Caladium

cornelia

Fondator
Membru staff
Hai ca m-au mai lovit niste manii de la ultimele posturi. Am vazut niste poze beton cu Caladium si ma gandeam cum ne-am impaca!? Voi cum va descurcati cu plantutele voastre? Sunt curioasa.
 

Floria

Active Member
Cornelia,
Dupa ce ma duc un picut pe google sa vad si eu despre ce este vorba, cine este acesta si cum arata, revin!
 

Floria

Active Member
Si mie imi place cel rosu, dar eu nu am decat verde. Ce rusine imi este ca a ajuns aproape pana in tavan de mare ce e si nu stiam cum se numeste!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur nu e o confuzie?? Caladiumul este o planta decorativa prin frunze - intr-adevar sunt multe varietati cu nuante de rosu si verde pe frunze. Dar sigur nu face flori. Sau ... nu stiu eu? :nu stiu:
 

dana_m

Member
cauta pe google. Acum am vazut inainte de a vorbi. Are floarea asemanatoare cu spatiphilium ,dar un pic mai mai lunga si inchisa la baza.
link
 
D

dyayzh

Guest
Asa mi s-a parut si mie, ca e floarea plantei de langa caladium :oops:
 

dana_m

Member
Am cautat pe google, caladium si la pagina a doua de imagini sunt doua, trei flori. Daca gresesc, scuze. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu e vorba de gresit Dana, numai sa ne lamurim cum e treaba: stie sau nu sa faca si flori, dupa ce face asa frunze frumoase?
 

dana_m

Member
Daca face asa frumesete de frunze..... de ce n-ar face si flori? Merita sa fie laudata si pentru flori :wink:
 

dana_m

Member
Am dat cautare dupa nume pe google, apoi pe imagini si la pag.3 si 5 am vazut pozele cu florile de caldium.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am documentat nitel: zice ca e o Aracee - deci ar fi normal ca floarea ei sa arate ca cea de Dieffenbachia. Ca sunt din aceeasi familie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da.M-am uitat si eu si face o floare gen spartiphillium mult mai mica,verzuie insa fara valoare ornamentala atunci cind planta ajunge la maturitate.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Vrei sa visam impreuna,Lili?

Imi zicea cineva care a avut caladium,ca sunt tare sensibili.Daca ii stropesti pe frunze se pateaza si mai multe alte fite.
 

Tina

Active Member
Am si eu 2 bulbi "olandezi".. unul rosu cu verde si altul grena.. acum au moate, de-abia astept sa vad daca/cum ies.. :) :)
 
Sus