Calla / Zantedeschia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Poate te lamureste mai mult fisa plantei: http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2617

Ideea e ca aceasta planta suporta greu temperaturi peste 25 de grade. Ori in iulie ai sa vezi ca deja i se vor ingalbeni frunzele. Perioada ei de inflorire este iarna si primavara.

"Cerinţe biologice:

Cala are nevoie de o perioadă de repaus de circa 2 luni pentru a înflori. Se recomandă ca lunile pentru repaus să fie (iulie-august), pentru ca apoi planta să dea flori în perioada de toamnă-iarnă-primăvară. Repausul este mai profund atunci când frunzele se uscă şi cad. Primele flori apar la aproximativ 3 luni de la întreruperea repausului. Repausul se realizează vara prin rărirea şi apoi stoparea udării. Iarna se realizează prin scăderea temperaturii la 8-10 °C şi reducerea drastică a udării."
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am mai avut cale, dar in primavara am cumparat din piata un bulb de la o "tanti" care a spus ca e cala de gradina... :? In concluzie, am plantat-o intr-un loc cu mai putin soare, 3-4 ore, dupa-amiaza. I-a mers bine, a facut prin iulie-august 4 tije florale si niste frunze frumoase, variegate...In octombrie am scos bulbii, frunzele erau partial uscate... Am vazut si varietate colorata inflorita vara, la vecina mea, in balcon...deci, probabil ca se poate sa infloreasca si vara...doar ca ma gandesc ca poate e in afara ciclului sau natural de viata? :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iti urez mult succes cu ea!

Am tot incercat si eu timp de 2-3 ani sa cresc cale in ghiveci, insa desi au inflorit, neavand suficienta lumina la bloc, florile nu s-au colorat. La mine ajungea soarele pe balcon maxim 2 ore pe zi. Poate daca le ajuti si cu ceva ingrasamant vei putea obtine florile colorate.

Cand m-am mutat la curte, primele plante puse in gradina au fost cale. Sunt preferatele mele.
 

gabi d

Member
Sper totusi sa faca o floricica cat de mica! Colorata..neocolorata...nu mai am pretentii. Floricica sa fie...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Iti urez mult succes cu ea!

Am tot incercat si eu timp de 2-3 ani sa cresc cale in ghiveci, insa desi au inflorit, neavand suficienta lumina la bloc, florile nu s-au colorat. La mine ajungea soarele pe balcon maxim 2 ore pe zi. Poate daca le ajuti si cu ceva ingrasamant vei putea obtine florile colorate.

Cand m-am mutat la curte, primele plante puse in gradina au fost cale. Sunt preferatele mele.
caramell, tu unde le pui, sa aiba soare toata ziua sau partial?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In gradina au soare toata ziua. Dar stratul cu cale este acoperit de frunze mari de coltunasi care mentin oarecare umiditate si ceva umbra la baza tulpinii.

 

aleynad

Active Member
Moderator
a avut cineva o cala Picasso?

tocmai am primit cadou un bulb si nu stiu daca sa-l pun in ghiveci sau in gradina la primavara?
 

Rami11

Member
Anul trecut prin aprilie-mai mi-am cumparat o cala pestrita (parca asa i se spune, frunzele sunt "patate " cu alb). Era inflorita si florile au tinut pana in iulie. Nefiind acasa o saptamana nu a udat-o nimeni. La revenire am observat ca frunzele i s-au ingalbenit si incet incet s-au uscat toate. Am crezut ca a putrezit bulbul dar cand am vrut sa arunc pamantul din ghiveci l-am gasit. Toata iarna l-am tinut cam la 5-10 grade iar acum a intrat in vegetatie. In schimb la parintii mei cala a facut flori de 3 ori deja in aceasta iarna si n-a avut repaos. Asa ca nu stiu ce sa zic, cred ca difera de la o planta la alta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mi-a tradus cineva ce scrie pe pachet: se planteaza in ghiveci sau direct in gradina in perioada martie-mai , si infloreste in perioada iulie-septembrie
:D asa ca am de gand o sa o plantez in gradina dupa 15 martie, intr-un loc semiumbrit
 

gabi d

Member
Pe plicul de la bulbii mei scrie asa:
"... Acesti bulbi - cu inflorire pe timp de vara pot fiplantati cand ultimul risc de inghet a trecut. Pentru o mai buna inflorire, se planteaza intr-un loc insorit al gradinii."

Pe schita de pe acelasi pachet arata cum ca bulbii s-ar planta in februarie..... :? :? :?
 

ghia_don

Active Member
In februarie in ghiveci, iar la inceputul lui aprilie le treceti usurel in gradina, asa veti avea flori mult mai devreme...
 

ghia_don

Active Member
Da, cind le transplantezi in gradina ai grija sa fie deja acomodate cu soarele , ca altfel le arde frunzele.
 

gabi d

Member
nu vreau sa fiu sacaitoare...dar daca o las in ghiveci???? ca gradina nu am. ma gandesc ca nu are de ce sa nu infloreasca - o sa am grija sa o mut intr-un ghiveci cat se poate de mare ca sa se poate "desfasura" in voie.
 

danya

Active Member
Poti sa o lasi si in ghiveci, am avut si eu in ghiveci, dar vreau sa o pun in gradina. Daca poti, pune-o la soare.
 

gabi d

Member
Multumesc Dana.
Tocmai m-am uitat la ea de dimineata...creste...n-are fata nici o treaba. Cornitele de care vorbeam zilele trecute sunt deja coarne in toata regula :rofl:
Oricum ea sta la geam. O sa incerc sa ii asigur cat mai multa lumina. :)
 

ianos10

Member
Care ar fi perioada in care se pun in pamant? Eu i-am pus azi desi pe pachet scrie ca se pun in luna mai! Mi se pare cam exagerat. Sunt din Suceava, clima e putin mai rece desi se anunta zile calde.
 

mirela06

Active Member
S-ar putea sa reziste si sa dea, mai ales daca este pamintul bogat in hrana.
In generl, daca scrie in ce luna sa se puna, cred ca-i bine sa facem asa, dar sunt si exceptii.
Sa ne tii la curent si mult noroc la plantute :)
 
Sus