Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Ei pun la toate etichete cu ' cambria' sau oncidium,desi sunt hibrizi intergenetici sau alte nebunii din lejeritate .
De fapt,cambriile sunt un amestec intergenetic bazat,de cele mai multe ori,pe odontoglosum :wink: .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este un hibrid de odontoglossum. O cheama Beallara 'Eurostar'. Si cu asta te-am bagat in ceata :rofl:
Nu iti face griji... si noi bajbaim pe net dupa clasificari. ;-)
 

ioana_ralu

Member
Ai dreptate.Acum m-am uitat la colectii.Eu m-ai am destul pana sa pot spune ca am o colectie.
Deci sa inteleg ca este o Colmanara "Massai Red"?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu prea seamana cu o Massai Red. Mai degraba cu Colmanara Wildcat 'Bobcat'. Sa iti traiasca, este foarte frumoasa! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Caramell si eu zic tot asa. Masai e diferita la forma si are o nuanta mai ciudata de grena.
 

giulia

Member

am cumparat-o asta iarna inflorita toata ca in prima poza , era tare inghesuita si am despartit-o , acum a inflorit asa si mai are o tija la alt pbulb .stiu sigur ca doar una am de acest fel , dar mi se pare curioasa schimbarea culorii .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vioras, sunt plante de apartament, nu le poti cultiva in gradina asa ca nu le influenteaza clima din Ro atata timp cand le cultivi in conditii controlate.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Bine ca nu ai reusit!!!Daca te abtineai,acum ce poza ai mai fi postat? :rofl:
 

marean

Active Member
Oooo , superba Dyana , e o Burrageara Nelly Isler 'Swiss Beauty' minunata ! Ar cam trebui sa miroasa a ciocolata :mrgreen: ,mai are flori proaspete pe care sa le investighezi cu nasucul ?

Chiquitita a spus:
Sa fie oare...o tija noua? Pot spera :eek:
Ei bine,Ciquita,ce s mai aude cu tija,creste frumos ?

Am si eu una cu tija ( am asteptat sa se faca de vreo 3 cm ca sa fiu sigur,ma mai pacalise o data draguta asta :oops: ) , o sa fie o surpriza ... bine,deja e surpriza pt ca are tija, pe micuta asta o am din toamna,era o orhidee mamut de vreo 10 psbulbi cu radacini duse in mare proportie , asa ca in primavara am impartit frumusica in 3 sectiuni generoase pe care le-am plantat in cocos si perlit ; intre timp a umplut ghiveciul de radacini si a 'crescut la sanul ei' inca 2 psbulbi , asa ca eram multumit de frumoasa ei evolutie si nu speram sa vad deja tija .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus