Caladium

adana

Member
doamna flori,am si eu o intrebare,vad ca ale dumneavoastra plantute ,sunt micute de inaltime.ale mele sunt luuuungi.cel mai mare fir a ajuns la aproximativ 50 cm.gresesc eu cu ceva,sau eu am alt neam?
azi mi-am mai cumparat un caladium-rosebud.le ador pe amandoua :D
 

Roxana

Active Member
Scuzati-ma ca ma bag in discutie :oops: Lumina insuficienta provoaca alungirea anormala. Are nevoie de locuri luminoase, dar ferite de razele soarelui.
 

adana

Member
de cand am cumparat-o am tinut-o pe balcon ,langa fereastra,dar ferita de razele soarelui.la fel a crescut.acum e drept ca am mutat-o in sufragerie,k imi este prea draga.are si aici lumina,este in fata geamului,dar la distanta ,pt ca arde soarele rau la geam :( .eram doar curioasa,k mie imi place si asa,k e colorata frumos :D
 

Fleur

Active Member
Cred ca se duce dupa lumina, cum zice Roxana fiindca la mine nu au frunzele asa lungi. Cred ca Frieda Hemple ti-am dat nu-i asa :? La ale mele lumina vine pe usa care are geam de jos pana sus deci unghiul sub care cade este altul decat daca ar veni pe fereastra si asta influienteaza cresterea unei plante.
 

Fleur

Active Member
Si la mine a facut niste boboci cei cu frunza roz doar ca s-au uscat inainte sa se deschida. Oricum erau tot in culorile frunzei.
Sunt superbi caladiumii tai Kati dar cel cu frunza stropita cu rosu m-a incantat cel mai mult.
 

Kati

Active Member
Multumesc fetelor :oops: Si mie imi place primul, dar si mai mult al doilea. Si ceilalti doi sunt mai frumosi acum, au frunzele mai colorate. Ciudat e ca de obicei nu se pun la soare, insa Caladiumii mei daca nu primesc putin soare (de la 17-17,30 pana la 19) nu-si dezvolta frunze colorate, doar partial. O sa fac niste poze sa vedeti diferenta culorii frunzelor.
 

ani

Member
Kati, sunt foarte frumosi si le place la tine. La mine Miss Muffett a facut floare anul trecut.
 

Kati

Active Member
D

dyayzh

Guest
Nu stiam ca infloresc asa frumos. Cred ca e timpul sa caut si eu macar 1 caladium frumos colorat :oops:
 

jkati

Member
As avea o intrebare la cunoscatori. E posibil ca deja sa se usuce frunzele, sau am facut eu ceva gresit. Cele cu mijlocul rosu s-au aplecat de tot. Celelalte sunt f bine.
 
Sus