o tona categoric ca sunt dar mai am loc sa experimentez cu ele si la umbra :) Asa ca le las sa isi faca de cap anul asta apoi.....jap :)
Oricum imi plac mult mai mult cele de la tine...... :D dar nu am albe parca :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Eli,eu iti trimit dubla de la mine numai sa-mi spui cum....seminte sau plantute? cu plantute nu stiu ce o sa iasa ca-s toate la un loc :)
 

elipopa

Active Member
mymo a spus:
Eli,eu iti trimit dubla de la mine numai sa-mi spui cum....seminte sau plantute? cu plantute nu stiu ce o sa iasa ca-s toate la un loc :)
eu stiu? eu am avut anul trecut numai mov inchis si anul acesta am si roz si lila si din seminte au iesit noile plntute!!trimite-mi seminte ca vad eu ce o sa iasa :) :) multumiri! sa-mi spui ce sa-ti dau si eu!
:hug: :*
 

elipopa

Active Member
victoria a spus:
Cat sunt de frumoase.Daca mai are cineva seminte,as vrea si eu cateva :oops:
Victoria, daca vrei iti adun eu seminte de la ale mele, deja s-au copt! eu am semanat un plic, deja au cam 10 cm , la toamna le mut la locul definitiv!!
 
Sus