Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu sunt mamica a 2 cambrii (pentru una din ele ii multumesc Albelei) si niciuna din ele nu a inflorit.
Pe a mea am cumparat-o de la Brico in primavara fara flori si la reduceri si acum astept sa vad daca vrea sau nu sa infloreasca.
le tin intr-o camera in geam iar peste noapte au usa de la balcon deschisa pentru ca am inteles ca ar semana cu cymbi si le plac variatiile de temperatura dintre zi si noapte.

sper ca este ok.

voi ce ma sfatuiti?
cum sa le fac sa infloreasca?

v-am pupat
 

sarselia

Active Member
Moderator
sunt minunate cambriile voastre si harnicutze foc dar spuneti-mi le trebuie diferente de temperatura intre zi si noapte, nu?

multumesc frumos!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
sunt minunate cambriile voastre si harnicutze foc dar spuneti-mi le trebuie diferente de temperatura intre zi si noapte, nu?

multumesc frumos!
Sunt superbe.Destul de rare pe piata.Mereu stau cu ochii pe centrele comerciale sa vad ce mai aduc.Aceste specii sunt rare pe piata.Sarselia, majoritatea orhideelor au nevoie de diferente de temperatura pentru a induce inflorirea. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Iti multumesc de ajutor!
Stiam si eu asta dar vroiam sa ma asigur ca e asa. Tare as vrea sa le vad inflorind si pe ale mele!

da, intr-adevar nu sunt asa deusor de gasit pe piata la fel ca si Vandele.

numai bine!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cum o cheama dar e o frumusete si a reinflorit:

Multumesc, Cornelia, pentru ea - uite ca i-a placut la mine :D
 

marean

Active Member
Oooo,superbe,felicitari tuturor !
Irina,cea de-a doua chiar are o nuanta deosebbita,aparatul a surprins cum trebuie movul ?
Mada,felicitari si tie,seamana mult cu Oncidium Twinkle,probabil e un hibrid pe baza lui Twinkle :wink: .
 

IRINA2714

Member
eu am primit-o neinflorita de la un alt iubitor de orhidee.
Erau 3 pseudobulbi proveniti dintr-o planta divizata.imi place si mie foarte mult culoarea.
 

marean

Active Member
A inflorittttt !!!
In sfarsit,dupa vreo 4 luni de facut la boboci, s-a deschis ieri prima floriciune la hibridul meu surpriza !!!
E o frumusete plina de boboci,peste 50 la numar,iar florile sunt absolut perfecte,au o textura lucioasa si sunt tari ...iar culoarea e una absolut placuta !
Fara alta vorbaraie, il prezint pe Odontocidium Junge Monarch 'Everglades' :
http://marean.sunphoto.ro/Hibrizi_Cambr ... DHGFUJDIMQ
http://marean.sunphoto.ro/Hibrizi_Cambr ... ARGDDNMHSE

Planta e la mine din toamna anului trecut,era un specimen foarte mare,insaradacinile erau cam duse datorita aglomerarii , asa ca in primavara am divizat planta in 3 ghivece si am inlocuit substratul (scoarta) cu perlit si cocos .
Fara pretentii ,usor de ingrijit si udat,planta aproape ca nu a tinut pasul pe loc dupa transplantare si a inceput sa creasca ca o nebuna !
Cum arata radacinile :mrgreen: ? Asa http://marean.sunphoto.ro/Hibrizi_Cambr ... SEBRXCCQJG . :wink:
 

marean

Active Member
Florile( cele mai vechi doua) au capatat un delicios miros de ciocolata,este absolut divin !!!!!!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus