Camellia de ghiveci/container

Camik

Active Member
Eu am bagat camelia in casa inainte de a veni primul val de frig.
Nu am avut probleme de acomodare si nu a pierdut bobocii.
 

Camik

Active Member
M-am ,, laudat" degeaba ...a inceput sa piarda din boboci si asta la o temperatura un pic mai mare ...
Asta e ,nu le poti avea pe toate ... :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe linga casa...

si...multumesc mult Marirogo :


Astept februarie sa mai comand citeva.Se baga cineva? :rofl:
 

nick1971

Active Member
abia le astept :D a treia oara e cu noroc :) zic asta ca am mai avut 2 tentative esuate din cauza ca n-am stiut ca le place racoarea
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si ale mele toate 4 stau afara si au boboci,si la una dintre ele sunt mari si colorati!!!! :D
 

ghia_don

Active Member
Nici eu nu le-am dus in casa..stau foarte bine afara deocamdata...
Pina la ce temperatura le lasati voi afara ?
 

marirogo

Active Member
Eu le-am plantat in gradina si intentionez sa le las acolo. Oare functioneaza si la ele ca la trandafiri sa le musuroiesc?
 

Camik

Active Member
Eu m-am suparat tare pe Lavinia Maggi a mea si azi am plantat-o afara ,intr-un ghiveci mare.
Mai avea doar cativa boboci restul s-au dus de la caldura ...
Daca e de afara ,sa stea afara.
Am citit pe net ca rezista la -15 grade .Deocamdata ,sta asa:
 

ghia_don

Active Member
Eu le-am impachetat bine ghivecele, sa nu inghete pamintul in caz ca se raceste prea tare....n-am de gind sa le bag in casa prea repede..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
marirogo a spus:
Eu le-am plantat in gradina si intentionez sa le las acolo. Oare functioneaza si la ele ca la trandafiri sa le musuroiesc?
Eu nu as avea curajul mai ales dupa ce a patit Michaela cu ele. Dar asta este optiunea mea si numai a mea.Oricum musuroieste-le bine ca poate o sa fie o iarna blinda si se mai intremeaza intre timp.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

asta este o poza mai buna a cameliei asa zis galbene.Sa stiti insa ca poza este mai reusita decit floarea in sine vazuta pe viu.Floarea nu este mare ca dimensiune ,mai curind mica ,galbenul este spalacit si as zice ca mai degraba are nuante usoare de galbui iar interiorul florii nu se distinge cu acuitate cind o privesti.
Eu iubesc cameliile oricare ar fi ele dar un pic-pic zic ca sunt dezamagita.
Astept urmatorul boboc sa se deschida..
 

marirogo

Active Member
Multumesc Gabiuta pt sugestiile tale ! Sper sa reusesc sa le infofolesc suficient de bine, ca sa reziste pana la primavara. Am inteles ca ar mai fi vreo 2 saptamani cu timp frumos, si abia apoi vine iarna....
Sper deasemenea ca la galbioara ta sa i se intensifice culoarea pe masura ce creste. Oricum ma bucur ca ti-a inflorit deja ! Ti-am spus eu ca ai mana buna pentru ele ! Sa vedem ce noroc o sa am eu cu ale mele....
 

nick1971

Active Member
Gabiuta a spus:

asta este o poza mai buna a cameliei asa zis galbene.Sa stiti insa ca poza este mai reusita decit floarea in sine vazuta pe viu.Floarea nu este mare ca dimensiune ,mai curind mica ,galbenul este spalacit si as zice ca mai degraba are nuante usoare de galbui iar interiorul florii nu se distinge cu acuitate cind o privesti.
Eu iubesc cameliile oricare ar fi ele dar un pic-pic zic ca sunt dezamagita.
Astept urmatorul boboc sa se deschida..
ce harnicuta!!! e frumoasa oricum :D
 

MASCHA

Active Member
Cel putin in poza mie imi place,dar cum tu ai vazut-o pe viu....
Iti inteleg sentimentul de dezamagire cind nu este ceea ce credeai....,poate cu timpul isi da drumul la adevarata frumusete :D
Floarea este mai mica decit o garoafa ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Nu e mai mica dar fata de florile altor camelii este mica :(
In poza arata fooooarte bine.M-am si mirat cind am vazut-o
:rofl:

Parca si tu ai una la fel :?
 

ghia_don

Active Member
Mie mi se pare frumoasa :D ...si poate ca e la prima inflorire, la urmatoarea, poate n-o sa o mai recunosti :wink:
 
Sus