Cambria

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Sash

Active Member
Nu m-am putut abtine si mi-am cumparat azi o cambria. Stiu ca este mai pretentioasa decat phale, dar..in ce sens? Adica ce le faceti diferit cambriilor fata de phale? Este intr-un ghiveci de plastic alb, nu trebuia sa fie tot transparent?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu mi-am luat o cambria anul trecut,era inflorita.In vara am tinut-o afara la umbra ca si pe toate celelate orhidee,i-am schimbat scoarta in care era cu scoarta de brad luata de mine din padure,maruntita,amestecata cu pamant si perlit.Vad ca le merge grozav pt. ca are tija noua,atat ea,cat si un dendrobium,un oncidium si 3 phale.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
I-ai facut ceva anume scoartei de brad inainte s-o folosesti? I-ai aplicat vreun tratament?
 

tinaM

Member
Marean, ai avut dreptate, la cambria mea radacinile sunt problema.
Am scos-o din substrat si am pus-o intr-o punga legata la gura si ma gandesc sa o aerisesc zilnic; daca reactioneaza la acest tratament ca dendrobiumul, ar trebui sa mearga, ce ziceti? Sper sa nu fie prea tarziu...
 

angela draganoiu

Active Member
daca problema privine din prea multa apa, parerea mea e ca ar fitrebuit mai intii sa-i invelesti radacinile in ziare ca sa absoarba apa si abia apoi s-o pui in acea punga.
 

marean

Active Member
Imi pare rau sa aud ca am avut dreptate ...
Eu nu am tinut orhideele astfel ,desi metoda e una folositoare si cu rezultate bune .
Eu am tinut orhideea la aerisit ,cu radacinile goale cateva ore,chiar si toata noaptea,apoi am replantat-o in substrat proaspat,care sa nu retina apa asa de mult.
Nu am udat decat mai tarziu,insa scoarta initiala era putin umezita :wink: !
Tu decizi cum vei face !
 

angela draganoiu

Active Member
la mine Mosu' a venit dar nu m-am lamurit fie a intirziat fie a venit prea devreme :? un lucru e cert a uitat adresa mea asa ca a dus-o in alta parte.
ia uite ce mi-a adus dragul de Mos batrin :)
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2726.jpg
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2724.jpg
http://i59.photobucket.com/albums/g317/ ... G_2721.jpg
acu' fie-va mila de mine si dati cu indicatiile spre mine. am pus-o in sufragerie unde are lumina buna, are caldura dar nu prea multa din cauza de usa de balcon deschisa din cauza de fumator inrait, am pus-o pe strat de pietricele umede si n-am udat-o pt ca era uda pina in gat mititica.
 

angela draganoiu

Active Member
Sunt cam speriata ca nu prea stiu cum si in ce fel. deocamdata i-am dat locul de onoare si n-am udat-o mai departe .................... nu stiu ce sa mai fac.
 

marean

Active Member
Pai nu e pretentioasa,astea odontoglossum-idoase :mrgreen: nu sunt asa de pretentiosase,apica la saptamana ,la racoare,daca e mai cald,mai des apica (la fel la la oncidium,as zice), ingrasaminte normal,lumina ca si la oncidium (parca tu ai oncidium,de-aia fac paralela).
Bafta !
 

angela draganoiu

Active Member
Marean iertare acum am vazut raspunsul tau.
la mine racoare mai greu pt ca in apartamente e cald. cu apica ma ingrijorez eu ca nu prea stiu. pe onci ii ud cam la o saptamina prin scufundare, ei sint pusi pe strat de pietricele umede, desi mi s-a spus ca nu e nevoie dar la mine aerul e uscat.
pe Beallara am pus-o intr-un vas masca cu pietricele umede la o fereastra la apus, are lumina filtrata dar destula. deocamdata nu s-a suparat ca Miltoniile. cu umiditatea e mai greu la mine.
 

marean

Active Member
Eu le cresc pe cele 2 cambrii ale mele la fel ca si pe oncidium si aliceara (alt hibrid intergenetic cu odontoglossum ) ,asa ca nu-ti fa griji,ca miltoniile nici gand sa fie !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Orhideele sunt 99% in balcon. Mai am cateva in sufragerie pe un colt de masuta. Orientarea este NV, adica dupa amiza cade piezis soarele. Chestie care nu e deloc placuta vara. Dar ce sa facem, ne vom descurca. Am 3 ferestre (pervazuri) + balconul.

La care cactus te referi?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa, sa-ti traiasca. :D
Nu este cambria, este odontoglossum Anna-Claire, cea pe care o cauta si Marean. Cat a costat?
 

marean

Active Member
Odontoglossum,odontoglossum Anna Claire !!! :eek: :eek: :eek:
E superb !!!!!!!!

Cat despre bilele alea, nu cred ca asta e destinatia lor,eu nu as tine orhideea cu ghiveciul in ele,pt simplul fat ca retin multa apa si confera un mediu mult prea umed pt radacini .
 

Veritas

Member
De la Hornbach, cred, 42,99 RON.
Odontoglossum, deci.Si-atunci aia de ce i-au pus eticheta de Cambria, sa dezinformeze ageamiii ca mine? :)

Multumim de aprecieri, ii mai scot di "perlele" alea ca si mie mi se pare ca e prea umed acolo...

V

ok, i-am schimbat numele si pe link, cel putin sa nu dezinformez si eu mai departe...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus