Camellia de ghiveci/container

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Posibil ca la urmatoarea inflorire sa fie altfel. :D Poza actuala este foarte frumoasa intr-adevar :D Cred ca de fapt ma asteptam eu la altceva.
 

geodezia

Well-Known Member
camelii

ma bag gabiuta ma bag acolo cu 1 sau 2 . ca si ale mele stau bine . le bagai la caldura de 2 saptamini una are boboc dar sunt multumita ca mi s-au prins asa de multumita ca mai vreau macar vreo 2 bucati sa zici de unde si cum facem comanda sa ne adunam si aia galbena am avut eu acu ceva ani sa stii ca asa face la inceput floarea dar pe urma la urmatoarea inflorire se face mai mare
 

geodezia

Well-Known Member
camelii

in casa ca le mai am si cu alte plante in ghiveci .. sa stea de vorba adica ceva butasi de muscate .hibi colocasie etc .. la fete in camera .. nu este asa cald ca nu prea am facut focul in centrala lipsa lemne si vrem sa punem una pe gaze in paralel .. asa ca ne incalzim luindul pe fritzi in brate si un brat de lemne din cind in cind
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca se invelesc bine eu spun ca pina la - 5 grade .Acum doi ani ,cind aveam doar trei plante ,invelite in paturi, le-am tinut pina la -7 si au fost bine merci.
Eu personal o sa le las pina la -5 neinvelite chiar si pe cele mici .Le-am mutat acum intr-o fanta a casei si sunt aparate de vint si racoare excesiva.
Inca ceva:este perioada in care puteti sa le stropiti cu niste chelat de fier.
In perioadele racoroase ale anului se face aceasta stropire fara a se abuza .
 

ghia_don

Active Member
Nici ale mele nu-s chiar in bataia vintului, am o terasa inchisa pe trei parti cu geamuri si cred ca stau bine acolo inca o perioada..
Chelatul asta il gasim la fitofarmacii??
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sincer nu stiu .Eu l-am primit cadou .Dar cred ca se gaseste si pe net si tot poti face rost .Nu e chiar prohibitiv.Mai ales ca se foloseste la multe plante nu numai la camelii.Insa se cunoaste imediat o revigorare a culorii si luciului frunzelor.O "insanatosire" a lor.Daca (<) cade putin si pe pamint e si mai bine.Depinde de concentratie care nu trebuie sa fie mai mare decit cea indicata pe sticla.
 

Camik

Active Member
Multumesc! Sper sa se faca mare puiul.
E primul an cand am lasat o planta afara (camelia mama)
Voi le-ati bagat in casa toti?
Este in ghiveci mare ,printre crengute am bagat frunze si am invelit-o cu sac peste.Bobocii care ii mai are vad ca inca se tin ,nu au cazut.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu le-am bagat in casa.
Am avut acum doi ani in gradina o camelie - plantata direct si neprotejata. Biata a rezistat dar nu a inflorit :(
Prin urmare, anul asta am decis sa le las afara bine protejate si la adapost.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si ale mele tot in ghivece - dupa experienta de acum doi ani am decis sa le scot din gradina si sa le tin in ghivece :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Normale pentru marimea plantei.Cele mici in ghivece mici,cele mai batrine in ghivece mai mari,cele de la englez in ghivece medii sa zic.Am pus o poza recent cu toate asa ca poti vedead iferentele in functie de marimea plantei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O observatie proprie:cameliile mele inca stau afara fiindca temperaturile au permis acest lucru.La 14-16 grade pe timp de zi ar fi si pacat sa le bag in casa.Dar........desi au avut pamintul uscat nu numai la suprafata ci si in interior (adica in adincul ghioveciului) la cele mici nu prea le-a placut faptul ca le-am pus niste apa.Si asta am facut-o in timpul zilei si nu seara.Le-am afinat pamintul din ghiveci .Nu au patit nimic dar....cred ca racoarea meargea si fara udare :( Invatare de minte.Mai bine mai uscate .
Nu cred ca apa in sine nu le-a placut ca le pun apa plata :?
 
Sus