Caladium

Kati

Active Member
La mine aproape toti Caladiumii isi pierd frunzele. Deja simt toamna si sunt pe cale de adormire.

Jkati, de acum incolo sa nu mai uzi planta respectiva, altfel e risc de putrezire a bulbului.
 

Marcela

Member
http://www.neofarmthailand.com/index.ph ... 33&Ntype=3
Ca sa mai sufere si altcineva, nu doar eu! :p
Eu nu am nici un caladium... :cry:
Acu' trebuie sa ma inscriu pe topicul cu pete. De fapt trebuia sa ma inscriu mai de mult, da' acum chiar ca s-au adunat multe: "gloxinita", "kohlerita"... ca sa dau doar cateva exemple. Si acu' am dat si peste caladium...
Imi poate da si mie cineva macar un bulbisor micut? :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cauta in florarii Marcela!La noi in florarie am vazut vreo 3 feluri.
 

Marcela

Member
iudit a spus:
Cauta in florarii Marcela!La noi in florarie am vazut vreo 3 feluri.
Eu trec des prin florarii, chiar prea des :oops: dupa parerea sotului meu, dar ori am fost eu neatenta, ori nu aveau, ori ambele. De multe ori ma duc tinta la locul unde stiu ca sunt gloxiniile... sau vad cine stie ce minunatie... si cand ma uit la ceas, nu stiu cum a trecut timpul si cum sa ajung mai repede acasa sa mai fac si altceva decat sa visez la flori. :rose:
 

Tina

Active Member
Marcela, de unde esti ?
Intr-o vreme s-au gasit la florariile Tria's.. acum nu stiu daca mai au... :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Parca in oferata de bulbi de primavara sunt in supermarketuri ca Kaufland sau Metro, etc :D
 

Kati

Active Member
Pana acum la oferta de bulbi nu am vazut niciodata Caladium. Chiar ieri am fost la doua hipermarketuri si le aveau doar pe cele obisnuite.
Marcela, mai vorbim la primavara. Daca o sa am blubi mici pe care sa nu-mi fie frica sa le despart de mama lor, o sa te anunt.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am vazut :D 2 feluri erau. Oricum, cand voi vedea anunt, poate sunt doritori :wink:
 

Kati

Active Member
Chiar te rugam Dya, fiindca eu pana acum doar la florarii am vazut, plante mari si destul de scumpe. Niciodata bulbi :(
Cu cat au fost bulbii, sau nu mai tii minte?
 
D

dyayzh

Guest
La mine la florarie am vazut, cu ceva timp in urma caladium la 15 ron, iar bulbii erau pana in 10
 

sicamin

Member
Simina ,ce frumoasa este planta ,si bobocul e al ei?
Eu am avut 5 bulbi dar unul singur a iesit .Cand am cautat in ghiveci ,erau putrezi. Astea sant "ramasitele" ,dar au frunze frumoase :wink:
 

Roxana

Active Member
face si seminte, la fel ca Spathiphyllum?

este o planta superba....doar cand vad frunzele alea colorate ma incanta :visator:
 
Sus