Campanula

cornelia

Fondator
Membru staff
Ca veni vorba de campanula in topicul alaturat...
Recunosc ca nu m-a pasionat decat Campanula isophylla, dar cand am rasfoit enciclopedia mi-am dat seama ca sunt foarte multe varietati. Ce e interesant e ca sunt foarte diferite ca aspect.

Voi de care aveti prin gradini?
 

adrianam

Well-Known Member
Miha, este foarte frumoasa!

Eu am campanula carpatica, dar nu a inflorit deocamdata anul acesta.
Din pacate la mine nu are spatiu sa se desfasoare!
Poza este de anul trecut:

 

adrianam

Well-Known Member
Cred ca este campanula portenschlagiana- cumparata de la Baumax parca.
Vara trecuta am plantat-o in jardiniera, in locul unui trandafir care s-a topit.
A inflorit frumos, pana in noiembrie 2008:


A rezistat peste iarna, la -11 gr.C. Poza este facuta pe 2 februarie:

 

ghia_don

Active Member
De la munte :) ...eu mi-am adus o tufa anul trecut si vad ca ii e bine in gradina..

Am vazut seminte de Campanula carpatica...daca vrei...
 

angela draganoiu

Active Member
Ghia multumesc de sfat. da as vrea seminte dar cred ca pot gasi si la Bucuresti, nu m-am dus sa caut. cind ar trebui semanate ca sa infloreasca la vara ?
 

ghia_don

Active Member
Iata ce minunatie a inflorit la mine in gradina :) ...
Am semanat primavara trecuta si nu mi-a rasarit decit un fir pe care l-am cocolosit tot anul, si acum iata rasplata...Are cam 1m inaltime, o culoare care-ti ia ochii si niste clopotei maaaaari :) ....
 
A

Anonymous

Guest
ghia_don absolut superbe campanulele tale,io am avut alebe,roz si bleu
astept sa vad daca au mai ieshit singure anul trecut am avut (stiu ca-s bianuale,dar sper sa se inmulteasca in continuare singure)
sa te bucuri de ea!
 

ghia_don

Active Member
Voi urmari sa string seminte si sa seman din nou, sa fiu sigura ca voi avea si anul viitor...si sigur voi cauta si alte culori :wink: ..
 

mg

Member
:arrow:
cumparate anul acesta . Florile pe care le aveau s-au trecut foarte repede apoi au avut o pauza pina sa intre intr-o normalitate si sa infloreasca floare dupa floare fara mai ramine in pauze chele ....
 

lelia

Well-Known Member
Mircea sunt suprbe !am mai spus-o ,sa-ti traiasca si sa se inmultesca :D


:eek: Doinita am ramas cu gura cascata ,foarte interesanta si deosebita ....campanula cu volanase :visator: iti mai amintesti cum se numea pachetelul cu seminte .Ale mele sunt simple si sunt altfel decat ce am avut acum cati-va ani in ghiveci .Sper sa poti strange seminte sa ne bucuri si in anii urmatori :D
 
A

Anonymous

Guest
mg sunt foarte frumoase...bunica mea le spunea "amorashi"
le place lumina ,dar nu soarele.....ceva la acoperisul casei sa nu le ploua si cu luminare nordica......asha le avea bunica-mea si erau pline de flori de prin mai pana tarziu in septembrie ( e drept ca era la munte al racoare)
exista si soiuri cu florile batute...preturile sunt insa prohibite si fiind plante olandeze nu prea sunt shanse sa tzina mai mult de 2 ani
 

mg

Member
Elf_a a spus:
mg sunt foarte frumoase...bunica mea le spunea "amorashi"
le place lumina ,dar nu soarele.....ceva la acoperisul casei sa nu le ploua si cu luminare nordica......asha le avea bunica-mea si erau pline de flori de prin mai pana tarziu in septembrie ( e drept ca era la munte al racoare)
exista si soiuri cu florile batute...preturile sunt insa prohibite si fiind plante olandeze nu prea sunt shanse sa tzina mai mult de 2 ani
Sfaturi utile ! Multumesc , nu stiam . Pozitia lor nu este in soare maxim dar au ceva ....de plouat ploua pe ele... sa inteleg ca trebuie scoase din soare direct si puse mai la adapost !?
 
Sus