Camellia de ghiveci/container

geodezia

Well-Known Member
camelia

Dragele mele drage va pot anunta ca domnisoara Camelie Dessire mi-a inflorit o floricica roz diafan sper miine sa fac poza si sa descarca saptamina viitoare in calculator . bumbi de la cealalta au picat toti 6 -7 citi or fi fost deci nu i-a priit mutarea de afara in casa cea batrina de 3-4 ani nici nu mai stiu citi are .. asta e o vad anul asta numai pe desiree cum infloreste ... revin cu pozee
 

geodezia

Well-Known Member
camelia

eu le-am adus in casa deoarece le am cu alte plante puse in ghiveci adica cu fucsii si hibi asa ca de voie de nevoie le-am adus in casa ca de o luna ... greseala mea a fost ca geamul unde le-am pus mai circulau pisicile pe el si mai miscau camelia cu boboci ... acum asta e din greseli invata omul ... se mai face vreo comanda ? as mai lua si eu 1 buc ca are floricica asa frumoasa
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nuuu,nici vorba.Sunt afara ,ghivecele intr-o cutie mare de carton,captusite cu ziare.Peste camelii am pus un material din ala(nu stiu cum se numeste)care se pune sub parchet.Adevarul e ca sunt linga un zid,de fapt intr-un colt ,protejate din toate partile si toate 4 au boboci ,una chiar mari.
 

nick1971

Active Member
ca le-ati bagat sau nu in casa, treaba voastra :rofl:
dar de inflorit, mai ales cele de la comanda comuna, v-au inflorit?
ale mele stau cu bobocii grasani dar nu infloresc, oare asa mult le ia sa infloreasca? sau au o problema ale mele?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele toate sunt din comanda comuna,toate au boboci,dar sigur mai dureaza pina infloresc,mai ales ca sunt afara.
 

MASCHA

Active Member
A inflorit Camelia Debbie nici nu siu cand s-a dezvoltat bobocul,eu o urmaream pe Brunshfield Yellow care are bobocii formati din toamna si sunt mari,dar nu se desfac
 

MASCHA

Active Member
Multumesc !
Nu pot sa spun ca nu imi place,dar nu este cum ma asteptam sa fie.....adica un roz mai aprins si floarea mai "garofata".....poate pe masura ce se maturizeaza o sa capete caracterele specifice si peste 30 de ani sa arate asa
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ca ai spus tu si nu eu ca nu vroiam sa zici ca critic dar drept sa iti spun nici eu nu as fi prea entuziasmata de cum arata acum ; si eu o astept pe a mea.Tocmai datorita caracteristicilor mentionate de tine am comandat-o si eu.
In fine...vom vedea.
La fel de dezamagita am fost si de cea galbena.... :(
Dar ai dreptate.Peste ....niscaiva leaturi probabil ca va arata perfect :mrgreen:
 

MASCHA

Active Member
Din experienta ta s-a mai intamplat sa infloreasca altfel decit stiai?Ma gandesc daca cumva cameliile se comporta cumva ca si trandafirii englezesti....sa-si arate adevarata frumusete dupa 2-3 ani :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa iti spun fiindca primele mele camelii le-am luat cind aveau deja niste ani buni de viata .Deci au inflorit frumos de la inceput exact asa cum ar fi trebuit sa infloreasca.Cele comandate acum de la englez sunt tinere asa ca si eu ca si tine trebuie sa asteptam sa vedem cum evolueaza.Abia la anul cred ca isi vor arata adevaratul potential.
Probabil ca sunt altii care stiu mai multe si nu ar fi rau sa mai zica o vorba doua din experienta lor.Daca vor..... :wink:
Eu nu vorbesc de ce am citit eu despre cameliile din Germania sau sudul Frantei ci despre cele de la noi.Nemtii au copaci in citiva ani (clima!!!!) ca sa nu mai zic de englezi...
Deci Macha asteptam si prindem experienta la greu.
 
Sus