CAISII DIN GRADINA MEA

ACHIMENES

Member
Al meu nu se mai face bine cu nimic si de ar fi singurul ar fi valabil ce a-ti spus voi.......mai usor cu taiatul :cry: :cry: :cry: dar in zona vad adesea in curtile oamenilor pomi atacati cu aceleasi simptome.
Ma rog, fiecare face cum crede de cuviinta, nu cred ca dragostea pt plante ma poate impiedica sa tai un pom, dimpotriva dragostea mea e atat de mare incat vreau sa-mi supravietuiasca ceilalti pe care ii mai am...............sacrific unul pentru a trai 10 :x
 

florrentina

Member
Mi-am stropit caisul ieri cand am ajuns acasa cu DITHANE. I-am si tinut un discurs de imbarbatare. Astept sa vad cum o sa-i mearga. Sper ca bine. Dupa 10-14 zile il stropesc iar.
Si vecinii meu au probleme cu caisul, dar se pare ca nu prea ii intereseaza daca se usuca sau nu.
Doamne ce fel de oameni traiesc printre noi. :x
 

haplea82

Member
ACHIMENES a spus:
Al meu nu se mai face bine cu nimic si de ar fi singurul ar fi valabil ce a-ti spus voi.......mai usor cu taiatul :cry: :cry: :cry: dar in zona vad adesea in curtile oamenilor pomi atacati cu aceleasi simptome.
:x
aici doar caisul este atacat.nu am vazut alti copaci care sa sufere desi ce-i drept am vazut in prun si nectarin cite un zmoc de frunze suferinde dar s-ar putea sa fi fost altul motivul pt ca nu a evoluat si nici nu s-a extins.
vad deasupra avatarului tau inginer horticol si crede-ma ca n-o spun pt a te provoca dar asa cum arata caisii acum arata copacii atacati de focul bacterian vara si in special gutuiul ,dar cert este vorba de alta boala pt ca lastarii nu se incovoaie si nici nu" lacrimeaza"
asa cum credeam caisii reincep sa lastareasca ,acesti copaci sint extraordinar de puternici.parerea mea,daca boala este tinuta sub control prin tratamente caisii isi vor reveni!
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 5444EnNQOI
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 5444qvqYnn
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 5444UJxsrx
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 5444lnpdxl
http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 5444dxSOYQ
 

haplea82

Member
ai alta propunere?in afara de monilinia si mucegai cenusiu eu nu am gasit pe net ceva care sa atace in acest mod primavara in conditiile de temp care au fost
 

sicora fabian

Active Member
O proba la microscop ar fi edificatoare.
Activarea mugurilor dorminzi, mai ales pe sarpante, este o reactie la inghet.
Pastrarea lastarilor atacati este o sursa de reinfectie.
 

haplea82

Member
activarea mugurilor dorminzi este o reactie la uscarea frunzisului si lastarilor pt ca cert aici nu am avut inghet si este o reactie normala in cazul caisului
reinfectia este destul de putin probabila in cazul in care copacul este tratat corespunzator.sansele de reifectie sint mult mai mari in cazul in care atacul apare pe fructul copt.in fapt in respectivul articol gasesti toate detaliile.
 
Buna dimineata ! Am fost la tata si am vazut caisii lui...sunt parjoliti saracii. Are vreo 5 caisi mari cat casa si arata ca dupa razboi. Si-a luat gandul de la fructe anul acesta desi am vazut cateva rasfirate. Pacat de asa mandreti de pomi. La cei 82 de ani ai lui sustine ca arata asa din cauza frigului. :nu stiu:
 

lelia

Well-Known Member
Si vecinii mei au caisi care au inflorit frumos ,acum parca a pus cineva apa fiarta pe ei ,putine ramuri mai au frunze :(
Partea proasta e, ca si lalelele mele arata la fel .Unele dintre ele s-au topit pur si simplu ....aveau si boboci :(
Oare un fungicid le-ar ajuta ?
 

dexim

New Member
Ajutor

Am un cais frumusel
Plin de caise "cea mai buna" de Ungaria

citeva ramurele se ofilesc si se usuca.
mai apare si un clei alb / incolor aproape, la baza respectivei ramurele

Ce sa fie?
 

florrentina

Member
Dupa ce am stropit caisul cu DITHAN parca si-a mai revenit. Si frunzele sunt mai ferme. Dupa 14 zile repet operatia. :)
 

haplea82

Member
nu-i bine!schimba fungicidul ,daca alternezi actioneaza mai bine!urmatorul tratament fa-l cu topsin ,urmatorul cu zeama bordeleza apoi iar cu dithane!14 zile sint prea multe.8-10 zile mai sigur.
crengutele mici si scurte atacate puternic trebuiesc curatate din pom!
 

isabella

Active Member
Unul dintre caisii mei , plantat in 2008 a facut anul acesta cateva fructe :D Nu ma asteptam , m-a surpins foarte placut :D Ceilalti doi au fost plantati cam in aceeasi perioada dar nu au facut niciun fruct .
 

florrentina

Member
haplea82 a spus:
nu-i bine!schimba fungicidul ,daca alternezi actioneaza mai bine!urmatorul tratament fa-l cu topsin ,urmatorul cu zeama bordeleza apoi iar cu dithane!14 zile sint prea multe.8-10 zile mai sigur.
crengutele mici si scurte atacate puternic trebuiesc curatate din pom!
Prima data am stropit cu DITHANE. Acum stropesc cu TOPSIN. Chiar sambata il stropesc si il cosmetizez. Se fac 10 zile.

Multumesc frumos. :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt distrusa :cry: :cry: :cry:
Caisul meu are mari probleme.Anul asta e recolta compromisa dar sper ca nu si pomul in sine fiindca era extrem de roditor si facea niste caise imense.Ce poate fi????


In poza 4 se vede unde a fost floarea si s-a uscat.
Iar in poza 5 se pot vedea noile frunzulite care abia dadusera.
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
ce se poate face???
 

florrentina

Member
Gabiuta, nu esti singura. Si al meu la fel :cry:
L-am stropit cu Dithane iar dupa 10 zile repet operatia cu Topsin.
L-am si cosmetizat indepartand uscaturile.
Sa speram :rugaciune:
 

haplea82

Member
Gabiuta a spus:
Sunt distrusa :cry: :cry: :cry:
Caisul meu are mari probleme.Anul asta e recolta compromisa dar sper ca nu si pomul in sine fiindca era extrem de roditor si facea niste caise imense.Ce poate fi????


In poza 4 se vede unde a fost floarea si s-a uscat.
Iar in poza 5 se pot vedea noile frunzulite care abia dadusera.
boala se numeste popular :ciuruirea frunzelor.cauta pe net si vei gasi ceea ce e necesar sa faci
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,multumesc.Am discutat cu Fabian.Boala se numeste monilioza si tratamentul aplicat de tine Florentina este perfect pentru asa ceva.
O sa fac aceasta operatiune intr-o zi cind nu va mai bate vintul si nici nu se va anunta ploaie.Zilele astea oricum.Am in casa ambele solutii trebuie sa gasesc momentul propice.
Sper sa isi revina.
 
Sus